Türkiyede devre elemanları fabrikası

zodehala

Üye
ben araştırdım bulamadım

türkiyede en temel elektronik devre elemanları üreten bi fabrika var mı
mesela direnç. kondansatör
bunlar üretilmezken biz nasıl yerli bişeyler yaptık diyebiliyoruz. savaş anında üretici ülke malzemeyi bize vermesse ne yapıcaz

ben araştırdım bulamadım

türkiyede en temel elektronik devre elemanları üreten bi fabrika var mı
mesela direnç. kondansatör
bunlar üretilmezken biz nasıl yerli bişeyler yaptık diyebiliyoruz. savaş anında üretici ülke malzemeyi bize vermesse ne yapıcaz
Aslında cevap cümlenin içinde.

Fabrikamız olursa acaba fiyatları da ucuz olur muydu diye düşündüm kendi kendime. Ama burda üretilse bile Çin üretimlerinden ucuz olma şansı hiç yok. Hatta en pahalı şekilde yine bize satılacağından eminim.

Aslında cevap cümlenin içinde.

Fabrikamız olursa acaba fiyatları da ucuz olur muydu diye düşündüm kendi kendime. Ama burda üretilse bile Çin üretimlerinden ucuz olma şansı hiç yok. Hatta en pahalı şekilde yine bize satılacağından eminim.
Kondansatör yapılıyor kondaş var. Fena sayılmaz. Direnç zaten kiloyla alınıp satılan birşey.
Transistör
Direnç,
Kondansatör
Çekpas
Laylon ileğen ve dahi herhangi başka şeyler ithal olabilir. İthalatın kötü birşey olduğunu Çok düşünmüyorum. ( stratejik olmadığı sürece)
Fakat yerli ve milli kavramı bence ( BENCE BAK KAVGA ÇIKMASIN SONRA) tanımı yapılmamış, yapılamamış ve dahi yaptırılmamış bir olgu.
Öyleki TDK "Milli" kelimesi için " İÇİNDE MİL BULUNDURAN TOPRAK " tanımlaması yapıyor. Yani onlarında kafası karışık ve afedersiniz salağa yatmayı tercih ediyorlar.
Bence tenekesi dahi "Dış güjlerden" geliyorsa
" MİLLİ " sıfatını haketmez. Sonuç itibari ile
Bakınız bugun bu dünyada

Dişisine seslenişi cevapsız kalan bir Kauai kuşu var. Biraz duyarga lütfen...​

Son düzenleme:
TDK nın hakkını yemeyelim şimdi Millinin diğer tanımını da yazın. Adamların kafası karışık değil doğru olanı yazmışlar ;)

Yazılan yazıyı değiştirdim.
Sn . vecivicivokke arkadaşımızin gülme yorumu daha önceki yazı içindir .

Yeni değiştirilmiş yazim
Milli oyuncu diyoruz.
Başka ülkenin oyuncusunu Türkiye vatandaşlığına geciyor.
Türkiye takımında oynuyor milli olunuyor..

Son düzenleme:
Kondansatör yapılıyor kondaş var. Fena sayılmaz. Direnç zaten kiloyla alınıp satılan birşey.
Transistör
Direnç,
Kondansatör
Çekpas
Laylon ileğen ve dahi herhangi başka şeyler ithal olabilir. İthalatın kötü birşey olduğunu Çok düşünmüyorum. ( stratejik olmadığı sürece)
Fakat yerli ve milli kavramı bence ( BENCE BAK KAVGA ÇIKMASIN SONRA) tanımı yapılmamış, yapılamamış ve dahi yaptırılmamış bir olgu.
Öyleki TDK "Milli" kelimesi için " İÇİNDE MİL BULUNDURAN TOPRAK " tanımlaması yapıyor. Yani onlarında kafası karışık ve afedersiniz salağa yatmayı tercih ediyorlar.
Bence tenekesi dahi "Dış güjlerden" geliyorsa
" MİLLİ " sıfatını haketmez. Sonuç itibari ile
Bakınız bugun bu dünyada

Dişisine seslenişi cevapsız kalan bir Kauai kuşu var. Biraz duyarga lütfen...​

Konudan bağımsız olarak geçenlerde soyulmuş kabak çekirdeği aldım üzerinde kocaman yerli üretim logosu. Arkasını çevirdim baktım Menşei:Sırbistan yazıyor. Ne yaptınız çekirdekleri burada soydunuz da yerli mi oldu?

Keza aynı şekilde kahve aldım üzerinde koskoca yerli üretim logosu, arkasında Menşei:Brezilya yazıyor. Burada kavurdular diye yerli ve milli oldu herhalde kahve.

Son yıllarda yerli, milli kelimelerinin içi o kadar boşaltıldı ki maalesef.:rolleyes:

Ve sn. vecivicivokke sayenizde bu güne kadar hiç duymadığım çok acıklı bir hikayeyi de öğrenmiş oldum.:( Kauai kuşunun hikayesini. Çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri