Su Pompası Start Kondansatörünü Patlatıyor?

fenci120

Üye
Arkadaşlar resimdeki özelliklere sahip bir su pompam var..pompa resimdeki surekli başlatma kondansatörünü (start motoru) patlatıyor..taktıktan sonra sadece 1 defa çalıştırıyor..sonra pompa çalışmıyor..açıp baktığımda kondanstaörün içinden bir sıvının aktığını görüyorum.2 kondansatör patladı bu şekilde..sizce sorun ne olabilir? bağlantılardamı bir problem var aceba? yoksa kondansatörün değerlerimi hatalı?

thumbnail_IMG-20200506-WA0025.jpg
thumbnail_IMG-20200506-WA0023.jpg
1.jpg
2.jpg

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yardımcı sargıyı devreden çıkartan merkezkaç anahtarınız var mı? Varsa çalışıyor mu ?
hocam yani daha önce bu pompa çalışıyordu..fakat bir süre atıl kaldı..başka bir yerde kullanılmak üzere start motoru çıkarılmıştı..şimdi yenisini takınca böyle bir sorunla karşılaştık.sorun bu start anahtarı dışında bir şeyden mi kaynaklanıyor aceba?

hocam yani daha önce bu pompa çalışıyordu..fakat bir süre atıl kaldı..başka bir yerde kullanılmak üzere start motoru çıkarılmıştı..şimdi yenisini takınca böyle bir sorunla karşılaştık.sorun bu start anahtarı dışında bir şeyden mi kaynaklanıyor aceba?
Dediğim noktayı inceleyin bence.

Bağlantılarınızı kontrol edin, sargıları ölçün buna göre bağlantınız doğru yanlış anlaşılır, içindeki sıvıyı temizleyin (tiner, balata spreyi vb.). Boşta çalıştırmayı deneyin.

Bağlantılarınızı kontrol edin, sargıları ölçün buna göre bağlantınız doğru yanlış anlaşılır, içindeki sıvıyı temizleyin (tiner, balata spreyi vb.). Boşta çalıştırmayı deneyin.
hocam boşta çalışmıyor.start motorunu bağlayıncada ilk çalıştırmada çalışıyor..sonrasında böyle bir sorun ortaya çıkıyor yani start motorunun içinden bir sıvı akıyor ve artık çalışmıyor.

Ben yapmadiklarinizi sıraladım, bu sırayla yapıp yapmamak size kalıyor, tabi dikkate almayabilirsiniz.

peki arkadaşlar motor start yerine daimi devre kondansatörü takılıyor olabilir
mi aceba?
Ben yapmadiklarinizi sıraladım, bu sırayla yapıp yapmamak size kalıyor, tabi dikkate almayabilirsiniz.
peki hocam doğru bağlantı nasıl? kondansatörün bir ayağı faz bir ayağı nötr şeklindemi?

Start kondansatörü takmanız yanlış, sargı uçları 2 AS - 2 YS olarak çıkmış, haliyle daimi kondansatör bağlıyacaksınız 45 uf kondansatör bağlayın, cihazı yakmadıysanız, sıkıntısız çalışacaktır...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri