Tüplü televizyonda görüntü gitmesi

blackerz59

Üye
Eski tip arçelik tüplü televizyonda çalıştıktan bir süre sonra görüntü bozuluyor. Birkaç defa vurduğumda ise görüntü düzeliyor ve çalışmaya devam ediyor. Sorun ne olabilir, nasıl çözebilirim?

Eski tip arçelik tüplü televizyonda çalıştıktan bir süre sonra görüntü bozuluyor. Birkaç defa vurduğumda ise görüntü düzeliyor ve çalışmaya devam ediyor. Sorun ne olabilir, nasıl çözebilirim?

Tv nin anakarti üzerinde lehim catlaklari ( soğuk lehim ) var muhtemelen. Karti dikkatli inceleyip kontrol etmelisiniz.

Tv nin anakarti üzerinde lehim catlaklari ( soğuk lehim ) var muhtemelen. Karti dikkatli inceleyip kontrol etmelisiniz.
Çatlak bölgeleri havya ile doldurduktan sonra düzelir mi acaba? Çok anladığım mevzular değil ama kendim becerebilir miyim bilemedim. 55 ekran televizyon da tamirciye götürmelik bir şey değil hani ağır biraz.

Çatlak bölgeleri havya ile doldurduktan sonra düzelir mi acaba? Çok anladığım mevzular değil ama kendim becerebilir miyim bilemedim. 55 ekran televizyon da tamirciye götürmelik bir şey değil hani ağır biraz.

Eger sorun çatlak lehim ise evet o lehimize yenilerseniz sorun çözülür.

Bu tür arızalar bazen saç baş yoldurur. Çünkü cihaz normal calisir bir sure sonra sapitir. Bu süreç zarfında olup olmadığı belli değildir.

Bu işin yolu vardır. Görüntü bozuluyor dediğinizde cihazin tepkisine göre cihazda bakılacak yer bulunur.

Bu görüntü bozulmadan kastınız nedir mesela?

Not: bu tv lerin içinde ölümcül derece de yüksek gerilim olan yerler var çalışırken dikkatli olmak gerekli. Siz cihazin fişini ceksenizde o tipte voltaj bekler hemen deşarj olmaz.

Eger sorun çatlak lehim ise evet o lehimize yenilerseniz sorun çözülür.

Bu tür arızalar bazen saç baş yoldurur. Çünkü cihaz normal calisir bir sure sonra sapitir. Bu süreç zarfında olup olmadığı belli değildir.

Bu işin yolu vardır. Görüntü bozuluyor dediğinizde cihazin tepkisine göre cihazda bakılacak yer bulunur.

Bu görüntü bozulmadan kastınız nedir mesela?

Not: bu tv lerin içinde ölümcül derece de yüksek gerilim olan yerler var çalışırken dikkatli olmak gerekli. Siz cihazin fişini ceksenizde o tipte voltaj bekler hemen deşarj olmaz.
Hocam açıyorum, bir süre sonra görüntü bozuluyor ve çizgiler şeklinde görüntüde karışma oluyor. Üstünden birkaç kez vurduğumda normal şekilde çalışmaya devam ediyor, sonra yine aynı...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-03-08 at 21.55.01.jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-08 at 21.55.01.jpeg
    416.7 KB · Görüntüleme: 15
Lehimlerden dolayı olabilir cihaz çalıştıktan belli bir süre sonra sıcaklık artıp lehimleri eritiyor olabilir eğer cihazın anakartında işlem yapacaksanız kondansatörleri deşarj etmeniz gerekmektedir. Kondansatörlerde şarj olan gerilim tramvayı hareket ettirebilecek kadar yüksektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri