superheat ve subcooling

Yüksek basınç değeriniz hangi gazı kullandığınız ve likit hattı sıcaklıklarınız nedir ? bu bilgiler olmadan subcool hesaplayamayız..
Yüksek basınç değeri 21 Bar , Likit hattı sıcaklığı :45 C cevabınızı bekliyorum . Teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kullanılan gaz : R407C
Likit Hattı Sıcaklığı : 45 C
Yüksek Basınç Değeri : 21 Bar

yazdıklarım görünmüyor

R407c için 21 bar Bubble Point sıcaklığı 50 C dir. Bu durumda likit hattı sıcaklığınız da 45 C olduğuna göre demek ki subcooling 5 K dir. Bu da neutral subcooling değeridir. Yani her şey likit hattında normal görünüyor.

Selamlar,
Bu konuyu araştırırken burada tartışıldığına denk geldim. Tüm paylaşımlar için teşekkürler. Yaptığım araştırmalar sonucunda ;

Superheat ;
Kompresor emiş basıncı tespit edilir (1)
Tespit edilen basınç Basınç / Isı ( P/T Pressure - Temperature) karttan bakılarak ISI değeri tespit edilir (2)
Kompresor emiş hattının / dönüş hattı ısısı izolasyonlu bir thermometre ( digital manifoldarın pens thermometleri bu için en uygunudur) ile ölçülür (3)

Sonrasında bulunan değerler :
(3) Kompresor emiş ısısı / dönüş hattı ısısından basınç değerinin karşılığı olan ısı (2) çıkartılır.
Eki tablodan gerekli olan superheat değeri bulunup ; sizin bulduğunuz değer ile karşılaştırma yapılır.
Eğer bulduğunuz superheat ;

Az ise ; istenilen ısıya ulaşmanız için sistemden gaz tahliye edin
Az ise ; istenilen ısıya ulaşmanız için sistemden gaz tahliye edin

Umarım faydalı olmuşumdur..

upload_2016-1-30_22-8-13.png

arkadaşlar merhabalar, benim sorum subcooling ve superheat hakkında yanlış yere konuyu yazdıysam kusura bakmayın. öncelikle bizim sistemimiz hava soğutmalı, kondensazyon sıcaklığı: 45,su giriş sıcaklığı:12 çıkış suyu sıcaklığı: 7 C su soğutma cihazı. gecenler de yaptığım hesaplara veya ölçümlere göre superheat:0 subcooling: 22 C çıktı. Hatta cihazlada ölçüm yaptım. benim acemi olduğum nokta buradan ne çıkarmalıyım. subcooling bu kadar yüksek olmasının nedeni ne?

cihaz ekranında;

alçak basınç : 5,16 bar
yüksek basınç : 22,35 bar
kompresör emiş hattı sıcaklığı : 7,9 C
kondenser çıkış sıcaklığı (likit hattı) : 31.3
subcooling: 21
superheat : -0L
Target superheat : 4,8

ayrıca ekranda görünen target superheatin superheat den farkı ne ?

arkadaşlar şimdiden herkese çok teşekkürler.

gaz cinsiniz nedir?

bir soğutma gurubu verilen hedefe göre çalışır. Birinci hedefiniz çıkış suyu sıcaklığıdır. Bu değere göre cihaz kapasite alır yada kapasite boşaltır.

Bir cihaz subcool yada superheat e göre çalışıyorsa o değeri göz önünde bulundurmanız gerekir. Target superheat sizin cihazın superheat değerinde hedefidir. Evaporator superheat değerine göre çalışmaktadır. Ama değer biraz düşük gibi geldi. 5.5 C olsa daha iyi. Bu değer ne kadar düşük olursa kompresore likit gelme olasılığı o kadar yüksek olur. Ayrıca en önemli etkenlerden biride evaporatorunuzden donen suyun debisidir.

Cihazınızın marka model bilgisini verirseniz kompresor tipinide yazarsanız iyi olur. Cihazınız superheate göre çalışıyorsa subcool değeri çalışmasını etkilemez. Subcool değeri cihazın kondenser ısı verimini söyler. Ayrıca cihazın şarj durumunun bilgisinide verir.

Bu noktada superheat değerinin aıfır olması ya aşırı gaz şarjı olduğu yada evaporator ddbisinin duşuk olduğu söylenebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri