Türk malı Gmt Plc

@malikenes GMT PLC almayı düşünüyorum. PLC programlamayı yeni öğreniyorum. Servo motorlu kartezyen robot çalıştıracağız. Dahili posizyonlama ile yapmayı düşünüyoruz. Konuda önceki yazılanlara göre SFC diagram ile programlanabilme özelliği yokmuş sanırım bu engel olur mu bizim için. Daha doğrusu yapmak istediğimiz işi SFC ile yapmak doğru iken Ladder ile uğraşarak zaman mı kaybetmiş oluruz.

GMT plc bizim için yeterli özelliklere sahip mi ? Hangi modelini önerirsiniz ? Bu konuda yardımcı olur musunuz ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
@malikenes GMT PLC almayı düşünüyorum. PLC programlamayı yeni öğreniyorum. Servo motorlu kartezyen robot çalıştıracağız. Dahili posizyonlama ile yapmayı düşünüyoruz. Konuda önceki yazılanlara göre SFC diagram ile programlanabilme özelliği yokmuş sanırım bu engel olur mu bizim için. Daha doğrusu yapmak istediğimiz işi SFC ile yapmak doğru iken Ladder ile uğraşarak zaman mı kaybetmiş oluruz.

GMT plc bizim için yeterli özelliklere sahip mi ? Hangi modelini önerirsiniz ? Bu konuda yardımcı olur musunuz ?

gmt plc ile servo kontrol yaptim. çalışıyor çalışmasında bir sıkıntı yok ancak dediğiniz gibi mantık çok sade. tek servo için iki adet pto çıkışınız var.ilk çıkışınızı aktif ettiğinizde pulse yolluyorsunuz,ikinci çıkış ile de yön kontrolu yapıyorsunuz. ileri geri çalışmada sıkıntı olmayacaktır :) ancak enterpolasyon,cam özellikleri malesef yok.

GMTCNT PLC ler orta olcekli makina sanayiine hizmet edebilen, oldukca gelismis, cevre birimleri (Analog Modul, Sicaklik Modulu, Loadcell Modulu, Sicaklik icin PID Kontrol, Standart RS232, RS485 Haberlesme Portlari) eksiksiz PLC lerdir. @rotsis in de dedigi gibi Motion Control yapisi cok gelismis degildir.

Ancak buna ragmen en temel CPU sunda bile 3 Adet 20kHz Hizli Pulse cikislari mevvuttur.

Dairesel enterpolasyon yoktur.

Sadece Ladderla programlanabilmektedir. Ladderla program yapilmasi diger yontemlere gore dezavantaj saglamaz.

GMTCNT PLC ler orta olcekli makina sanayiine hizmet edebilen, oldukca gelismis, cevre birimleri (Analog Modul, Sicaklik Modulu, Loadcell Modulu, Sicaklik icin PID Kontrol, Standart RS232, RS485 Haberlesme Portlari) eksiksiz PLC lerdir. @rotsis in de dedigi gibi Motion Control yapisi cok gelismis degildir.

Ancak buna ragmen en temel CPU sunda bile 3 Adet 20kHz Hizli Pulse cikislari mevvuttur.

Dairesel enterpolasyon yoktur.

Sadece Ladderla programlanabilmektedir. Ladderla program yapilmasi diger yontemlere gore dezavantaj saglamaz.

son söylediğiniz... tabiki herkesin yöntemi vardır ama bir motion sistem düşünün.32 farklı hareketi sırası var(100mm ileri 1000rpm,300mm geri 800rpm....). ladderda örnek varsa bununla ilgili paylaşırsanız çok sevinirim.

Talebinle ilgili bir program yükledim. Faydalı olacağı kanaatindeyim.

Ekli dosyalar

• sıralipuls.rar
    2 MB · Görüntüleme: 74
salam. kimde gmt kullanum klavuzu pdf olar. mende ki, besit. lazim informasia az

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi günler herkese.
PLC konusunda yeni sayılırım. Elimde GLC-196T PLC ile GOP43-043AT modeli HMI var. GMTSuite yazılımı ve GMTCNT HMI Edit programı ile yazılımları yaptım. İkisine de programları yükledim ama PLC Response Error mesajıveriyor. Anladığım kadarıyla PLC ile HMI iletişime geçemiyor.
PLC tarafı COM-2 RS485
HMI tarafı COM-2 RS485 yaptım.
Hatam nerede acaba? Yardım edebileceklere şimdiden teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri