Switch amper karmaşası

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Arkadaşlar 1.5kw motoru olan tornamı açıp kapatmak için fotoğraftaki switch'i kullanmak istiyorum fakat bir şey dikkatimi çekti. Üzerinde 16.1 (8)A 250Vac yazıyor. Şimdi bu 16 amper mi 8 amper mi?

IMG_20161129_130701.jpg

IMG_20161129_130704.jpg

250 voltta 8 amper / 125 voltta 16 amper dayanıma sahip bir anahtar.

1.5 kW = 1500 watt. Amper bulmak için

P = V x I x CosFi x Karekök faz

Motoru bu anahtarla açacağınıza göre monofaze oldugunu düşünüyorum. Motorun CosFi değerini üzerinden verirseniz daha doğru bir hesap yapmış oluruz ve monofaze mi trifaze mi?

1500 = 220 x I x 0.85 x 1 ,

I = 8.02 Amper gibi bir değer çıkıyor. Motorunuz sabit devirli ise kalkışta demaraj akımı çekecektir. Bu anahtar bu motoru çalıştırsa da kısa sürede arızalanabilir düşüncesindeyim. Bu anahtar ile bir röle yada kontaktör çektirerek bu motoru kontrol ederseniz ömürlük olacaktır. Benim önerim bu yöndedir.

Kolay gelsin.

Merhaba,

Motor tam olarak 210 vdc 1.75 HP 1300 w.

Bu arada, makineye güç verdiğimde motor hiç bir zaman dönmüyor. Çünkü 1-0-1 şalteri hep 0 konumunda oluyor. Olmasa bile potansiyometre tam kapalı konumda oluyor.

Bu durumda önerin değişir mi?

Bu anahtara o güçteki motorlu yük fazla gelir. Başlarda sorun çıkarmaz ama zamanla anahtarın kömürleşeceğini düşünüyorum. DC motor nasıl oluyor Suat Bey? 220 V AC motor değil mi tornanın motoru?

Saygılar....

Merhaba,

Orjinal motoru AC idi. Ben koşu bandı motoru taktım. PWM sürücü ile sürüyorum.

1.75HP 210v permanent magnet dc motor

Merhaba,

Orjinal motoru AC idi. Ben koşu bandı motoru taktım. PWM sürücü ile sürüyorum.

1.75HP 210v permanent magnet dc motor

Sürücüden dolayı biraz daha uzar ömrü. :) Ama siz dumanlar çıkararak sert malzeme işlerken küçük anahtarınızda bundan etkilenecektir.:)

Saygılar....

Anladım. Peki bu anahtarı yeterli güçteki bir kontaktörle kullanmak sorunu çözer mi?

Anladım. Peki bu anahtarı yeterli güçteki bir kontaktörle kullanmak sorunu çözer mi?
Anahtar sadece sürücü on/off kumandası içinse paket şalter kullanın, daha basit bir çözüm olur.

Saygılar....

Pako şalterleri sevmiyorum. Büyük oluyorlar : )

Tornanın kutusunda zaten 1-0-1 şalter olduğu için yanına bir şalter daha koymak istemiyorum.

Pako şalterleri sevmiyorum. Büyük oluyorlar : )

Tornanın kutusunda zaten 1-0-1 şalter olduğu için yanına bir şalter daha koymak istemiyorum.

Kontaktör alacaksanız bir açık bir kapalı yardımcı kontağı olanlardan alın. Start-stop durumunu gösteren iki adet ikaz lambanızda olur. :) (ben öyle yapıyorum, görüntüsü hoşuma gidiyor):D

Ayrıca on/off anahtar ile kumanda etmek yerine start stop butonu ile mühürlemeli kullanırsanız elektrik git gel yaptığında kontaktör bırakacağı için tezgah durup kendiliğinden çalışmaya devam etmez.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri