Tüplü Televizyondan sıss sesi

durdusinan

Üye
Merhabalar tüplü televizyon açtığımda ses ve görüntüde herhangi bir sorun yok arkasından sıssss su sesi gibi ses geliyor kart bölmünden değilde tam televizyon tüpün arka ucundan kırmızılık görünüyor sanki küçük bi tel yanarmış gibi ve ses ordan geliyor gibi sorun nedir acaba

O yanan küçük tel tüpün flamanıdır, yani termo-iyonik olayla elektronun tüp içinde ekrana doğru boyundan salınması için yani tüpün EHT'den gelen 24 kV'lık YG (Gerilim katlayıcıyla üçe katlandıktan sonra) gerilimle tüpte yatay ve düşey saptırıcılarla görüntünün şaselenen gnd ayağıyla oluşması için bu kızdırıcı fitili (flamanı) vardır. O yanmazsa tüp tam karanlık olur, flüoresan olayıyla ışık (bir görüntü) üretilemez. Sıss sesi bazı durumlarda tüplü TV'lerden gelebilir, ama bu bir arıza değildir, TV'nin arka kapak tespit vidalarının biraz sıkılması, gövdeye temasla bastırılarak dokunulmasıyla (Scart arayüzüne bir arayüz bağlantısı scart fişi bağlayıp TV anakartını aşağı doğru biraz bastırmayla, vb.) bu ses bazen tam olarak da geçebilir, yani eski TV'lerde bu ses bezen ortaya çıkıp bazen yok olabilir.

Aslında o sesi normalde duyma sınırının çok üzerinde olduğundan insan kulağı duyamaz, çünkü bu sesler 20 -20 000 HZ'in normal SMPS 'li yapının çalışmasında hiç duyulamaz, ancak bazen 20 -20 000 HZ'in duyulma aralığına girer ve bu sıss 'ı o zaman duyarsınız, ancak kesinlikle bu ses arıza değildir, ayni tasarruflu ampullerindeki bazen istenmeyen seslserin daha uzun mesafelerden çok yakından duyulmasında olduğu gibidir. Tüplü TV'niz gayet normaldir, bunu sesi hiç dert etmeyin. . Kolay gelsin.

Son düzenleme:
O yanan küçük tel tüpün flamanıdır, yani termo-iyonik olayla elektronun tüp içinde ekrana doğru boyundan salınması için yani tüpün EHT'den gelen 24 kV'lık YG (Gerilim katlayıcıyla üçe katlandıktan sonra) gerilimle tüpte yatay ve düşey saptırıcılarla görüntünün şaselenen GND ayağıyla oluşması için bu kızdırıcı fitili (flamanı) vardır. O yanmazsa tüp tam karanlık olur, flüoresan olayıyla ışık (bir görüntü) üretilemez. Sıss sesi bazı durumlarda tüplü TV'lerden gelebilir, ama bu bir arıza değildir, TV'nin arka kapak tespit vidalarının biraz sıkılması, gövdeye temasla bastırılarak dokunulmasıyla (Scart arayüzüne bir arayüz bağlantısı scart fişi bağlayıp TV anakartını aşağı doğru biraz bastırmayla, vb.) bu ses bazen tam olarak da geçebilir, yani eski TV'lerde bu ses bezen ortaya çıkıp bazen yok olabilir.

Aslında o sesi normalde duyma sınırının çok üzerinde olduğundan insan kulağı duyamaz, çünkü bu sesler 20 -20 000 HZ'in normal SMPS 'li yapının çalışmasında hiç duyulamaz, ancak bazen 20 -20 000 HZ'in duyulma aralığına girer ve bu sıss 'ı o zaman duyarsınız, ancak kesinlikle bu ses arıza değildir, ayni tasarruflu ampullerindeki bazen istenmeyen seslserin daha uzun mesafelerden çok yakından duyulmasında olduğu gibidir. Tüplü TV'niz gayet normaldir, bunu sesi hiç dert etmeyin. . Kolay gelsin.
Bilgili birisiniz sanırım dediklerin normal ses koşullarında doğru ama bu yeni beliren yüksek bir ses ve kapaktan scarttan gelen bir ses değil malesef kapağı söküp bakıcam nerden geldiğine ve video çekerim bu arada
Tam olarak bundan geliyor sanki gaz kaçırırmış gibi bi ses

Ekli dosyalar

• Capture+_2019-09-12-11-31-19.png
    Capture+_2019-09-12-11-31-19.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 184
Moderatör tarafında düzenlendi:
Oradan bişey çıkmaz. TV fişi çekili durumda iken. Terlik plastik eldiven kullanarak.DİKKAT-ÇOK YÜKSEK VOLTAJ-ELEKTRİK-RİSKİ
Kuru bez ile tutun ve birkaç kere sağa sola oynatın geçer.
■USTASI DEĞİLSENİZ OKUMAYIN■
Geçmez ise rutubet giderimi için sökülüp (söküm el becerisi ve hissiyat ister. Daha önce sökmediyseniz sıkıntı)sıcak fön ve sert fırça hem tüp yuvası ve hemde söktüğünüz parça için yapılırsa yine geçer.
■■■■■■■■■■■■ÖNEMLİ■■■■■■■■■■■■
■BU BÖLGEYE MÜDAHALE TOPRAKLAMA YOLU İLE ÖNCEDEN KAPASİTİF YÜK BOŞALTIMI GEREKTİRİR.
■UZMANI DEĞİLSENİZ, 24.000 VOLT İLE KALP YADA UZUV ZARARI GÖRÜRSÜNÜZ.
■《《《ÖLÜM RİSKİ ÇOK YÜKSEKTİR.》》》
.
Uğraşmayın.
42 inç sheen receiver li tv 1200tl
Nisan ayında mutfağıma aldım.

Son düzenleme:
Oradan bişey çıkmaz. TV fişi çekili durumda iken. Terlik plastik eldiven kullanarak.DİKKAT-ÇOK YÜKSEK VOLTAJ-ELEKTRİK-RİSKİ
Kuru bez ile tutun ve birkaç kere sağa sola oynatın geçer.
■USTASI DEĞİLSENİZ OKUMAYIN■
Geçmez ise rutubet giderimi için sökülüp (söküm el becerisi ve hissiyat ister. Daha önce sökmediyseniz sıkıntı)sıcak fön ve sert fırça hem tüp yuvası ve hemde söktüğünüz parça için yapılırsa yine geçer.
■■■■■■■■■■■■ÖNEMLİ■■■■■■■■■■■■
■BU BÖLGEYE MÜDAHALE TOPRAKLAMA YOLU İLE ÖNCEDEN KAPASİTİF YÜK BOŞALTIMI GEREKTİRİR.
■UZMANI DEĞİLSENİZ, 24.000 VOLT İLE KALP YADA UZUV ZARARI GÖRÜRSÜNÜZ.
■《《《ÖLÜM RİSKİ ÇOK YÜKSEKTİR.》》》
.
Uğraşmayın.
42 inç sheen receiver li tv 1200tl
Nisan ayında mutfağıma aldım.
Led tvm var teşekkürler bu başka odada duruyordu sorunu sayenizde çözdüm topraklama yaparak boşaltma yaptım içindeki yükü trafonun sonra lastiğini çıkararak fön makinasıyla biraz tuttum açtım televizyonu ses azaldı tekrar fönle ısıttım ses kesildi çok teşekkürler tam anlamıyla sorunumu buldunuz

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri