Türbin Basıç

Merhabalar. Türbine Giren Buhar Basınçı Yüksek Olması veya Düşük Olması Ne Gibi Zararlar Oluşturur.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Senkron türbinlerde yüksek basınç türbin hızını artıracaktır ve nominal gücünün üstünde üretim yapmaya çalışacaktır. Bu durumda yataklar ve sargılar ısınabilir. Zaten türbin dönüş hızı %120 değerinin üzerine çıkarsa sistem kendini duruduracaktır.
Düşük buhar basıncı dönüş hızını düşüreceği için set değerinden daha düşük üretim yapmasına yol açacaktır. Yani üretilmesi istenen güç 5 MW ise çıkıştan 4 MW güç alırsınız. Bu durumda uyartım akımı aşırı yükselebilir ve kutup sargılarının ısınmasına yol açabilir. Ayrıca reaktif gücü artırır.

* Reaktif güç üretilmez !
* Reaktifi oluşturan akım ile gerilim arasındaki faz farkıdır bunu oluşturanda yüktür.
* Aktif yüklenme arttıkça türbin devrinin düşmemesi için yakıt girdisi arttırılır. Örnek: Hidroelektrik santrallerde bu kanat açısı ile ayarlanır.
* Yükten! kaynaklanan reaktif güç hatlarda ekstra gerilim düşümüne neden olur. Bunu tolare etmek için kompanzasyon yapılır ve en başta santralde uyartım akımı arttırılır. Yani uyartım akımı ile çıkış gerilimi arttırılmış olur.
* Aktif güç tüketiminin artması/azalması durumunun tolare edilmesi tamamen santraldeki türbin çıkış gücüyle alakalıdır bu olayın uyartımla bir alakası yoktur. Gerilimi arttırarak gücü arttıramazsın çünkü çıkış gerilimini, devri ve frekansı sabit tutmak zorundasın !

Not: Soruya cevaben; Örneğin bir termik santralde Buhar basıncı artarsa devri sabit tutmak için türbin kanat açısı arttırılır ve devir sabit tutulmuş olur. Bu ayar türbin üzerinden belirli limitler dahilinde yapılabilir.

Son düzenleme:
Senkron türbinlerde yüksek basınç türbin hızını artıracaktır ve nominal gücünün üstünde üretim yapmaya çalışacaktır. Bu durumda yataklar ve sargılar ısınabilir. Zaten türbin dönüş hızı %120 değerinin üzerine çıkarsa sistem kendini duruduracaktır.
Düşük buhar basıncı dönüş hızını düşüreceği için set değerinden daha düşük üretim yapmasına yol açacaktır. Yani üretilmesi istenen güç 5 MW ise çıkıştan 4 MW güç alırsınız. Bu durumda uyartım akımı aşırı yükselebilir ve kutup sargılarının ısınmasına yol açabilir. Ayrıca reaktif gücü artırır.
Çok Teşekkür ederim. Konuyla İlgili Kaynak Olarak önerebileceğiniz ne var. bilgi ve öğrenme açısından
* Reaktifi oluşturan akım ile gerilim arasındaki faz farkıdır bunu oluşturanda yüktür.
* Aktif yüklenme arttıkça türbin devrinin düşmemesi için yakıt girdisi arttırılır. Örnek: Hidroelektrik santrallerde bu kanat açısı ile ayarlanır.
* Yükten! kaynaklanan reaktif güç hatlarda ekstra gerilim düşümüne neden olur. Bunu tolare etmek için kompanzasyon yapılır ve en başta santralde uyartım akımı arttırılır. Yani uyartım akımı ile çıkış gerilimi arttırılmış olur.
* Aktif güç tüketiminin artması/azalması durumunun tolare edilmesi tamamen santraldeki türbin çıkış gücüyle alakalıdır bu olayın uyartımla bir alakası yoktur. Gerilimi arttırarak gücü arttıramazsın çünkü çıkış gerilimini, devri ve frekansı sabit tutmak zorundasın !

Not: Soruya cevaben; Örneğin bir termik santralde Buhar basıncı artarsa devri sabit tutmak için türbin kanat açısı arttırılır ve devir sabit tutulmuş olur. Bu ayar türbin üzerinden belirli limitler dahilinde yapılabilir.
çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Şebeke ile senkron çalışan makinalarda buhar basıncı arttıkça dönüş hızı artacağı için aktif güç yükselir, buhar basıncı düştüğünde dönüş hızı düştüğü için aktif güç düşer. Yine şebeke ile senkron çalışan alternatörlerde uyartım akımı arttıkça kapasitif reaktif güç, uyartım akımı azaldıkça endüktif reaktif güç yükselir. Yani senkron makinalarda üretilen reaktif gücün yük ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Çünkü şebekeye bağlı olan yük, reaktif gücü kendisi oluşturur. Yüksek güçlü santrallerde, bara gerilimini ayarlamak için endüktif ve kapasitif güç ayarı yapılır.

Yanlışım varsa tartışıp düzeltelim.

Çok Teşekkür ederim. Konuyla İlgili Kaynak Olarak önerebileceğiniz ne var. bilgi ve öğrenme açısından

çok teşekkür ederim.
Konuyla ilgili internette birçok makale var. Ben kendim de hidroelektrik santralinde çalışıyorum. Elimdeki kaynağı paylaşayım:

Ekli dosyalar

• senkron1.doc
    2.2 MB · Görüntüleme: 16
Şebeke ile senkron çalışan makinalarda buhar basıncı arttıkça dönüş hızı artacağı için aktif güç yükselir, buhar basıncı düştüğünde dönüş hızı düştüğü için aktif güç düşer. Yine şebeke ile senkron çalışan alternatörlerde uyartım akımı arttıkça kapasitif reaktif güç, uyartım akımı azaldıkça endüktif reaktif güç yükselir. Yani senkron makinalarda üretilen reaktif gücün yük ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Çünkü şebekeye bağlı olan yük, reaktif gücü kendisi oluşturur. Yüksek güçlü santrallerde, bara gerilimini ayarlamak için endüktif ve kapasitif güç ayarı yapılır.

Evet yanlışlar var !
Barajlardaki jeneratörler senkron jeneratördür buraya kadar sorun yok. Basınç artıkça devir artmaz devir ve frekansın sabit kalması gerektiğinden bu türbin kanatçıklarıyla sağlanır. Yani hali hazırda bir su akışı veya buhar basıncı zaten vardır bunun artması yada azalaması birşey ifade etmez önemli olan türbin kanat açısıyla talep edilen güçte hızın sabit tutulmasıdır. (Devir sabit ! Frekans sabit!)
Bir su değirmeni düşünün derede su belli bir debi ile akmaktadır, değirmen kanatları su ile aynı açıdaysa değirmen dönmez güç üretilmez, açı arttırıldıkça değirmen dönmeye ve hızlanmaya başlar. Bu bağlamda belli sınırlar dahilinde derenin yavaş yada hızlı akmasının bir anlamı yoktur.
Reaktif güç üretilmez !
Uyartım akımı arttıkça senkron jeneratör çıkış gerilimi artar. Üretilen güç ve enerji yükle direkt bağlantılıdır !
Reaktif güç yükten oluşur ve faz açısı yükün empedans bileşenlerine(ohmik direnç endüktif reaktans) bağlıdır.
Reaktif güç üretilmez !

Dinamik faz kaydırıcılar vardı eskiden aşırı uyartılmış senkron motorların uyartım akımı değiştirilerek endüktif ve kapasitif yük gibi kullanılarak kompanzasyon yapılırdı.

Son düzenleme:
Eğer sistem buhar basıncını sabit tutabilse zaten türbine yüksek ya da düşük basınç göndermez. Durum bu olunca arkadaşın sorduğu sorunun hiçbir anlamı kalmaz. Olaki türbine yüksek ya da düşük basınç giderse sonuç ne olur diye sormuş arkadaş. Ondan istinaden bu cevabı verdim.

İkinci mesele, tahrik kuvveti artarsa devir anlık olarak yükselir ve şebekeye verilen aktif güç artar. Set gücüne ulaşıldığında makina senkron devrine geri döner. Verdiğim kaynaktan inceleyebilirsiniz.

Reaktif güç meselesini ise yine verdiğim kaynaktan inceleyebilirsiniz. Ayrıca bara gerilimini yükseltmek için senkron makinanın endüktif yüklenmesi, bara gerilimini düşürmek için senkron makinanın kapasitif yüklenmesi gerekmektedir.
Aşağıda verdiğim görselde görüldüğü üzere senkron makinanın üreteceği reaktif gücü dilediğimce ayarlayabiliyorum;
IMG_20190829_215717.jpgIMG_20190829_215746.jpg

Eğer sistem buhar basıncını sabit tutabilse zaten türbine yüksek ya da düşük basınç göndermez. Durum bu olunca arkadaşın sorduğu sorunun hiçbir anlamı kalmaz. Olaki türbine yüksek ya da düşük basınç giderse sonuç ne olur diye sormuş arkadaş. Ondan istinaden bu cevabı verdim.

İkinci mesele, tahrik kuvveti artarsa devir anlık olarak yükselir ve şebekeye verilen aktif güç artar. Set gücüne ulaşıldığında makina senkron devrine geri döner. Verdiğim kaynaktan inceleyebilirsiniz.

Reaktif güç meselesini ise yine verdiğim kaynaktan inceleyebilirsiniz. Ayrıca bara gerilimini yükseltmek için senkron makinanın endüktif yüklenmesi, bara gerilimini düşürmek için senkron makinanın kapasitif yüklenmesi gerekmektedir.
Aşağıda verdiğim görselde görüldüğü üzere senkron makinanın üreteceği reaktif gücü dilediğimce ayarlayabiliyorum;
Ekli dosyayı görüntüle 56719Ekli dosyayı görüntüle 56720

Verdiğim örnekteki gibi derenin suyunun debisinin az yada çok akmasının önemi yok, . Burada da basınç yüksek gelirse türbin kanat açılarıyla deviri, değişen yükte sabit tutmaya çalışır. Özetle ani bir yük artışı veya tersine kaynak buhar basıncının artışını tolare eden türbin kanat açısıdır. Sorunun cevabı budur.
Senkron jeneratör çıkışında bara gerilimi uyartım akımının ayarlanması ile değişmekte. İstediğim şekilde ayarlayabiliyorum dediğiniz şey de budur.

Herkese şöyle bir net bilgi vermiş olalım. Reaktif enerji üretiliyor olsaydı eğer iletim hatlarında ve yük tarafında kompanzasyon yapmak zorunda kalmazdık !!! Özetle Reaktif enerji üretilip yüke iletilen bir enerji değildir !!!
Dizel jeneratörler de bu konuda savunduğum tezin ikinci ispatıdır. Dizel jeneratörlerde bir enerji üretim santralidir neticede. Uyartım akımıyla gerilim regülasyonu sağlanır.

Özetle yapılan işlem gerilim regülasyonudur, reaktif enerji üretimi değildir.

Sonuç olarak anlatılanlar aynı ancak ifade şekli yanlıştır. Bir çok yayında kaynakta benzer hatalar yapılmaktadır. Bu kimilerine göre göreceli bir olay olarak değerlendirilmektedir ancak ben bunu hata olarak görüyorum.

Sizlere başka bir örnek daha vereyim motorların (dönebilmesi için) gerekli olan mıknatıslanma akımı için gerekli olan reaktif enerji santralde üretilir şeklinde yanlış tabirler var. Bende hodri meydan diyorum sen o savunduğun reaktif enerjiyi santralde üretme ! bakalım motor duracak mı :D Motor dönmezse ben bu mesleği bırakırım !

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri