Taşerona vereceğim ama nasıl...?

elek

Profesyonel Üye
Konut elektrik işini(350 daire lüx) taşerona vereceğim ama nasıl versem diye düşünüyorum...
müteahhit acemi, bende acemiyim doğrusunu isterseniz..
Aslında düşüncem projeleri verip teklif istemek ve malzemeli vermek..
malzeme tedariği ile falan uğraşmak istemiyoruz..ama bu bize dezavantajlı olur sanırım...
çünkü işi yapacak olan doğal olarak malzemeleride belli karla bize satmak isteyecek..
birde şunu soracağım; işçilik versek bunu keşif üzerinden nasıl vereceğiz..
sortileri hesaplamak mantıklı mı?
veya çalıştıracağı adam başına belli bir gider(maaş +ssk vs) düşünüp ona göremi
adama ödeme yapsak....?
tabiki kullanılacak bütün malzemelerin maliyetini çıkarmak gerektiğini biliyoruz..
((yani toptan olarak kablo ,sigorta alsak kaça mal olur un cevabını..)

düşüncelerinizi alabilirmiyim...

Bence sadece işçili yaptırın derim malzemeyi siz alı bulduğunuz bir ekibi sağlam olan dürüst güvenilir işini yarım bırakıp kaçmayacak birine yaptırın derim işin süresi yaklasık 1 sene sürer ona göre proğra yapmanızı tavsiye ederim

bu arada eğer istanbul anadolu yakasındaysanız bende teklif vermek isterim

Görüş için sağolun..başka bir şehirde ,bizde yardımcı olmaya çalışıyoruz..
belli başlı malzemeleri seçip gerisini malzemeli vermek ağır basıyor.
kendi getirdiği malzemeleride onaylamamız gerekecek ,yada tavsiye edeceğiz..
sonuçta dediğiniz gibi işçilik gibi birşey çıkacak galiba
sanırım iş maliyet hesabında bitiyor.
şöyle örnek bir tesisat yapılsın istiyorum..işin başlamasına da zaman var daha..bakalım ne olacak..

- İşi malzemeli de verseniz, salt işçilik olarakta verseniz, taşeron belli bir kara ulaşmayı hedefleyecektir.
- Malzeme tarafınızdan sağlanacaksa, taşeronu kontrol edecek şantiye şefi ve formeniniz, hatta depocunuz mutlaka olmalı. Yoksa malzeme masrafı çok artar. Tabi malzeme maliyetine bir de bu eleman masrafları binecek...
- Fiyat alırken, (anahtar teslimi veya işçilik de olsa) keşif özeti ve şartname ile fiyat isteğiniz. Yoğun çalışma ortamlarında taşeron keşfi yaparken, "eksik iş" dolayısıya "düşük ücretle" teklif sunar. Siz de ucuz fiyat bulduk diye işi verirsiniz. Ama işin sonunda sorunlar çıkar.

Sorularınız olursa daha fazla yardımcı olmak isterim...

Mardahan; size de teşekkür...
"eksik iş " ifadesini biraz açabilirmiyiz..burada teklif verenin bir kötü niyeti olabilir mi..?
keşif ve maliyet hesabı çok önemli oluyor her aşamada..

gördük veya duyuyoruz;
işi yapan bir elektrik firması var ama uygulama projeleri iş yapılırken ortaya çıkıyor..
bu durumda şöyle bir soru akla geliyor..
nasıl teklif verdin ?
yada nasıl teklif aldın? tanıyorum, güveniyoruz ,sonra hesaplaşırız mı....?

"eksik iş " ifadesini biraz açabilirmiyiz..
soruyu Mardahan bey'e sormuşsunuz yine de ben cevap vereyim.
biz ihalelerde elektrik projelerinin çıktı alınması
dağıtımcı şirkete onaylatılması
ve gerektiği hallerde abone masraflarının karşılanmasını mütahhite veriyoruz.
mütahhit ihaleye giriyor genelde mimar yada inşaat mühendisi oluyor
elektrik işi başlandığında civardan; tanıdık kesimden bir kaç elektrikçiden fikir alıyor.
hal böyle olunca benimle daha önce iş yapan taşeronlar durumdan haberdar olduğu için abone masraflarını da ekleyerek fiyatlandırıyor. ama durumdan haberdar olmayan taşeron ise 2000 TL gibi düşük fiyat veriyor. konu elektrik alımına geldiğinde ise işi alan yüklenici ile elektrikten sorumlu taşeron arasında kıyamet kopuyor.

Buradaki bütün arkadaşlar elektrikçi,pazarlamacı veya taşeron bakıyorum herkes çalışacak veya ekip çalıştıracak olacak taşeronun kazanacağı veya elde edeceği kar payını düşünmeye başlamış. Bütün mütahitler ve işverenler bu hespları yaptığı için işcilik fiyatlar asgari ücret seviyesinde gidiyor ve gittikçe aşağı düşüyor sanki. Bu tür hesapları yapan arkadaşlara sormak isterim, size işveren veya proje sunan kişiler bu hesapları yapacak olsa para kazanma şansınız nedir ?

Acizane benim tavsiyem kendi hesabınızı yaparsınız ne kar elde etmek istiyorsunuz %20 ,%25 vs size olan maliyetinizi hesaplarsınız,elde etmek istediğiniz kar geliyor mu ? Bu konuda tecrübeli olmadığınızı yazmışsınız bu durumda çıkacak hataları ve yanlışlıkları maliyete eklemek gerekir ki karşınıza ne çıkacağını bilmiyorsunuz. bir daire kaç günde yapılıyor,kuracağım ekip kaç günde yapacak?
Malzemeli veya sadece içclik olarak taşerona vermek daha mantıklı olur . Projeyi verdiniz taşeron hata yaptı sizi ilgilendirmez taşeron telafi etmek zorundadır.
Maaşlı çalışan bir personel günde 1 daire tesisatı yapar kendisi çalışan bir teşeron veya usta 2 daire yapar.
Yevmiye hesabı yaparak işciliği ucuza getirmeye çalışırsak taşeron daha fazla iş yapabilmek için işi şişirmeye başlayacaktır.
Bir iş alırken ve iş verirken hem para kazanmayı hemde para kazandırmayı düşünmeliyiz.
Yevmiye düşünerek çalışacak olsak aylık ücretli bir iş yerinde çalışmakdaha iyidir. iş saati belli tatil günleri belli.benim düşüncelerim böyle
Yanlış düşünüyorsam herkesden özür dilerim...............

yasin erol kardeşim haklı...
taşerona sorumluluk yüklemezseniz çok ince hesapların peşinde koşarsanız kâr yapayım derken zarara dönebilir iş. ilk işlerimden birinde bu acemiliği bende yaptım. 15 günde bitecek iş bir aydan uzun sürdü :)
ayrı bir konu da şayet siz projeden keşif yapamıyorsanız herşeyinizi taşerona teslim ederseniz o zamanda sömürülme ihtimaliniz var.
yani kısacası birilerinin sırtından beslenmeyi de düşünmemeli, kazanamayacağınız bir işe girip de ezilmemelide insan. yasin erol arkadaşımın dediği gibi bir işe girerken kazanmayı da kazandırmayı da düşünmeli insan.. keser gibi hep bana değil, testere gibi bir sana bir bana demeli insan... hem böylece uzun yol arkadaşlarıda edinme şansı olur...

Evet , olayı tek taraflı düşünmemek lazım...tek taraflı olursa zaten ortaya güzel bir iş çıkmaz..olumsuzluk iki tarafa da döner..
neyse bu konuda ayrı..
çok güzel bilgiler geliyor ben faydalanıyorum, umarım herkese faydalı olur..

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri