Su pompası sürekli bozuluyor(sartel sorunu)

bccreal

Üye
merhaba abiler ögrenciyim -1. katta oturuyorum evin su basma riskine karşı bina önündekı logarda su pompası var bina arkasındaki logarı pompa vasitasıyla çekip kanalizasyon giderine yönlendiriyor. evi tutalı 7-8 ay oldu 3 pompa bozuldu neden bozulduguna dair ustalar tatminkar bir şey demiyor alıyor götürüyolar pompayı yerine yenisi geliyor 3 sefer böyle oldu artık garanti karşılamıyor diye yenisini de getirmediler bu kadar sık pompa bozulması normal mı? problem binanın voltajında mıdır sigortada mıdır yoksa motor mu yanıyor ustalar motora pislik gelmiş (pecete mendil vs) ondan motor yanmıs vs dediler böyle bir şey mümkün mü bu motor kısmını temizleyıp tekrar calışır hale gelmez mı motorlar lütfen bilen birileri yardımcı olsun caresizim

Ekli dosyalar

• IMG_4467.JPG
    IMG_4467.JPG
    602.5 KB · Görüntüleme: 32
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba abiler ögrenciyim -1. katta oturuyorum evin su basma riskine karşı bina önündekı logarda su pompası var bina arkasındaki logarı pompa vasitasıyla çekip kanalizasyon giderine yönlendiriyor. evi tutalı 7-8 ay oldu 3 pompa bozuldu neden bozulduguna dair ustalar tatminkar bir şey demiyor alıyor götürüyolar pompayı yerine yenisi geliyor 3 sefer böyle oldu artık garanti karşılamıyor diye yenisini de getirmediler bu kadar sık pompa bozulması normal mı? problem binanın voltajında mıdır sigortada mıdır yoksa motor mu yanıyor ustalar motora pislik gelmiş (pecete mendil vs) ondan motor yanmıs vs dediler böyle bir şey mümkün mü bu motor kısmını temizleyıp tekrar calışır hale gelmez mı motorlar lütfen bilen birileri yardımcı olsun caresizim
Bozuk tulumbanizin akıbetini bilemem. Pis su basmaya çalışan pompalarin akıbeti genelde bu olur. Emme ağzında gelecek pisliklere karşı filtre ya da elek olması lazım. Basma hattı tıkandığında basınç ve çekilen akım düşer. Ya akim ya basınç takipi yapılmazsa pompa en son salmastra yakar, motor da yanabilir adam gibi koruması yoksa . Ya da motor koruma ve kontrol rolesi lazım ki sizde olmayabilir.
https://www.standartpompa.com/tr/images/pdf/bakimkilavuzu/c (tur).pdf

Son düzenleme:
arkadaş o gördüğüm bildiğimiz şamandıralı dalgıç pompa. kirli su tahliye pompası koymalısınız. yoksa dediğin gibi her ay bozulur yanar o pompa. eğer o pompayı kullanmak zorundaysan da emiş tarafına extra bir süzgeç takacaksın ve rögarı düzenli olarak temizleyeceksin.

arkadaş o gördüğüm bildiğimiz şamandıralı dalgıç pompa. kirli su tahliye pompası koymalısınız. yoksa dediğin gibi her ay bozulur yanar o pompa. eğer o pompayı kullanmak zorundaysan da emiş tarafına extra bir süzgeç takacaksın ve rögarı düzenli olarak temizleyeceksin.
Kirli su dalgıça da benziyor üstad.
10124980224050.jpg

Kirli su dalgıça da benziyor üstad Ekli dosyayı görüntüle 87270
özür dilerim iyi görememişim, ama yine de extra süzgeç ve düzenli rögar temizliği yapmak lazım bir de site yönetimi tuvaletlere ıslak mendil atılmaması konusunda uyarıda bulunmalı. bizim sitede bulunduğum blok rögarı tıkandı, sebebi üst kat komşumun ıslak mendilleri tuvalete atmasıydı. tabii onların tuvaletler tıkanmıyor olan biz alt katta olana oluyor. kanal açma ücretini bölüşelim dedik. kadının kocası hatanın karısından kaynaklandığı için hepsini üstlendi.

özür dilerim iyi görememişim, ama yine de extra süzgeç ve düzenli rögar temizliği yapmak lazım bir de site yönetimi tuvaletlere ıslak mendil atılmaması konusunda uyarıda bulunmalı. bizim sitede bulunduğum blok rögarı tıkandı, sebebi üst kat komşumun ıslak mendilleri tuvalete atmasıydı. tabii onların tuvaletler tıkanmıyor olan biz alt katta olana oluyor. kanal açma ücretini bölüşelim dedik. kadının kocası hatanın karısından kaynaklandığı için hepsini üstlendi.
Kağıt mendil ve tuvalet kağıdı bir yere kadar tolere edilebilir. Özellikle kadın pedi ve çocuk bezi tam bela.

Kaliteli tuvalet kağıdı,giderlerde sorun oluşturmaz ( eski bir üretici ! olarak uyarı )
sayın ustam biz tuvalet kağıdından bahsetmiyoruz resimde de gördüğünüz üzere ıslak mendil @Under Ground ustanın da dediği gibi hijyenik ped- çocuk bezi gibi malzemeden bahsediyoruz. ben kişisel olarak tuvalet kağıdını bile atmam. hele benim gibi charter yachtlarda gemici olarak çalışan birinin yaşadığı sıkıntıları anlatmak istemem. maceratör dediğimiz pompa bile tıkandı. gecenin bir saati pis su tankını temizledim. foseptik temizliği yani.
ps: maceratör tekneler gemiler için özel üretilmiş pis su tanklarındaki atığı parçalayıp dışarı atan tahliye pompasıdır

Son düzenleme:
Dalgıç pompaların hiç biri kanalizasyon pisliği için garanti vermez maalesef senelerdir suyla uğraşıyorum wilosundan ucuzuna hepsinin ömrü var .Resimdeki gibi foseptikler, logarlar için kullanılanlardan tercihen trifaze, panolu, motor korumalı (termik , motor koruma vb)bir sistem çok daha uzun ömürlü olur.Tabi yer müsaitliğide önemli.
Bu sistem trifaze olursa panosunu şamandıraya bağlı otomatik , manuel ve terse çalışır pako şalter koymuştum tıkanmada tersine çalıştırıyordum bir kaç saniye. .Kolay gelsin.
Ürün linki
https://www.kampa.com.tr/urun/deeps-dusey-milli-foseptik-pompalari-pis-su-pompasi

Ekli dosyalar

• pr_01_6921.jpg
    pr_01_6921.jpg
    5.4 KB · Görüntüleme: 14

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular