Tünel kalıptaki uygulama

Ali_Rıza

Katılımcı Üye
pk0625.jpg

pk0627.jpg

Arkadaşlar ekte tünel kalıp uygulamasından 2 tane fotoğraf var. Biri anahtar kasası, diğer buat. Şimdi benim merak ettiğim hususlar;
1)anahtar kasası uygulamasındaki sarı renkteki parçanın numarası nedir? bu kasayı tünel kalıba sıfır tutturmanın yolu nedir? yani kalıp ile kasa arasına beton girmemesi nasıl sağlanıyor?

2) buat uygulamasındaki siyah renkteki parçanın numarası nedir? bu buatı tünel kalıba sıfır tutturmanın yolu nedir? yani kalıp ile buat arasına beton girmemesi nasıl sağlanıyor?

Tünel kalıp işinde çalışmış arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim,

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1.sinde kenardaki sarı olan parça anahtar priz montajı yaparken işin kolaylaştırır o kasaya anahtar montaj yaparken dediğimi daha iyi anlayacaksınız.2.sinde ise biz kullanmıyorduk ama sanırım beton girmesini önlemek için konulmuş bir aparat(o buatları açması ölümdü hele üzerinden bir iki gün geçmişse.)kasayı sıfıra sıfır ancak tecrübe ile öle bi sırrı yok en azından benim bildiğim kadarıyla ama sanırım beton ve alçı payını üç aşağı beş yukarı tahmin ederek o işi de halledebileceğini düşünyorum.

1.sinde kenardaki sarı olan parça anahtar priz montajı yaparken işin kolaylaştırır o kasaya anahtar montaj yaparken dediğimi daha iyi anlayacaksınız.2.sinde ise biz kullanmıyorduk ama sanırım beton girmesini önlemek için konulmuş bir aparat(o buatları açması ölümdü hele üzerinden bir iki gün geçmişse.)kasayı sıfıra sıfır ancak tecrübe ile öle bi sırrı yok en azından benim bildiğim kadarıyla ama sanırım beton ve alçı payını üç aşağı beş yukarı tahmin ederek o işi de halledebileceğini düşünyorum.

ben uygulayacağım için değil, genel bilgi açısından merak ediyorum. siz tecrube etmişsinizi sanırım bu işi. peki bu kasaları demir donatıya tutturmak için özel malzemeler varmı, yoksa resimde görüldüğü gibi telle mi bağlanıyor?
Birde "anahtar montaj yaparken dediğimi daha iyi anlayacaksınız" demişsiniz. Biraz açabilirmisin?

Ustam tünel kalıba ölçü alıp delik delerek kasa ve buatları merkezinden bağ teli geçirip (kapaklı şekilde) kalıp arkasından parça demirle gerdirip tuttururdu. İşin yoğunluğundan dolayı mutfak ve banyoda bu uygulamayı yapabiliyordu. Zaman kısıtlı olduğundan demir filizlere tutturmak daha kolay oluyordu. 500adet tünel kalıp konut uygulamamızda gayet güzel sonuç aldık diyebilirim.

Ustam tünel kalıba ölçü alıp delik delerek kasa ve buatları merkezinden bağ teli geçirip (kapaklı şekilde) kalıp arkasından parça demirle gerdirip tuttururdu. İşin yoğunluğundan dolayı mutfak ve banyoda bu uygulamayı yapabiliyordu. Zaman kısıtlı olduğundan demir filizlere tutturmak daha kolay oluyordu. 500adet tünel kalıp konut uygulamamızda gayet güzel sonuç aldık diyebilirim.

kalıplar demir değil mi? İnşaatçılar buna izin veriyor mu?Ziyan olmuyo mu kalıplar? Ben plywood lara yarık açmayı kabul ettirene kadar göbeğim çatlamıştı, kalıbı deldirmezler heralde.

kalıplar demir değil mi? İnşaatçılar buna izin veriyor mu?Ziyan olmuyo mu kalıplar? Ben plywood lara yarık açmayı kabul ettirene kadar göbeğim çatlamıştı, kalıbı deldirmezler heralde.

Ne alakası var bağ teli geçecek kadar küçük bir delik kim izin vermiyormuş öyle saçma şeymi olur. Kalıp yüzeyine monte etmediğin her kasa ve buatın beton yukarıdan basıldığında uçma tehlikesi ve beton altında kalma riski vardır bunu unutma.

biz demire bağlıyorduk gayet iyi sonuç alınıyordu.playwooda da çakıyorduk kasaları. anahtar priz montajı yaparken anlarsınız dediğim o sarı aparatın dört köşesinde küçük yuvarlaklar vardır anahtar prizi oraya vidalayarak monte edebilirsiniz düzgün durur ama uğraştırıcı olduğundan klasik yöntem (KONTROLKALEMİ ile )yapıyoruz.

teşekkür ederim arkadaşlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri