su soğutma kulesi projesi bilgisi olan

kapkaro

Üye
9 eylül üni okuyorum proje yapacağız su soğutma kulesi düşündük bunun hakkında bilen varmı yani maliyet,kullanılacak parçalar felan gibi
bilgisi olan lütfen yardım etsin :confused:

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Su soğutma kuleleri soğutma maliyetlerinin minumuma indirgenmek istendiği ortamlarda şebekeden gelen suyun aksiyal fan ile kısmen soğutulduğu ekipmanlardır. genellikle plastik enjeksiyon mamulleri konusunda imalat yapan firmalarda kapasite değeleri düşük olduğu için tek başına kullanılarak maliyetler minimuma indirilir. iş merkezi otel v.b yüksek soğutma kapasiteli binalarda ise kondenseri su soğutmalı olan chiller grupları ile koordineli çalışır. kulede kısmen soğutulan su kule pompaları vasıtası ile su soğutmalı olan chiller grubunun kondenserine gönderilerek yüksek basınç ve sıcaklıklı soğutucu akışkanın ısısının düşürülmesinde rol oynar. Maliyet olarak birşey söylemem çok zor . hem maliyetleri oluşturabilmen için karar vermen gereken nokta dediğim gibi chiller entegreli mi yoksa tek başına soğutma kuleli bir sistem mi dizayn etmek istediğindir. sadece soğutma kuleli bir sistem tasarlayacak isen ortalama bir kapasite alırsın örneğin 1000 kw kapasiteli soğutma kulesi imalat değeri+suyu göndermek istediğin mahal uzaklıklarından yola çıkarak ve saatte kaç m3 su ihtiyacın olduğunu belirleyerek uygun bir pompa seçtikten sonra pompanın maliyeti+kule ile soğutulmak istenen ekipman (kalıp v.s) arasındaki boru mesafesidir.... dediğim gibi chiller entegre etmek istersen sulu kondenserli chillerin maliyeti eklenecektir. Olay bundan ibaret. sistem çalışması hakkında daha detaylı soruların olur ise her zaman ulaşabilirsin

slm kapkaro
en iyisini evapconun kendi sitesinde mevcut orda aradıklarını bulabilirsin

slm arkadaşlar benim de bir projem var bilginiz varsa
biz şişe soğutucu dolabı yapacagız da teknik bilgi si olan yani malzeme listesi çalışma prensibi lazım ilgilenen olursa sevinirim

merhabalar, su soğutma kulesi çalışma prensibini özet olrak ben size açıklayayım siz gerisini halledersiniz mutlaka. soğutma kulesinde su sıcaklığını ölçne termokup bulunur ve su sıcalığına göre kuleyi soğutan fan motorları PID ile çalışır. termokup çıkışları sıcaklık kontrol cihazına omaj gönderir. skc omajı alıp mV veya mA çevirir sürücüye gönderir. sürücüde su sıcaklığına göre hızlı veya yavaş motoru döndürür. su kulesinden aldığı soğuk suyu ise tesisata bağlanan pompa ilgili makinelere gönderir. PID ile yapmak biraz maliyetli olur fakat daha iyi bir proje olacağına inanıyorum.

merhabalar, su soğutma kulesi çalışma prensibini özet olrak ben size açıklayayım siz gerisini halledersiniz mutlaka. soğutma kulesinde su sıcaklığını ölçne termokup bulunur ve su sıcalığına göre kuleyi soğutan fan motorları PID ile çalışır. termokup çıkışları sıcaklık kontrol cihazına omaj gönderir. skc omajı alıp mV veya mA çevirir sürücüye gönderir. sürücüde su sıcaklığına göre hızlı veya yavaş motoru döndürür. su kulesinden aldığı soğuk suyu ise tesisata bağlanan pompa ilgili makinelere gönderir. PID ile yapmak biraz maliyetli olur fakat daha iyi bir proje olacağına inanıyorum.

aynen katılıyorum

soğutma kulelerini ben enjeksiyonlarda kulanıyorum
çok aşırı bir soğuma olmaz ortam sıcaklığından 5..10 derece

şunuda ekliyeyim kulenin içinde petek vardır su yukarıdan petek lerin üzerine düşer petein üzeriden süzülen su fanın üflemesiyle soğur alta iner

markasıda üçsan

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar bilgileriniz için teşekkür ederim de
Bu konuda yapımı hakkında bilgisi olan varmı
veye aylin arkadaşımız projesi de olabilir

Soğutma kuleleri, çeşitli amaç ve büyüklükteki endüstriyel tesislere soğutma suyu ağlamak için tasarlanmış yapılardır. Değişik ölçülerde olabilir; 100 metre çapına ve 120 metre yüksekliğe erişen kuleler mevcuttur.

Eski bir konu, birçok detayları olur ama basitçe eklemiş olalım;
Hava ile suyun akış yönleri teknik olarak değiştirilebilir. Su hava ile temas ederken buharlaşır ve buharlaşma ısısını yine kendisinden(kalan su kütlesinden) alarak soğur. Bu meyanda hava nem miktarı da (bulunulan bölge ve mevsim vb) işleyişi etkileyecektir.
Kapasitelerini ısı transferi ifade ettiğinden, ısı transferi de sıcaklık farkı ile değiştiğinden; giriş sıcaklığının hava sıcaklığına göre artması daha fazla ısı transferine sebep olur ki kapasite tarifinde giriş çıkış sıcaklıkları, hava nem miktarı vb de ele alınmalı gerkeiyor olsa gerek.
Başarılar dileriz...

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri