Taş direnç hakkında yardım?

Arkadaşlar selamün aleyküm.
12 voltluk bir kurşun asit Akü de kapasite testi mantığı ile taş direnç kullanarak sabit bir akım çekmem gerekiyor. Voltaj, watt veya ohm hesabı nasıl olmalı bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Projenin taş direnç ile yapılması gerekiliyor çünkü boyutu çok küçük olmalı.

20 A çeksen 240 W direnç lazım..
20 A × 12 V=240W

akü test cihazları var..

Öncelikle akünüz kaç amper saat kapasitesinde ve siz bu aküden anlık kaç amper akim çekmek istiyorsunuz bu bilgileri ortaya koymalisinizki bizde yorum yapabilelim.

12 volt 40 amperlik bir aküden çekeceğiniz akim vardır 120 amper aküden çekilecek akim vardır?...

Adetli taş direnç kullanmanız gerekecek büyük ihtimal.

Hesap için gereken tüm formüller imzamda var. Elektroniğin en temel formülüdür.

Örneğin 60ah Aküden 3 amper çekmem gerekiyor diyelim aynı şekilde 120ah Aküden de aynı amper çeksem benim için yeterli.

Birde taş dirençler de örneğin 3 amper çekmem gerekirse 12*3=36watt taş direnç kullanmam gerekiyor. Peki taş dirençler de bu hesaba göre ohm un etkisi nedir yani neye göre ve kaç ohm seçeceğimizi nasıl bulabiliriz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Okumuyorsun yada anlamıyorsun.Hemen birisi hesaplasın söyleyiversin.
Adam demişki bilmiyorsan imzamda var.
R=V/I 12/3=4 ohm

Okumuyorsun yada anlamıyorsun.Hemen birisi hesaplasın söyleyiversin.
Adam demişki bilmiyorsan imzamda var.
R=V/I 12/3=4 ohm
Kardeşim burası bilgi portalı mı artistlik yapma yuvası mı adamın yazdığını bende gördüm ayrıntılı olarak öğrenmek istedim anlamıyorum diyelim. Sormak da sormamak da beni ilgilendirir bırak da o adam versin cevabını imzamda var niye bakmıyorsun diye.

Taş dirençlerden uzun sürede fazla akım çekmemelsin, yanabilirler. Üstelik güneş altında çalışma yapmamalısın. Çünkü, yanma olasılığı daha fazladır.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri