Türkiyede şebeke gerilimi 220Volt mu 230Volt mu?

erdem_555

Üye
Türkiyede Şebeke gerilimi 220volt mu 230 volt mu?

7-8 yıl önce avrupa ülkeleri anlaşarak 230volta geçmiş ingiltere dahil 240volttan 230volta inmişler yada 220den 230 a çıkmışlar. Avrupa ülkelerinde böyle bir durum söz konus imiş.

Zaten son yıllarda aldığım tüm cihazlarda 230volt ibaresi yer almakta, ama ups regülatör gibi ürünlerde Türkiye firmaları halen 220Volt çıkışlı cihazlar üretmekteler. Bu bir yanlışlık değil midir?

Hatta ankarada merkezde şu anda şebeke gerilimini ölçüyorum 237volt, geceleri 243 volt dahi ölçtüm. Bağlı olduğum trafodan kaynaklı yanlış bir ayar mı yoksa tüm Türkiye böyle mi merak ettim.

6 ay önce 1 er ay arayla bozulan 220volt aynı cins 2 cihazım oldu. Cihazların maddi değeri oldukça yüksekti tanesi 2500euro civarında. Power supply lerini değiştirmek zorunda kaldım. Sanırım şebekeden kaynaklı bir durum.

Şehir şebekesi voltajı yeni aklıma geldi araştırma yaptım ve regülatör alayım dedim ancak hepsinin çıkış 220volt olarak lanse edilmekte. Elimde 3 adet 220volt cihaz 21 adet 230volt cihaz mevcut. (müzik stüdyosu)

Bu durumda 230volt çıkışlı regülatör kullanmak istediğimle böyle bir ürün göremedim.

Benmi yanlışım yoksa firmaların mı haberi yok çıkış geriliminin artık 230volt olduğundan ve Türkiyeye artık 230volt cihaz geldiğinden.

Normal kullanım gerilimi 220 volttur.Bunun sağlanabilmesi
için,trafo çıkış gerilimi 230 volt tutulur.Trafoya yakın bölge-
lerde gerilim 230 volt olur.Bunun dışındaki rakamlar,işletme
hatasıdır.Cihazlar,bu değerlerin + - % 10 sınırları içerisinde
çalışabilmelidir.

Normal kullanım gerilimi 220 volttur.Bunun sağlanabilmesi
için,trafo çıkış gerilimi 230 volt tutulur.Trafoya yakın bölge-
lerde gerilim 230 volt olur.Bunun dışındaki rakamlar,işletme
hatasıdır.Cihazlar,bu değerlerin + - % 10 sınırları içerisinde
çalışabilmelidir.

Biraz daha araştırma yaptım wikipediada Türkiyenin şebeke gerilimi 230V verilmiş, bu işte bir karışıklıkvar gibi geliyor bana:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mains_electricity_by_country
Turkey C, F 230 V 50 Hz

Araştırmaya devam.

Araştırmaya devam.
Ankarada ölçüm yapabilecek 3 arkadaşımı aradım şehir şebekesi 234, 230, 229 gelen cevaplar. Demekki bu konuda bilgiler güncellenmeli şebeke artık 230volt. 220 falan değil.

Demekki ups regülatör vs üreten Türkiyedeki elektronikçiler bu işten anlamıyor.

APC ye baktım adamlar 230volt ithal etmişler, ama bizim tunç olsun acdc olsun fcm olsun ayakta uyuyorlar. Hala220volttalar.

Yazık diyorum...

Örneğin; bizim evdeki prizdeki voltajlar bir aralar 235-243 volt ac'ler aralığında idi,şu anda da ne zaman ölçsem tam 230 volt ac.de ve hiçbir cihazımız arıza yapmadı.Çünkü ev cihazları içinde ağırlıkta olan tüm smps'lerin bazıları 100-265 bazıları 165-265 vac aralığında da çok toleranslı olarak da çalışır.Diğer elektronik cihazlarda da varistor denen voltaj koruyucular (Akım koruyucu prizler ve bazı uzatmalarda vardır) olduğundan voltaj 280 vac olduğunda varistor paralelde tam devreye girip bir koruma yapar.

Ups çıkışlarını özellikle de bu aküler çabuk boşalmasın ve ve bu destek süresi biraz daha uzun olabilsin diyerek 180 volt ac'de bu çıkış trafo sarımından pc veya diğer cihazlara verecek şekliyle ayarlarlar,Siz en yüksek sargısına getirseniz (Ben getirmek zorunda kaldım,çünkü diğer sarımın lehimi erimişti,çok fazla ısınıp) bile yine 220 vac'yi çok net veremez, 226-230 vac'ler arasında 220'den biraz yüksek değerleri de verebilir,çünkü deneyerek de bunu ben gördüm,650 VA'lık interaktif bir tunçmatik ups'sinde.Kolay gelsin.

türkiyede hele bu mevsımde yerleşim yerlerı dişinda AC160 volttan başlar AC290 volt aralığındadır okadar değişkenkı tarımsal sulamada kullanılan bir cihazım var cihazın çalışma gerılımı DC3.7 volt bu gerılımde stabil olması için 2x12 volt trafo kullanıyorum artı besleme gırışınde pil var lityum polimer pil devamlı şarj deşarjda

bişey daha ilave etmek isterım voltajı dengelemek için regulator kullandım geçen yıl voltaj dengesız olunca taktığım regulatorler yandı sebebı regulatorun voltaj çalışma aralığı yetmedı ac 185 volt ile ac 290 volt sınırları içinde çalışıyor regulator dahada yukselıyor demekkı yanı monofazede ac 300 volt a çıkıyorkı regulator dayanamadı

Bencede konu trafo hatti uzerindeki konumla alakali. Tum hat uzerinde esit voltaj saglanamuyor. Trafoya yakin noktalarda voltaj yuksek hattin sonlarinda dusuk oluyor. Su an itibari ile 14:39 da voltaj asagidaki gibidir.

20160610_143809.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri