Su Pompası Elektrik Sarfiyatı hakkında bir soru.

mehmetavci

Üye
Merhaba arkadaşlar ; Resimdeki su pompasının üzerinde yazan yazılar harfler sayılar falan nedir ? Bunu merak ettiğim için soruyorum. Bir sorum daha olacak , Bu su pompası 1 saat sürekli ve sabit olarak tam güç ile çalışırsa ne kadar elektrik sarfiyatı olur. Detaylı bilgi verebilecek arkadaşlara teşekkür ederim.
pompa.jpg

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaşlar ; Resimdeki su pompasının üzerinde yazan yazılar harfler sayılar falan nedir ? Bunu merak ettiğim için soruyorum. Bir sorum daha olacak , Bu su pompası 1 saat sürekli ve sabit olarak tam güç ile çalışırsa ne kadar elektrik sarfiyatı olur. Detaylı bilgi verebilecek arkadaşlara teşekkür ederim.Ekli dosyayı görüntüle 88002
0 hocam bunların hepsi ayrı bir ders konusu hele benim gibi lafı eveleyen geveleyen adama sorarsan 3 kitap çıkar burdan zaten 75 watmış saate 0,75 kwh yakar

diğerleri için google şunları yazacaksın .
elektrik motorlarında ip(dış etkenlere) koruma sınıfı nedir =ip 44 için
elektrik motorlarında tork nedir :,=tf 95 için
elektrik motorlarında ısı izalasyonu standardı nedir=class h için
zaten maximum 6 barda çalışıyormuş
sende gerisi çıkmazsa haber et ben linkleri bulurum ..

Teşekkür ederim. Araştırdım gereken bilgiyi aldım. TF95 yani tork sayısı hakkında biraz kafam karıştı , mesela internette 0.75w=1hp yazıyor. Bu tork HP ile ilgili bir şey mi ?

Bu tork HP ile ilgili bir şey mi ?
hayır değil. tork çevirme kaldırma itme gücüdür kabaca. vinç motoru düşün, redüktör yardımı ile 1 HP makine 3 tonu kaldırabilir. neden? redüktör tork gücü sağlar, aynı makine redüktörsüz herhalde 75 kilo filan kaldırabilir. HP - devir - tork ayrı şeylerdir. ama hepsi birbirine bağlıdır.

O siteye de baktım şöyle diyor'' Motor tarafından üretilen güç, motorun hızına bağlıdır'' bana karmaşık geldi. Şöyle ki ; 12 voltluk bir matkabın dönme hızı , yukarıdaki motordan daha az ama matkabın gücü o motordan fazla , el ile durduramıyorsunuz. Ama yukarıdaki motorun için açtım çalıştırdım ve pervanesini tek parmağımla bile durdurabiliyorum.

O siteye de baktım şöyle diyor'' Motor tarafından üretilen güç, motorun hızına bağlıdır'' bana karmaşık geldi. Şöyle ki ; 12 voltluk bir matkabın dönme hızı , yukarıdaki motordan daha az ama matkabın gücü o motordan fazla , el ile durduramıyorsunuz. Ama yukarıdaki motorun için açtım çalıştırdım ve pervanesini tek parmağımla bile durdurabiliyorum.
siz hiç bir matkabın dişli sistemini gördünüz mü? şarjlı bir matkap ortalama 180-200 devirde döner ama içerideki motorun devri yaklaşık 10.000 -15.000 devirdir

Servet hoca sen tövbeyi bozmuşsun 😀 Meslekten olmayanlara mesleki şeyleri izah etmeye çalışmam diyordun 😀
yok abi izah etmedim bişi sadece yol gösterdim araştırsın diye izah etmeye başlasam bir kelime anlamayacak arkadaş . kafası karman çorman olacak

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri