Suudi Arabistan Elektrik Gerilimi Hakkında

wild_for

Üye
Herkese iyi günler. Suudi Arabistan Şebeke gerilimi EMO'nun sitesinde 127-220V 50-60Hz olarak geçiyor. Oraya bir iki makina yapacağız. Bu makinların elektriksel özellikleri için öğrenmem gereken hususlar var. Bununla ilgili birkaç sorum olacak, orada çalışan veya oraya iş yapanların fikirlerini almak istiyorum.

1- Bu her yerde her iki geriliminde olduğu manasında mıdır? Yoksa bazı yerlerde 127V 60Hz, bazı yerlerde 220V 50hz olduğu anlamında mıdır?
2- Kullanacağım malzemelerin bazılarının 110V desteği var. Yani 110V.ta çalışıyor bunlar 127V ta da çalışır mı?
3- Bizim burada kullandığımız 380V asenkron motor, kontaktörle orada çalışmayacak herhalde. Sürücü kullansam sürücü beslemesi 110V olan ayrı, 220V olan ayrı. (Burada 110V beslemeli sürücü bulabilir miyim o ayrı konu) Onu nasıl çalıştırabilirim?

Makinayı burada yaptıktan sonra test için biz burada çalıştıracağız. Gidince orada da çalışması gerekiyor. Tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ben daha önce CNC işinde çalıştım Türkiye deki Cnc lerin bir çoğu Tayvan,Çin ve Japonya dan gelir Bu ülkelerde Tayvan ve Çin de Monofaze elektrik 110V trifaze 220 volt tur Japonya da monofaze 100 volt trifaze 200 volt 60 hz.Burada satılan makinelrin yanında trafo da satılır bu trafo 380 volt giiriş trifaze 220 volt çıkışlıdır makinenin çalışma voltajına göre çıkışlar ayarlanır siz makinenizi Türkiye şartlarında yapıp yanına bir trafo ekleyebilirisiniz makinenizin gücü kadar trafo olmak kaydıyla

Burada satılan makinelrin yanında trafo da satılır bu trafo 380 volt giiriş trifaze 220 volt çıkışlıdır

Yüksek voltajlı trafolar hakkında fazla bir bilgim olmadığı için soruyorum. O zaman tam tersi olan trafoda mevcuttur. Yani trifaz 220V giriş, trifaz 380V çıkışlı. Biz buradaki şartlara göre makinayı üretip, makinanın yanında o trafo ile göndereceğiz. Orada 220V giriş yapıp 380 çıkış alacaklar ve bizim makinaya bağlayacaklar. Orada bazı yerlerde nötr de yokmuş diye duydum. O zaman ne yapılabilir? Bu çevirici trafoların nötr çıkış uçları da oluyor mu?

Yani trifaz 220V giriş, trifaz 380V çıkışlı. Biz buradaki şartlara göre makinayı üretip, makinanın yanında o trafo ile göndereceğiz. Orada 220V giriş yapıp 380 çıkış alacaklar ve bizim makinaya bağlayacaklar. Orada bazı yerlerde nötr de yokmuş diye duydum. O zaman ne yapılabilir? Bu çevirici trafoların nötr çıkış uçları da oluyor mu?
Trafolar 380 trifaze giriş 220 volt çıkış sa bunun tersinden 220 beslerseniz diğer taraftan 380 trifaze alırsınız trafolara 3 faz girdiğinizde trafolardan nötr çıkışı alırsınız fakat siz 380 volt giiriş 220 volt çıkış alırsanız 380 volt noktasından nötr klemensi olmayacaktır bu nedenle aldığınız trafo 220 trifaze giriş 380 trifaze çıkış olmalı birde 220 volt trifaze mi monofaze mi?Şimdi Emo nun listesini bende inceledim burada Almanya 230v-400V yazılmış burada 230 volt monofaze 400 volt trifaze Fransa da 230V yazmışlar trifaze yazılmamış trifaze elektriği kaç volt araştırın eğer trifaze 380 volt ve nötr yoksa bir izalasyon trafosu ekleyip makineye nötr alabilirisiniz monofaze devreler içinde bu trafo ile 220 Volt kumanda devresini çalıştırabilirisiniz

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri