Türkiyede HVAC eğitimi veren bir üniversite ya da kuruluş var mıdır?

vastar

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Elektrik elektronik mühendisiyim ve şu anda yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Gömülü sistemler üzerine çalışırken artık gömülü sistemin çok genel bir şey olduğunu ve neyin gömülü sisteminde çalışacaksın sorusunu kendime sormaya başladım.

Otomasyon çıkışlı birisiyim ve klasik kumanda, endüstriyel otomasyon bilgilerim iyidir. Ancak işte dananın kuyruğunun koptuğu yer şudur ki. Üniversiten mezun olunca HVAC otomasyonu yapan bir firmada işe başladım ve sudan çıkmış balığa döndüm. Bize okulda gösterilen otomasyon ile bunun arasında çok az benzerlik var.

Örneğin mezun oldum ve hayatımda ilk defa vantilatör kayış koptu bilgisini fark basınç anahtarı ile alıyoruz lafını duydum. Bu durum benim ayıbım değildir ayrıca. Eğitim sistemimizin ayıbıdır.

Neyse ben HVAC konusunda ileri düzey bilgi sahibi ve ilerde kısmet olursa herhangi bir üniversitede HVAC eğitim fakültesi tarzında bir departman kurup bu konuda hem mühendislik seviyesinde hemde teknik personel seviyesinde kalifiye eleman yetiştirmeyi hedefliyorum. Ama önce kendimi yetiştirmem lazım :D . Eminim bir iki firma haricinde HVAC işini herkes kulaktan dolma bilgilerle yapıyor. Örneğin Türkiye de kim ASHRAE yönetmeliğine göre bina yönetim sistemi yapabiliyorki. Bende yapamıyorum :) .
Yüksek lisansım bittikten sonra bu işlerden gerçekten anlayan bilgili bir hoca ile doktora yapmak istiyorum. Türkiyede HVAC konusunda çalışan üniversiteler sizin bildikleriniz kimlerdir?

Kolay gelsin.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ben kendi şirketimde HVAC otomasyon işi yapıyorum, okul olarak elektrik tabanlıyım, bu işi daha önce çalıştığım mekanik ve otomasyon şirketlerinde çalışarak öğrendim. Üniversitelerde Makina Mühendisliği bölümünde hoca bulabirisiniz. İklimlendirme bölümünün (şu an ismi değişmiş olabilir) HVAC ağırlıklı olduğunu düşünüyorum, bu bölüm üzerindende araştırmanızı sürdürmenizi tavsiye edebilirim. Birde Makina Mühendisleri Odası'nın yayınları ve seminerlerinden faydalanabilirsiniz. ASHRAE yönetmeliğine göre BYS konusuna gelirsek müşteri istemedikten sonra çok zor. ''İstisnalar haricinde'', genelde Türk müşteride ucuz yollu birşeyler yapalım mantığı olduğu için otomasyon firmalarıda diğerlerinden pahalı kalmamak için daha basit sistemlerle çözüm yapmak zorunda kalıyor.

Honeywell eğitim veriyor. Entek Eğitim ve Festo didactic Genel anlamda HVAC ile ilgili eğitim veriyor.

Hvac sistemiyle ilgili bir problemim var.Konunun uzmanı arkadaşlardan rica ediyorum yardımcı olurlarsa sevinirim.
çalıştığım işyerinde ofislere taze hava basan ve egzost işlevi gören iki ayrı devre kanal var.taze hava emiş üzerinde 88,6 kw serpantin var ve motor kapasitesi 3300 metreküp.bu sistem kış aylarında çalışıyor ve dışardan 100/100 taze hava alıyor.ben emme ve basma hattını birleştirerek ve taze hava miktarını minimumda tutarak sisteme resirkülasyon yaptırmak istiyorum.çünkü burada dış hava sıcaklığının -40 ı bulduğu oluyor.düşündüğüm gibi yaptığımda sistemin getirisi ne olur bunu hesaplayacak bir yol bulamadım.

merhaba,

bende bu konuda bina işletmesinde çalışıyorum bunun için heat recovery bir klima santrali yada dediğin gibi hava karışımlı klima santrali yapmalısın bunun için klima santralinde bir damper olması gerekli sanırım iki kanal var ama sonuçta tek klima santraliyle yapılıyor bahsettiğin sistem havalandırma ikisin arasında klima santralinin içinde yapabilirsin bunu ne kadar taze hava ne kadar dönüş havası karıştıracağını bunuda sıcaklık farkına göre kontrol etmelisin ben honeywell kullanıyorum programı yaparken zaten klima santrali tipini buna göre seçiyorsun sıcaklık farkı değerlerini giriyorsun hesabına gelince tam bilmiyorum ama ben ikisinide kullandım heat recovery'de klima santrali üreticileri oran olarak veriyor %70 gibi bizdekiler sanırım ısı geri kazanım daha ayrıntılı istersen bulmaya çaışırım

birde unutmadan hava karışımlıda yani senin düşündüğünde entalpide önemli ona bakarak karar verir otomasyon bu konuda honeywell iyidir eğitim dökümanları vardı eki çalıştığım firmada buradan biraz bilgi aldım

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlgin için teşekkür ederim arkadaşım.sisteme kilima santrali ekleyecek yerim yok, bu işi 3 tane damperle halletmeyi düşünüyorum.taze hava emişe,egsoza ve by pass yapılan yere olacak şekilde.manuel kontrol olacak çünkü kışlık pozizyon ve yazlık pozisyon olacak şekilde yılda iki kez ayarladığımızda yeterli olacak.

Bu arada hesaplama işinin formülünü hala bulamadım.hesaplayabilecekler için gerekli olabilecek bilgiler.taze hava basılan mekanın sıcaklığı 20 ile 25 derece civarında.serpantindeki suyunsıcaklığı dış hava sıcaklığına göre değişmekte örneğin: -20 decede 104 derece su dolaşıyor yada -10 dercede ( dış hava ) 85 derece su dolaşıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaşlar,
Elektrik elektronik mühendisiyim ve şu anda yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Gömülü sistemler üzerine çalışırken artık gömülü sistemin çok genel bir şey olduğunu ve neyin gömülü sisteminde çalışacaksın sorusunu kendime sormaya başladım.

Otomasyon çıkışlı birisiyim ve klasik kumanda, endüstriyel otomasyon bilgilerim iyidir. Ancak işte dananın kuyruğunun koptuğu yer şudur ki. Üniversiten mezun olunca HVAC otomasyonu yapan bir firmada işe başladım ve sudan çıkmış balığa döndüm. Bize okulda gösterilen otomasyon ile bunun arasında çok az benzerlik var.

Örneğin mezun oldum ve hayatımda ilk defa vantilatör kayış koptu bilgisini fark basınç anahtarı ile alıyoruz lafını duydum. Bu durum benim ayıbım değildir ayrıca. Eğitim sistemimizin ayıbıdır.

Neyse ben HVAC konusunda ileri düzey bilgi sahibi ve ilerde kısmet olursa herhangi bir üniversitede HVAC eğitim fakültesi tarzında bir departman kurup bu konuda hem mühendislik seviyesinde hemde teknik personel seviyesinde kalifiye eleman yetiştirmeyi hedefliyorum. Ama önce kendimi yetiştirmem lazım :D . Eminim bir iki firma haricinde HVAC işini herkes kulaktan dolma bilgilerle yapıyor. Örneğin Türkiye de kim ASHRAE yönetmeliğine göre bina yönetim sistemi yapabiliyorki. Bende yapamıyorum :) .
Yüksek lisansım bittikten sonra bu işlerden gerçekten anlayan bilgili bir hoca ile doktora yapmak istiyorum. Türkiyede HVAC konusunda çalışan üniversiteler sizin bildikleriniz kimlerdir?

Kolay gelsin.
malesef ülkenin geriliği bu konuda ortaya cıkıyor umarım basarılı olursunuz hersey para değil ülkeme benim de faydam olsun diyorsanız zor ve uzun bir yolunuz var destekciniz az laf söyleyen köstekciniz cok olacaktır bu yazdıklarınızı 10 yıl sonrada görmek isterim yazıpta unutmayın buda zor mus bu ülkede olmaz deyipde vazgeçmeyin

HVAC konusunda bildiğim kadarıyla öyle eğitim veren bir kurum yok maalesef keşke de olsa züpper olurdu özellikle okuldan çıktıktan sonra böyle bir kurum peynir ekmek gibi gider :)

Merhaba;

Profesyonel olarak eğitim verebilecek kurum - kuruluş varsa doğru bildiklerimi pekiştirmek , bilmediklerimi de doğru öğrenmek için bende katılmak isterim.

Merhaba arkadaşlar,

Kolay gelsin.

Selam , sanırım böyle bir kuruluş yok. Olsaydı daha önce de dediğim gibi bende yararlanmak isterdim.
Konuya gelince; 6 yıl Sauter , 2 yıl ABB , 2 yıl Schneider , 1 yıl Siemens'te çalıştım. Şu an tekrar Schneider'dayım ( 1 yıl oldu )

Eğer varsa ufak çapta sorularınız elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım.

Vantilatör ya da aspiratör kayış koptu bilgilerinin fark basınç anahtarı ile alındığı doğrudur. Fark basınç anahtarının negatif ucu , emişin olduğu hücreye , pozitif ucu ise basıncın olduğu yere monte edilir ve genelde fark basınç anahtarı 50 pA'a ayarlanır.

Fanlar mesai saatleri içinde devamlı çalıştığından kayışlar 6 ay - 1 sene gibi bir zaman dilimlerinde kopar. Kayış koptuğunda fan dönmeye devam edecektir fakat malesef hava transferi yapamaz. Bunu anlamanın en kolay yönlerinden birisi de fark basınç anahtarı ile sistemi kontrol etmektir.

Yazılımda , eğer fana çıkış verilmiş ve verildikten sonra 60 sn boyunca hava akış bilgisi alınamaz ise ''vantilatör / aspiratör kayış koptu alarmı '' üretilir.

Bir diğer yol ise akım anahtarıdır. Kayış koptuğunda fan boşa döneceğinden yüklü dönüşe göre daha az akım çeker. Dolayısı ile kayışın koptuğunu akım anahtarından da anlayabiliriz.

MCC panosundaki çalışma bilgisi ise sadece kontaktörün çektiği bilgisini verir. Kontaktör çeker fakat motor sökülmüştür ya da arızalıdır ya da kayış kopmuştur vs.. gibi durumları çalışma bilgisi ile anlayamayız.

Bazen aksiyel fanlara da ( Kayışı olmayan fanlar ) fark basınç anahtarı koyularak fanın gerçekten de çalıştığı bilgisi alınabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri