Tübitak'tan Topraklama Sorusuna Cevap.

Vural Bey büyük bir teşekkürü hak etmiş sanırım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İnsan Bir daha düşünüyor; Acaba böylemi gerçekleşiyordu diye işte gerek Teknisyen gerekse mühendis Bir iş vardır o iş yapılır ayrıntılar bilinmez konu iştir.

soranada cevaplayana tşkler gerçekten süper cevaplar verilmiş yalın anlatım budur.

kitap kitap bugun gidim bi muhendise sorsam bu kadar ayrıntılı anlatamaz =))))

Demek ki faz notur yanındada topraklamayı al gotur değilmiş bu iş :)

Yazı çok uzundu okumadım fakat benim bildiğim en iyi topraklama bakır ile yapılır topraklama gücünü arttırmak için topraklama çubuğu toprağa gömülecek bölgeye kömür tozu ve tuz dokmekte fayda var topraklama çubuğu dik yerlestirmekte fayda var ben bu şekilde bizim evde topraklama yaptım notur yerine direk toprak bağladım test için elektrikli sohben i 3 kademede çalıştırdığımda toprak faz arası gerilim 200v a kadar düştü bence çok çok iyi bir topraklama oldu kömür ve tuz toprağı nemli tutup toprak sürekli iletken kalsın diye konuluyor toprakla kömür tuz u karıştırarak koyun mutlaka galvanizli boru ile de olur fakat bence çok daha büyük bir parça koymak gerekir ornegin 2metre bakır yerine 6 metre galvanizli boru fakat benim bir mezuniyetim yok cirakliktan gelmeyim daha daha bilimsel bir kaynak bulursanız ona uyun mutlaka !

Yanlış uygulama olmuş.Topraklamada,kö-
mür tozu ve tuz kullanımı uygun değildir.
Ölçüm değeri kötü olan yerlerde,işin kont-
rolunu kandırmak için kullanılan geçici bir
metoddur.1-2 yıl sonra çürümüş malze-
meleri tekrar değiştirirsiniz.
Yanlış hoca dinden,yanlış topraklama candan eder.;)

Yanlış uygulama olmuş.Topraklamada,kö-
mür tozu ve tuz kullanımı uygun değildir.
Ölçüm değeri kötü olan yerlerde,işin kont-
rolunu kandırmak için kullanılan geçici bir
metoddur.1-2 yıl sonra çürümüş malze-
meleri tekrar değiştirirsiniz.
Yanlış hoca dinden,yanlış topraklama candan eder.;)
Yanlış olduğunu yeni öğrendim üstad çok yerde gördüm ve yapıp başarılı olunca doğru diye düşündüm bilgi için çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri