Taşınabilir solar cihaz projesi yardım!

berdan22

Üye
Merhabalar forumu yeni takip etmeye başladım elektirik bilğim pek yok yazılımla uğraşıyorum yapmaya çalıştığım bir proje için malzeme beklerken kafamı kurcalayan birkaç sorunla takıldım

3 adet 6v 160 mah solar paneli paralel bağlayarak 6v 470 mah gibi bir değer el de ettim fakat
çıkış olarak batarya kullanmadan 5v 2a 5v1a vermek istiyorum
6v telefonlar için zararlı olcağı için 5v2a ve 5v 1 a vericek bir devre nasıl yapabilirim
önce stepup devresi ile voltajı 18 volta çekip ordan stepdown devresi ile 5v a sabitlemeyi düşünüyorum ancak anlayamadığım şey 480mah lık bir gücü nasıl 2a gücüne dönüştürceğim olayı cözemediğim için
hiçbir devre almadım yardımlarınızı çok acil bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
6 volt 470 ma denk geldiği akım 6 volt 0.47 amperdir. bu gücü 3 adet panelle elde ettiğinizi düşünürsek ,

aynı panelden 7 adet paralel bağladığınızda 6 volt 1 amperin biraz üzerinde güç alırsınız. 1120 ma = 1.12 A

Yani 1 amper için 7 adet 2 amper için en az 14 adet panel kullanırsanız 5 voltta 1 amper yada adet 14 olursa 2 amper alırsınız.

@kesmez in tavsiye ettiği ürünü son dakikaya kadar bende almayı düşünüyordum. Geçtiğimiz günlerde İzmir bölgeden arkadaşlar iş desteği için bölgeye geldiler. Ordaki arkadaşlardan biri bu ürünü almış nasıl memnunmusun dedim cihaz iyi ama boş olduğunda güneşe koyduğunda şarj ışığının yandığı ama herhangi bir dolma olmadığını sadece ışıklarının yandığını söyledi.

Şöyle bakıncasa üzerindeki solar panellerin gücü zaten 10 000 miliamper bir batarya gurubunu şarj etmeye yetmeyecek güçte olduğu belli. Bu güçteki bir bataryayı şarj için en az 1 - 3 amperlik solar panel gerekli. ( 5 voltta )

anlayamadığım şey 480mah lık bir gücü nasıl 2a gücüne dönüştürceğim
Linkini verdiğim cihaz gibi yapabilirsiniz. Cihaz boş zamanda solar panel veya 220 üzerinde kendi pilini şarz eder. Telefonu şarza taktığınızda cihazın içindeki pilden buck-boost konvertör yardımıyla telefonu 2 amper ile şarz eder.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri