Su Soğutmalı Chiller Hakkında

slm arkadaşlar kondenseri temizlerken biz taş asit kullanıyoruz taş asitle temizledikten sonra asitin etkisini yok etmek için birde toz soda ile sulandırıp yıkıyoruz kondenseri cam gibi oluyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
slm arkadaşlar kondenseri temizlerken biz taş asit kullanıyoruz taş asitle temizledikten sonra asitin etkisini yok etmek için birde toz soda ile sulandırıp yıkıyoruz kondenseri cam gibi oluyor.
taş asiti olarak tabir edilen asit ;yumuşak metal olarak geçen, bakır aksamlara zarar verir.bilindiği üzere soğutma sistemi de ağırlıklı olarak yumuşak metallerden oluşmuştur.
bu tür sistemler için uygun olanı SÜLFAMİK asit dir.Ya da ;sülfamik+sitrik asit,Sülfamik+fosforik asit gibi karışımlar da uygun ve etkili olur.

Zamanında bende chiller grupları ile uğraşırken taş asidi kullanıyoduk.Dikkat etmen gereken husus bence reaksiyon bittiği halde sisteme fazladan taş asidi vermemen.ben kondanser temizliği yaparken büyük bir bidon bir sirkülasyon pompası ile önce sistemde suyu dolaştırıp su seviyesini yakalayınca 1 yada 2 litre taş asidi suya ilave ederek temizliğe başlıyodum. reaksiyona göre yavaş yavaş taş asidi ilavesi yapıyodum.zaten taş asidi reaksiyonunu gözle çok rahat fark edebilirsin (köpürmeler-renk değişimi vs.) ne zamanki reaksiyon bitti,kondanserde bolca su sirkülasyonu yaparsın ve temizliği bitirirsin.Şayet işe yaramazsa eğer son çare kondanser kapaklarını açar ve uygun harbi ile temizlersin.zamanında ben böyle yapıyodum.tabiki taş asidi yerine kullanabileceğin daha profesyonel kimyasallarda piyasa da vardır mutlaka.

Zamanında bende chiller grupları ile uğraşırken taş asidi kullanıyoduk.Dikkat etmen gereken husus bence reaksiyon bittiği halde sisteme fazladan taş asidi vermemen.ben kondanser temizliği yaparken büyük bir bidon bir sirkülasyon pompası ile önce sistemde suyu dolaştırıp su seviyesini yakalayınca 1 yada 2 litre taş asidi suya ilave ederek temizliğe başlıyodum. reaksiyona göre yavaş yavaş taş asidi ilavesi yapıyodum.zaten taş asidi reaksiyonunu gözle çok rahat fark edebilirsin (köpürmeler-renk değişimi vs.) ne zamanki reaksiyon bitti,kondanserde bolca su sirkülasyonu yaparsın ve temizliği bitirirsin.Şayet işe yaramazsa eğer son çare kondanser kapaklarını açar ve uygun harbi ile temizlersin.zamanında ben böyle yapıyodum.tabiki taş asidi yerine kullanabileceğin daha profesyonel kimyasallarda piyasa da vardır mutlaka.

taş asitinin içine bakır boruyu atın bekleyin.nedemek istediğim o zaman daha iyi anlaşılır.

erolbin usta tamam haklısında zaten sistemde direk taş asidi gezdirilmiyoki.bu olay oran ve orantı ile ilgili.örneğin 50 lt suya 2 litre gibi.bence.

bırkac sefer daha denersen kondenserın canına okursun temızlık yapıldıktan sonra kesınlıkle yumusatma cıhazı koy ve sertlıgı 0 Fr yakın tutmaya calıs kolay gelsın kule donusunede cok ıyı fıltrasyon yap pıslık tekrar kondensere gıtmesın

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri