Türk SİHA’larının kritik bir parçası daha yerli olarak üretiliyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hergün yeni bir haber daha duyuyoruz "Falanca kritik parçayı da artık yerli olarak üretmeye başladık" diye. E arkadaş o zaman bugüne kadar söylenen "Yerli ve milli" lafları havada kalmış olmuyor mu? Hadi bizler teknik insanlar olarak %100 yerli ve milli olamayacağını biliyoruz. Ama bunları dinleyen sıradan halk demez mi ki, "E bugüne kadar yerli ve milli diyordunuz, bak dışarıdan alıyormuşuz" diye? Bence bu haberleri vermek yanlış propaganda. Bu haberleri yapanlar teknik bilgisi olmayan sıradan yurttaşlara ve enine çizgili tişörtlü dayılara bir gururlanma vesilesi çıkarmak peşindeler anladık da, aslında birçok "Yerli ve Milli" denen şeylerin hükümetin propagandasından başka birşey olmadığını da göstermiyor mu? Kaldı ki video'yu teknik gözle izleyen benim gibi birçok arkadaş görecek ki o anteni hareket ettiren motordan, karttaki işlemciye, hadi işlemciyi geçtim basit bir dirence kadar yurtdışına bağımlı olduğumuzu görüyor. Bir direnci üretemeyen bizler, yerlilikten bahsediyoruz. Türk'e Türklük propagandasından başka birşey değil. Hep söylediğim şeydir bizim işimiz kaba işçilik, kaynak, makine şasisi yapmak. İnce işçilik,kritik ve mikron seviyedeki teknolojiler değil. En iyi yaptığımız işler beton dikmek ve asfalt dökmek. Ve bunlarla uzayı fethetmiş gibi böbürlenmek..( Evet linç yemeye hazırım, gardımı aldım, bekliyorum :) )

Peşinen söyleyeyim linç gibi bir hedefim yok. :)

Direnç üretmiyor olmak, üretemiyor olmak anlamına gelmez.
Bu derece basit nesnelerde üretim için tesis kurmak ekonomik-verimli görülmeyebilir.

Aselsan, havelsan vb firmaların geliştirdikleri askeri ürünlerde kendi tasarımları olan özel çipleri sadece kendileri için üreterek kullandıklarını TV'de Tusaş genel müdürü Temel Kotil'den kendim dinledim.
Asıl hedefleri çip üretmek olmadığı için dışarıya çip üreterek satmadıklarını da belirtti.
Yani gerekirse direnç de üretilebilir. Sorun değil gibi görünüyor.

İHA'larda kullanılan görüntüleme sistemleri için Kanada satış yapmama kararı aldı fakat Kanada'dan veya bir başka ülkeden direnç, kondansatör veya elektrik motoru gibi bir ambargo uygulaması gerçekleşmedi. Neden?

Benim yerlilikten anladığım; yüksek teknoloji ürünleri üretebilecek Know-How elde etmek.
(Know-How : Bir üründen ya da yöntemden en verimli ve kolay biçimde yararlanabilmek için o konudaki bilgi, teknik ya da başka bir ifadeyle ticari sırların tümünü elde etmek. -wiki'den alıntı-)

Aselsanın Karl Zeiss ayarında optik lens üretmesi ya da Kale grubunun jet motoru türbin kanatçıklarının üretim teknolojisini Boeing firması için üretim yaparken elde etmesi gibi işler.

Aslında çok yüksek teknolojik ürünlere de gitmeye gerek yok.

Misal biz servo motorda üretmiyor olabiliriz. (Belki de üretiyoruz da ben bilmiyorumdur.)
Ama Gamak motor fabrikası yöneticileri servomotor üretmeyi rantabl bulsa, devlette ihtiyaç görerek mali destek sağlasa çok değil ertesi gün %100 yerli servo motorlarımız da olur.
Aselsan'da bir sürücü çakıverir üstüne.

Tekrar belirteyim; üretmiyor olmak her zaman üretemiyor olmak anlamına gelmez.

Peşinen söyleyeyim linç gibi bir hedefim yok. :)

Direnç üretmiyor olmak, üretemiyor olmak anlamına gelmez.
Bu derece basit nesnelerde üretim için tesis kurmak ekonomik-verimli görülmeyebilir.

Aselsan, havelsan vb firmaların geliştirdikleri askeri ürünlerde kendi tasarımları olan özel çipleri sadece kendileri için üreterek kullandıklarını TV'de Tusaş genel müdürü Temel Kotil'den kendim dinledim.
Asıl hedefleri çip üretmek olmadığı için dışarıya çip üreterek satmadıklarını da belirtti.
Yani gerekirse direnç de üretilebilir. Sorun değil gibi görünüyor.

İHA'larda kullanılan görüntüleme sistemleri için Kanada satış yapmama kararı aldı fakat Kanada'dan veya bir başka ülkeden direnç, kondansatör veya elektrik motoru gibi bir ambargo uygulaması gerçekleşmedi. Neden?

Benim yerlilikten anladığım; yüksek teknoloji ürünleri üretebilecek Know-How elde etmek.
(Know-How : Bir üründen ya da yöntemden en verimli ve kolay biçimde yararlanabilmek için o konudaki bilgi, teknik ya da başka bir ifadeyle ticari sırların tümünü elde etmek. -wiki'den alıntı-)

Aselsanın Karl Zeiss ayarında optik lens üretmesi ya da Kale grubunun jet motoru türbin kanatçıklarının üretim teknolojisini Boeing firması için üretim yaparken elde etmesi gibi işler.

Aslında çok yüksek teknolojik ürünlere de gitmeye gerek yok.

Misal biz servo motorda üretmiyor olabiliriz. (Belki de üretiyoruz da ben bilmiyorumdur.)
Ama Gamak motor fabrikası yöneticileri servomotor üretmeyi rantabl bulsa, devlette ihtiyaç görerek mali destek sağlasa çok değil ertesi gün %100 yerli servo motorlarımız da olur.
Aselsan'da bir sürücü çakıverir üstüne.

Tekrar belirteyim; üretmiyor olmak her zaman üretemiyor olmak anlamına gelmez.
çok güzel anlatıyorsun tamamda "üretmiyor olmak her zaman üretemiyor olmak anlamına gelmez." bu cümlen biraz hava dolu olmuş ülkenin buna ihtiyacı var üretilip satılmasına ihtiyacı var yani bir para dolaşımı ülkeye döviz girişi gibi şeylere ihtiyacımız var.

bu cümlen biraz hava dolu olmuş
Ben yapıyor veya yapabiliyor olsaydım hava olabilirdi, sadece kendimce gördüğümü belirttim.

ülkenin buna ihtiyacı var üretilip satılmasına ihtiyacı var yani bir para dolaşımı ülkeye döviz girişi gibi şeylere ihtiyacımız var.
Bunu bana değil de sanayideki üreticilere söylemek lazım.
Üreticiler ekonomik veya rantabl bulmadıkları şeyi üretmiyor.
Belki patron olsaydık ben veya siz de aynı şekilde davranabilirdik.

%100 yerli üretim demek zaten civatasına kadar yerli üretim demek değildir ki bence o manada da söylenmiyordur çünkü bunun bir anlamı yok mantığıda yok. Ürettiğin kalitede malın yada ürünün aynısını daha ucuza başka bir ülkeye ürettirebiliyorsan, yada hazırını alabiliyorsan tercih etmek akıllıca bir hareket olur. Sistemin can alıcı noktalarını ürettim de civatalarını çinden aldım olmadı mı şimdi?

Ben özellikle savunma sanayisi konusunda yeni Türkiye ye hayranım eleştiren kişiler şayet olaya mantığıyla yaklaşıp ta bir şeyleri göremiyorsa kesinlikle teknofeste gitsinler neler var neler bırakın gurur duymayı insan duygulanıyor.. Ama nefret kusan kimle konuştuysam olup bitenden, envantere katılandan haberi yok.. Ki Türkiyenin sakladığı ve gizli yürüttüğü çok fazla projesi var ben bunu biliyorum...

Türkiye genel olarak frekans tabanlı sistemlerde dünyada zirveyi oynuyor. Koral diye barutsuz, mermisiz bir silahımız var.. Bu silahın satışı yok.. Tamamen Türk mühendislerin tasarımı ve sadece Türkiye savunma sanayisine ait. Özellikle afrin harekatında, zeytin dalı harekatında yüzüne işid maskesini takmış amerikanın kafasına kafasına füzeleri indirirken neden bize bir füze dahi gönderemediler tüm sistemlerini kör eden neydi hangi sistemlerdi bunları araştırın.

Savunma sanayi demek bir ülkenin şerefi namusu demektir. Eskiden mke de 9mm. mermiden başka ne üretiyordu bu ülke benim askerde kullandığım mg3 ün kabzasının içerisine 68/2 yazıyordu.. Ben Cumhurbaşkanı Erdoğanın bu konudaki yaklaşımını çok beğeniyor ve takdir ediyorum. Haberleri ve gündemi, dünya siyasetini takip edenler farkındadır amerika gerek bizzat kendi ordusuyla, gerek maşalarıyla yavaş yavaş Türkiyenin etrafını kuşatıyor hem denizden hem karadan.. Karalamaya çalışanlar o kadar meşgul ki bunu göremiyor neden diye sormuyor.. Hedef her zaman Türkiye oldu Türkiyenin üzerine kurulduğu çeşitli madenler özellikle bor madenleri oldu coğrafik bölgesi oldu. Özellike amerikanın madenlerimizde gözü var niyetinde de öyle yada böyle bizi sömürmek var.. Batının tekniği zaten sömürmektir ya dostun gibi görünür seni sömürür yada ortaya atar bir demokrasi türküsü girer ülkene ne var ne yok alır senide bitirir..

En kanlı canlı örneği ıraktır. Nankör milleti saddama kin kusuyordu katı bir yönetimi vardı diye.. Amerika bunu kullandı halka verdi gazı rejimi kendi halkına yıktırdı yaptırırkende size demokrasiyi getireceğim dedi sonra ülkeyi sömürdü, taş üstünde taş bırakmadı. Eserleriyle övünen halk şimdi sersefil hakettikleri hayatı yaşıyorlar.

Keşke önceden de bir şeyler üretebilseymişiz de dış kaynaklara doğal olarak dolara bu kadar bağımlı kalmasaymışız.. Elin gavuru tarih boyunca bizi hiç bir zaman topla tüfekle yenemedi.. Baktı ti bunlara top tüfek işlemiyor strateji değiştirdi işi siyasete döktü günden güne kendine bağımlı etti, her konuda tasmayı boynumuza geçirdi şimdi ise sözünü dinlemiyoruz diye, eskiden olduğu gibi bizi yönetemiyor diye parasıyla tokatlıyor bizi.. Özellikle amerikanın bize son hamlesi silahla olacak çünkü ne yaparsa yapsın istediğini bizden alamayacak Erdoğan turan ordusunu, Türk birliği devletini neden kuruyor sanıyorsunuz.. Oyun çok büyük görmesini bilene.

En kanlı canlı örneği ıraktır. Nankör milleti saddama kin kusuyordu katı bir yönetimi vardı diye.. Amerika bunu kullandı halka verdi gazı rejimi kendi halkına yıktırdı yaptırırkende size demokrasiyi getireceğim dedi sonra ülkeyi sömürdü, taş üstünde taş bırakmadı. Eserleriyle övünen halk şimdi sersefil hakettikleri hayatı yaşıyorlar.
Evet. Subliminal mesaj alınmıştır üstad. Ölene kadar lideri değiştirmeyelim o zaman? Sonra nankör damgası yeriz ha? E ölünce ne yapacağız? Oğlunu başa geçirip devam mı edelim? Hatta seçimleri de iptal edelim saltanat geri gelsin, ne dersin? Hoşuna gittiğine eminim ama ispat edemem. Üstad kusura bakma "Çıhar telefonunu bakim" diyen çizgili tişörtlü dayıların lafları bunlar. Sizin mantıka 20 yıl önce mağarada yaşıyorduk, medeniyet son yirmi yıldır var. Gelişme zamanla ilintili birşeydir. 20 yılda kim gelseydi ülke zaten gelişecekti. Ama az ama çok. Aksini savunmak eşyanın tabiatına terstir.

Bence her türlü parça özellikle savunma sanayii gibi kritik önem arz eden konularda %100 yerli yapılabilmek zorunda. Vida da mı? Evet vida da..Evet direnç de. Bunun sanayii veya rantabl olması ile ilgisi yok. Gerekirse devlet bunları bizzat yapmalı. Özel teşebbüsün kar hesaplarına feda edilemeyecek kadar hassas konulardır bunlar. Betona, asfalta, geçilmeyen yollara, uçulmayan havaalanlarına dökülen milyarlar ile üç-beş müteahhidi semirtmek yerine bu kaynakları daha çok ar-ge ve teknolojiye kanalize edebilirdik. Hatta F-35'den kovulup "bari F-16 vereydiğğiz eyi idi" diye o sömürgeci diye kızdığınız ülkelere yüz suyu dökmezdik. Amerikadan kovulup Rusyanın liderinin kapısının dışında ayakta bekletilip aşağılanmazdık. Siz istediğiniz lideri beğenmekte özgürsünüz, buna kimse birşey diyemez, tercihtir. Ama herkes sizin gibi düşünmek zorunda değil ve en önemlisi sizin gibi düşünmeyenler "nankör", şucu-bucu hiç değil. Bu ülkede son yirmi yılda en fazla kaybettiğimiz şey bu işte. Toplumsal birliktelik. 48 yaşındayım ve hayatımın hiçbir döneminde insanların bu kadar ayrıştığı bir dönem hatırlamıyorum. Yazık güzel ülkemize..hemm de çok yazık..

Mesajımdan ne istemişseniz onu almışsınız böyle olmaz. Artık devir değişti yok öyle anladığınız gibi bir üretim şekli. Bu gün dev dediğimiz ülkeler bile yeri geliyor çine üretim yaptırıyor mantıklı olan budur çünkü senin mal ettiğinden daha ucuza istediğin kaliteyi yapıp sana verebiliyorsa hem paradan hemde zamandan kar edersin.

Mesaj falan yok zaten sübliminal mesaj böyle olmaz. Vidayı bile üretmemiz lazım diyorsunuz e üretsediler ya o zaman.. Öncesi için tek bir kelamınız olmamış.. Biz kimsenin kara gözüne kaşına hayran değiliz merak etmeyin.. Ama önceki hükümetler zamanında ülkede vergi rekortmeni seçilen kerhane patroniçesi manukyanı da unutmadık. Yaşınızdan ötürü sizinde bunu çok iyi bilmeniz gerekir.. Anlıyorum ki siz de hükümet düşmanlığı yüzünden gözleri kör, kulakları sağır olanlardansınız.

"Amerikadan kovulup Rusyanın liderinin kapısının dışında ayakta bekletilip aşağılanmazdık"

Bu sizin görüşünüz daha doğrusu görmek istediğiniz gerçekte ise böyle bir şey yok.. Ben size çıkıp ta diyormuyum ki o zaman önceki Türkiyeyi bırakın nato zirvesine almalarını kapısından içeriye dahi sokmuyordular.. Şimdi ise en ön koltukta ağırlanıyor neden peki?? Çünkü sizin göremediğinizi avrupa görüyor Türkiyenin yapılanmada, teknolojide, sanayide, savunma sanayide, nasıl büyümeye başladığını çok iyi görüyorlar Amerikanın derdi nedir, en basit hesapla dolar neden bu seviyede sanıyorsunuz?

Beğenmediğiniz taraflar olabilir zira benimde var, yanlış atılan adımlar yanlış verilen kararlar olabilir bunların neticesinde bir takım zorluklara mağruz kalmış ta olabiliriz eyvallah.. Ama iyiye de iyi demek gerekiyor burası teknik insanların birleştiği bir teknik forum teknoloji konuşacağız teknoloji üzerinden gideceğiz.. Yola beton deyip kenara çekilmek olmaz yol medeniyetin en büyük abahtarıdır. Yola beton diyorsunuz ama en büyük meziyeti heykeltraşcılık olan güruha hiç ses etmemişsiniz. Ülke kafayı çekip sağda solda çapsız abidik gubidik heykeller dikmeyi kendine amaç edinmiş zihniyet ile büyümez.. İlla da olumsuz konuşacaksak önce işin bu tarafını bir konuşalım o zaman..

Sözüm kesinlikle meclis dışıdır kimseyi burada hedef almıyorum ama özellikle şu muhalefeti anlaymıyorum.. Silah üretiliyor vidası yerli değil diyorlar.. Yol yapılıyor banane ben geçmicem ki diyorlar..Şehir hastaneleri yapılıyor ne gerek var diyorlar.. Eğitim adı altında yeni adımlar atılıyor okullar üniversiteler açılıyor sesleri çıkmıyor.. Yerli oto üreteceğiz alt yapıyı oluşturuyoruz fabrikasının inşasına başlandı diyoruz "he tamam oldu" deyip dalga geçiyorlar.. Savunma sanayide son 15 yılda çığır açtık Türkiyenin hayal edemediği teknolojileri silahları ürettik, hatta bazılarını başka ülkelere satıyoruz diyoruz dalga geçip inkar ediyorlar. Konuya o kadar uzaktalar ki yapılan hiç bir şeyden haberleri dahi yok bilmiyorlar.. Sonrada yeri geliyor bu adamlar vatan millet nutukları atıyor ülke kalkınmasından bahsediyor lanetlenmek böyle bir şey herhalde :) Daha buraya yazacak çok şey var aslında ama konu büsbütün siyasete kayacak diye daha uzatmayacağım benim söyleyeceklerim bu kadar

Genç kardeşlerim,farkındamısınız aslında her ikinizde memleketin daha iyi olması için degişik fikirlere sahipsiniz.Önemli olan da zaten bu.Herkes aynı fikirde olsaydı zaten tartışılacak birşey olmaz,yerimizde sayar,daha iyiyi hiçbir zaman aramazdık.
Bizler vatandaş olarak memleketimiz için elemizden geleni yapmalı vede bizi yönetenlerinde bizleri en iyi şekilde yönetmelerini herzaman talep etmeliyiz,zorlamalıyız,hatta eleştirmeliyiz ki mükemmele ulaşalım.
Geçmişde oldugu gibi(sagcı-solcu meselesi) ayrışmaya degil,birleşmeye ihtiyacımız var.

Genç kardeşlerim,farkındamısınız aslında her ikinizde memleketin daha iyi olması için degişik fikirlere sahipsiniz.Önemli olan da zaten bu.Herkes aynı fikirde olsaydı zaten tartışılacak birşey olmaz,yerimizde sayar,daha iyiyi hiçbir zaman aramazdık.
Bizler vatandaş olarak memleketimiz için elemizden geleni yapmalı vede bizi yönetenlerinde bizleri en iyi şekilde yönetmelerini herzaman talep etmeliyiz,zorlamalıyız,hatta eleştirmeliyiz ki mükemmele ulaşalım.
Geçmişde oldugu gibi(sagcı-solcu meselesi) ayrışmaya degil,birleşmeye ihtiyacımız var.

Abi selamlar, Ben ülkem için ölürüm dünya bir yana ülkem bir yana. O yüzden her zaman ülkem için en iyisini isterim. Bahsettiğim konularda ülkede gelişim büyüme gördüğüm için (özellikle savunma sanayide) doğal olarak hoşuma gidiyor ve destekliyorum. Hoşuma gitmeyen şeylerde var tabi neticede bende bu ülkede yaşıyorum ama en azından hepimizi (milleti) ilgilendiren iyi yönde gelişmeleri takip ediyor, gördükçe gurur duyuyor arkasında duruyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri