Türkiye'de hane başına elektrik tüketimi kaç kwh dır???

hane başına elektrik tüketimini bilen varmı arkadaşlar ??

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
saçma bi soru olmus bence arkadasım.. çünkü her hanenin kullandıgı tüketim farklıdır buun bir ortalaması olabilcegini sanmıyorum

aslına bakarsanız doğudaki kaçak elektrik kullanımını düşersek baya azalır hane başına düşen KW/h ama saolsunlar fatura ödeme gibi bir dertleri olmadıkları için ortalamayı bulman çok zor arkadaşım....(genel söylüyorum kimse alınmasın, ödeyenlere lafım yok....)

soru niye saçma olsun ki

2010 yılı elektrik enerjisi üretimimiz yaklaşık 156 TWH
bunun %35i konutlarda kullanılıyor ve yaklaşık 17500000 hane var türkiyede
156TWh*0,35/17500000=3120kWh/yıl
3120/12=260 kWh aylık ortalama tüketim

sorunun cevabı elbette değişkendir ancak ortalama bi hesap Nev17 arkadaşımızın yaptığı gibi yapılabilir.

heryıl tekrar değişir bu rakam.en mantıklısı yıl sonu verilere göre hesaplanması.

Tabiki bununla ilgili kesin sonucu elde etmek mümkün değil ama arkadaşımızın bahsettitği gibi ülke genelinde üretilen-tüketilen elektrik miktarları ve hangi tarife grubunda ne kadar tüketim olduğu bellidir. Bu miktarın mevcut abone sayısına oranından ortalama bir değer bulunur.

hane başına düşen elektrik o hanenin parasal düzenine bağlıdır çok parası olan umursamaz az parası olan kıstıkça kısar

sorunun saçma olduğunu düşünen arkadaşlar bende biliyorum elbette haneye göre değiştiğini tüketimin.ama bunun bi ortalaması vardır elbet nev 17 arkadasıma tesekkur edıyorum.bende 300 kwh saat olarak aldım ortalamayı.hoşçakalın..

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri