su motoru hava yaparsa motorun durması ne ile sağlanabilir?

uluslum_74

Üye
elimizde 3 fazlı bir asenkron motor var ve bunun miline bağlı olarak çalışan bir su pompası(kademeli) var bu motorun gücü 11kw .
ben bu motoru yüksek bir tepedeki depoya su basmak için kullanıyorum.
bu motorun panosuna bir zaman saati koyarak belli zaman aralıklarında otomatik olarak çalışmasını sağlıyorum.
fakat beni düşündüren bir nokta var.
bu motora bağlı olan kademe hava yaptığı zaman motor su basmayacak ve belli bir zaman sonra önce kademeye sonra motora zarar verecek.
bu zararı önlemek için kademeye konulabilecek bir eleman var mı .
bu zararın önüne nasıl geçebilirim.bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
suyun depoya aktigi borunun agzina basit bir mekanik kapakla bir sensor veya sivice hareket iletebilir bunlarin kontaklarini kumandada kullanabilirsin kolay gelsin....

Üç şekilde yapabilirsin
1- SET'li kontak çıkışlı Ampermetreler var onlardan bir tane bağlarsın birde zaman rölesi bağlarsın (ilk çalışma için v.s.) Pompa hava yaptığında; Motor su çekerken çektiğinden daha az akım çekeceği için bundan faydalanımp motoru durdurabilirsin. Sonra durma komutunu bir kontaktörle kilitlemen gerekli yoksa sürekli dur kalk yapar. (Zaman saatinden dolayı)
2- Pompa çıkışına uygun bir here hidroforlarda kullanılan kontak manometre bağlarsın. Ve tabi yine zaman rölesi vede yine mühürleme yapmazsan sürekli dur kalk yapar...
3- Sıvı seviye rölesinden faydalanıp ardından yine yukardaki anlatılanları yapman gerekir....

Bunlardan her üçünüde uygun şekilde yaparsan bir daha çalışması için ya birileri müdahele etmeli yada elektrik gidip gelmelidir.(Her elektrik gidip gelmesinde bir kez çalışır ve tekrar koprumaya geçer)

suyu çektiğin yere sıvı seviye rölesi veya şamandıra kullanırsan su bittiğinde motorun çalışmayacak ve hava yapma derdin olmaz kolay gelsin

Ekteki röleyi kullanarak,düşük akım koruması yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• ke-DP01-100A turkce.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 64
Arkadaşlar bencede en guzel sistem sıvı sevıye kontrol veya samandıra.Bizim kullnıdıgımız genelde bu sıstemler

Sıvı seviye rölesi kullan kesin çözüm bağlantı şemaları katologlarda mevcut

yalnız suyu çektiğim yer kuyu falan değil 40 tonluk bir depo
yani suyun bitme olasılığı yok
benim sorunum;
bilindiği gibi kademeli motorlarda salmastra denen keçeli bir bölüm var buradan su kaçtığında motor hava yapıyor ve motor su çekmiyor .tabi bunun sonucuda belli.
switchli manometre kullanımı benimde aklıma gelmişti
fakat motor çalışmadığı zamanlarda kademe su kaçıracak sonrada manometrenin basınç varken kapalı olan kontağı açacak ve motor yine çalışmayacak.
birde şöyle birşey aklıma geldi. manometrenin önüne yani kademenin çıkışına bir çekvalf koysam bu sorun ortadan kalkar mı?
yardımcı olan ve olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum

Arkadaşlar, Pompa çıkışına piyasada durug şalter, bizim dilimizde basınç şalteri koyarsanız su hattı hava yaptığında hem alarm çıkışı alabilirsiniz hem pompayı durdurabilirsiniz.
Saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri