Su soğutma

adige6

Üye
Arkadaşlar 10 lt bir suyu 7-8 derecede tutmak için nasıl bir kompresör ve kaç gr gaz kullanmamız gerekiyor. Bir makine için kullanacağım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu 10 lt su durdugu yerde bekleyecek mi?

Başka bir sistemden isi cekecek ise o zaman durum degisir. Bu sistemi ne amacli kullanacaksınız icme suyu sogutmak yada baska bir sistemi sogutmak icin mi?

Once isi kazancini hesaplayip ona gore bu suyu soğutacak sistem dizayn edilmeli.

Ama bu bir sebil olacak ve saatlik kullanim belli ide dizayn kriterleri belli demektir.

Bu 10 lt su durdugu yerde bekleyecek mi?

Başka bir sistemden isi cekecek ise o zaman durum degisir. Bu sistemi ne amacli kullanacaksınız icme suyu sogutmak yada baska bir sistemi sogutmak icin mi?

Once isi kazancini hesaplayip ona gore bu suyu soğutacak sistem dizayn edilmeli.

Ama bu bir sebil olacak ve saatlik kullanim belli ide dizayn kriterleri belli demektir.
Su pompayla devir daim yapacak makineye gidip sıcak dönecek biz bu suyu 20 derecede tutsak yeterli ve 24 saat çalışmaya göre hesap edilecek teşekkür ederim

Soğutulan cihazın bilgileri nedir?

Asıl kapasite ordaki ısı kazancı ile belirlenmesi gerekir.

Cihaz cnc plazma torcu soğutan su deposu 5 lt. Su radyatörden dönüyor fan radyatöre hava üflüyor bu şekilde soğutmaya çalışıyor ancak yeterli değil. Bu yüzden 10 lt depo yapıp bu suyu 7-8 dereceye düşürüp sonuç alırız diye düşünüyorum. Yani özet olarak 10 lt depoyu soğutacak sistem motoru gazı ve kullanılacak bakır boru ne kadar gaz ? Bunların bilgileri gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

CNC plazmadaki ısı yükü, suya verilen ısı miktarı (kalori) olarak elbette dizayni yapılacak yeni soğutma cihazı hesaplamalarında oldukça önemlidir. Normal şartlarda radyatör çıkışında yeteri kadar soğumayan bu suyun, sistemdeki bazı değişiklerle, ama yine ayni yöntemle (soğuk hava-su dolaşım borulu ısı eşanjörü yani bir radyatörle) soğutulmaya çalışılmasını daha uygun görüyorum. Bu yüzden radyatöre hava üfleyen bu fanı, ayni devirlerde fakat daha yüksek debide hava üfleyip soğutacak başka soğutucu kanatlı fan konstrüksiyonuyla öncelikle değiştirin. Sıcak su yine 20 dereceye kadar düşmezse bu defa 2 tane radyatörü, birinin sıcak su çıkışı diğerinin sıcak su girişi olacak şekilde kaskad (seri) olarak su bağlantı hortumlarıyla bağlayın.

20 dereceyi bu şekilde elde etmeniz daha basit veya daha kolaydır, bir su sebili gibi ancak deposunda sürekli devreden suyu devamlı 20 derecede tutmak biraz daha zor olabilir. Bu yüzden klasik, ısı pompalı, soğutucu gaz çevrimli, su soğutmalı harici bir sistemi hiç önermiyorum, gereksiz bile buluyorum. 20 dereceye kadar su soğuduktan sonra fan/fanların durması için suyun sıcaklığını ölçen mekanik bir termostatın bulb ucuyla (elektronik temostat da olabilir) bu fanlar termostatik olarak elektrik girişi beslemeleri anahtarlanıp gerektiği zaman dönerek, örneğin 20 derecede dönmeleri gerekmediğinde bu fanlar durdurulabilir, otomasyonlu fan kontrollü seçimli olanı da tercihen sizindir, hiç yapılmayabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Söylediğiniz doğrudur ancak bu suyun sıcaklığı 60 dereceleri buluyor ben suyu 6-7 dereceye indirirsem ancak dönüş sıcaklığını 20-25 derece gibi indirebilirim. Ayrıca su haznesi 5 lt ben bunu 10 lt ye çıkararak soğutma çevrimini rahat yapmak istiyorum teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,889
Son üye
1 Levent plaza

Yeni konular

Geri