Su Pompası Otomasyonu

Sevgili arkadaşlar herhez bu işi evde onuncu kata su basma işene benzetti.Dikkatinizi çekerim.30Hp üç adet pompadan bahsediliyor ve 2Km mesafeden.Bu gibi işlerde su darbesi denen olay var,yani 2km boyunda,çapı bilmem ne olan borunun içindeki kinetik enerjiyi düşünün,çıkış tarafına vana vs konmaz,suyu durdurmaya kalktıgın anda tüm tesisat patlar.
Zaten adamın elinde mevcut bir tesisat var halehazırda çalışıyor bizden tek istedigi otomasyon.
Benim fikrim heriki tarafada GPRS üzerinden online data transferi ile otomasyonu saglamak,güvenlik amaçlı olarak baglantıda kopma vs oldumu belli bir süre sonra sistem kendi kendini otomatik durduracak şekilde ayarlamak.GPRS data hatları aylık ücretleri nerdeyse bir sigara paketi ücretinde.Bana en mantıklı çözüm bu şekilde geldi.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Biz olayin farkindayiz. Benzer bir sistemin otomasyonunu İzmir'de yaptım. Sorulan sorulara cevap verse isi cozeriz de cevap gelmiyor. Kot farki var demis. Zaten yukariya basiliyor su. 30 hp pompanin bel gibi su basacagini gormemistir arkadaslar...

Depoya su girisi usttendir. Dolayisiyla basinc artisi depoda olurken boru icinde olmayacaktir.
deponun altından, yukarı çıkan su borusunu aynı seviyeden birleştirin.
ikisinde de aynı su seviyesi ve basınç olacaktır.

Size eski ama ucuz bir yöntem fikri vereyim. Depoya şamandralı su seviye rölesi koyacaksınız kuyunun dibine kadar inmenize gerek yok kızaklı uzun tipleri vardır. Sonra bu seviye rölesi 5km menzilli rf verici kartına bağlayacaksınız. Çin sitelerinde var. Türkiyede de vardır bi bakarsiniz. Rf alıcı kartıda pompaların olduğu panoda olacak röle üzerinden motor kontaktörüne bağlayacaksinız. En ucuz ve kısa çözümlerden birisi bana göre umarım faydalı olur.

Ustalar mrb 1.1 kw 220 dalgic pompamin dun sabah termik rolesi yanmisti. Aksam degistim motoru fani kontrol ettim bi sikinti gorunmuyodu calistirdim 3 saat takip ettim sikinti yoktu. Sabah geldim termik acmis tekrar calistirdim 5 dk sonra tekrar termik acti. Motoru cektim bosta bastim calisiyo. Kablo uclarindan motor govdesine olcum yaptim kacak yok. Kablo uclarindan motor bobinide olctum saglam. Ikinci bir motorum vardi onu bagladim onuda hic calistirmadi. Dinliyo kaliyo. Voltaj 200 volt geliyo ne yapcam cozemedim

Ustalar mrb 1.1 kw 220 dalgic pompamin dun sabah termik rolesi yanmisti. Aksam degistim motoru fani kontrol ettim bi sikinti gorunmuyodu calistirdim 3 saat takip ettim sikinti yoktu. Sabah geldim termik acmis tekrar calistirdim 5 dk sonra tekrar termik acti. Motoru cektim bosta bastim calisiyo. Kablo uclarindan motor govdesine olcum yaptim kacak yok. Kablo uclarindan motor bobinide olctum saglam. Ikinci bir motorum vardi onu bagladim onuda hic calistirmadi. Dinliyo kaliyo. Voltaj 200 volt geliyo ne yapcam cozemedim
Dalgıç sıkışık olmasın

Baktim bi sorun yok bosta calisiyor. Elle bile rahat donuyor freze

nrf24 ile pompa çalışmıyorken çok güzel haberleştirirsiniz 2 tarafıda ama motor devreye giridği an nrfler kör gibi kalır

nrf24 ile pompa çalışmıyorken çok güzel haberleştirirsiniz 2 tarafıda ama motor devreye giridği an nrfler kör gibi kalır
Hocam pompa bostayken haberlesmesi yeterli. Belirli sure calistirip sonra tekrar komut gelmesini bekler. Atiyorum deponun toplam dolmasi icin gerekli sure 20 saat olsun. Motora komut geldiginde 5 saat calisir. Keser sorar karsi tarafa. Cevaba gore devam eder. Arada iletisim kurulsun her turlu cozum uretilir...

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri