Talep Faktörü ve Eş Zamanlılık Katsayısı

kral23

Üye
arkadaşlar biz gerlimi düşümü hesabında ana tablodaki gerilim düşümünü hesaplarken Ana tablo gücü x 0,6 (talep faktörü) ile çarpımından bulduğumuz değerimi kullanacağız. yoksa Ana tablo gücü x 0,6 (talep faktörü) x eş zamanlılık katsayınıdan çıkan değerimi dikkate alacağız. bilgi verirseniz sevinirim. saygılar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Gerilim dusumunu hesaplarken, linyeler icin kurulu gucu (installed power), ana besleme icin talep gucunu (demand power) almak gerek. Ana tablonun gerilim dusumunu hesaplarken, talep faktoru ile carparak buldugun gucu kullanmalisin.

talep faktörü = eş zamanlılık katsayısı

gerilim düşümü hesabı yaparken talep gücünü dikkate alacaksınız.

arkadaşlar biz gerlimi düşümü hesabında ana tablodaki gerilim düşümünü hesaplarken Ana tablo gücü x 0,6 (talep faktörü) ile çarpımından bulduğumuz değerimi kullanacağız. yoksa Ana tablo gücü x 0,6 (talep faktörü) x eş zamanlılık katsayınıdan çıkan değerimi dikkate alacağız. bilgi verirseniz sevinirim. saygılar

dostum ana besleme tabloma gelen iletke 4 x 6 olduğu için %3 olarak hesap yaptım zaten diğerlerindede 2 x 2,5 ve 2 x 6 nın gerilim düşümlerinin toplamını alıp %1,5 dan küçüklük kontrolü yaptırdım. hesap bence doğru gibi

herkese kolay gelsin. sorum şudur; üretim fabrikasında çalışıyorum. fabrikada kaynakhane(lazer kesim makineleri, punch makineleri cncler ) boyahane ;üretim bantları ve motor montaj bölümleri gibi endüktif ve kapasitif yüklerin içinde bulunduğu bir fabrika. bu fabrikada kompanzasyon panosunun revize işlemi yapmak istiyorum. merak ettiğim şey ise bu fabrikanın eş zamanlılık faktörünü nasıl hesaplarım acaba. hep ev veya apartman veya site ile ilgili bilgiler verilerek hesap yapılmış. fakat bir sanayi kuruluşunda(tüm şirketler de aynı değildir) eş zamanlılık faktörü için bir sabit hesap var mı. var ise nedir? yok ise ben bu faktörü nasıl hesaplaryabilirim. trafo üzerindeki fazlardan akım ölçümü yaparak anlık yük değerinin hesapladım. fakat bu değere ne kadar tolerans koyacağımı nasıl tespit ederim. mühendis bakış açısıyla nasıl ilerleyebilirim sizce... teşekkürler.

Ana giriş panonuzda analizör varsa,oradaki
bilgilerden yararlanabilirsiniz.Sayacınızın,ay
sonuna yakın 1.6.0 değeri max. demand de-
ğeridir,ondanda yararlanabilirsiniz.Kompan-
zasyon panosunu,bu güçlerin % 10 fazlası o-
lacak şekilde düzenleyebilirsiniz.Ancak,mev-
cut Cosq değerini doğru olarak tesbit etmiş
olmanız gerekir.Bahsettiğiniz yükler,klasik
rölelerle müdahale edilebilir yükler değildir.O
nedenle,bu tip yüklerin mitarı ve karakterine !
göre SVC li uygulama gerekebilir.Trafolu
müşteri iseniz,trafonuzun yüklenme durumunu gözönüne alarak eşzamanlık de-
ğerinide tahmin edebilirsiniz.Sürekli çalıştı-
ğınız döneme ait faturanız varsa,oradaki tü-
ketim değerlerine bakarak,mevcut kompan-
zasyonunuzun yeterliliği hakkındada bilgi sa-
hibi olabilirsiniz.Sizin üstünde durmanız ge-
teken en önemli husus,kısa süreli ! devreye
girip / çıkan yüklere çözüm üretmektir.

Ana giriş panonuzda analizör varsa,oradaki
bilgilerden yararlanabilirsiniz.Sayacınızın,ay
sonuna yakın 1.6.0 değeri max. demand de-
ğeridir,ondanda yararlanabilirsiniz.Kompan-
zasyon panosunu,bu güçlerin % 10 fazlası o-
lacak şekilde düzenleyebilirsiniz.Ancak,mev-
cut Cosq değerini doğru olarak tesbit etmiş
olmanız gerekir.Bahsettiğiniz yükler,klasik
rölelerle müdahale edilebilir yükler değildir.O
nedenle,bu tip yüklerin mitarı ve karakterine !
göre SVC li uygulama gerekebilir.Trafolu
müşteri iseniz,trafonuzun yüklenme durumunu gözönüne alarak eşzamanlık de-
ğerinide tahmin edebilirsiniz.Sürekli çalıştı-
ğınız döneme ait faturanız varsa,oradaki tü-
ketim değerlerine bakarak,mevcut kompan-
zasyonunuzun yeterliliği hakkındada bilgi sa-
hibi olabilirsiniz.Sizin üstünde durmanız ge-
teken en önemli husus,kısa süreli ! devreye
girip / çıkan yüklere çözüm üretmektir.
trafoda analizör var ve hergün iş çıkışı değerleri kontrol edip cezaya düşme değerini geçmiş mi diye kontrol ediyorum. fakat bu günlük toplam değer. bu değeri(molalar hariç) çalışma saatine bölerek ortalama yüklenmeyi bulabiliyorum. kafamı karıştıran durum şudur; bazı makineler sürekli çalışmıyor.devreye girip çıkıyor. gün içerisindeki tepe değer yani pik değeri nasıl tespit edebilirim. her an panonun başında duramıyorum. sistemin gün içerisinde maksimum yüklenme gücünü, günlük ortalama kullanımdan nasıl hesaplayabilirim. ortalamanın üstünde ve altında anlık olarak çekilen güç sürekli değişmektedir. hem sistemin çalışma durumunda aşırı kayma olmadan hemde en az maliyetle bu sistemi tasarlıyabilmem için tespit edilmiş bir p sabiti değeri var mıdır..teşekkür ederim
trafoda analizör var ve hergün iş çıkışı değerleri kontrol edip cezaya düşme değerini geçmiş mi diye kontrol ediyorum. fakat bu günlük toplam değer. bu değeri(molalar hariç) çalışma saatine bölerek ortalama yüklenmeyi bulabiliyorum. kafamı karıştıran durum şudur; bazı makineler sürekli çalışmıyor.devreye girip çıkıyor. gün içerisindeki tepe değer yani pik değeri nasıl tespit edebilirim. her an panonun başında duramıyorum. sistemin gün içerisinde maksimum yüklenme gücünü, günlük ortalama kullanımdan nasıl hesaplayabilirim. ortalamanın üstünde ve altında anlık olarak çekilen güç sürekli değişmektedir. hem sistemin çalışma durumunda aşırı kayma olmadan hemde en az maliyetle bu sistemi tasarlıyabilmem için tespit edilmiş bir p sabiti değeri var mıdır..teşekkür ederim
ceyancıbey de benim hesabım

Fabrikada " eşzamanlık " tanımı olmaz.Anali-
zörünüzde güç takip programı yoksa,o tip bir
analizörle değiştirip 3-5 dk. aralıklı güç de-
ğerlerini ( mesela,Kael Multiser 04-PC TFT ) ölçü aleti veya kartını çıkartıp bilgisayar üzerinden dakika dakika güç ve diğer ! bilgileri alabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri