Su Gücü İle Elektrik Üretmek İçin

Sn.remziinonu
Ben sizin öncelikle forumdaki rüzgar türbini konusunu incelemenizi tavsiye ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
slm arkadaşlar konuları incelerken benimde aklıma bir şey geldi bir dalgıç pompa çalışırken pompanın uygun bir yerine bağlayacağımız 15kvalık bir alternatörün sudaki basınç düşüşü ne kadar olur. detay olarak verebileceğim bazı hususlar:
dalgıç pompa 75hp
saatte verdiği su miktarı su yaklaşık 110m3
su yerden 60mt
dalgıç pompanın suyu bastığı yükseklik kuyunun en altından boru ucuna yaklaşık 100 metre
düşünemediğim veya gerekli bilgileri tekrar paylaşabilirim.
ayrıca kaç devir alternatör gerekir. TEŞEKKÜRLER

koç vuruşu pompası kullan (rahmbock pump) depo enerji harcamadan dolsun depodaki sudan enerji elde etmek için ahada formül hesaplar hesaplar durursun p=h*Q*g*n p güç watt h yükseklük metre Q debi metreküpsaniye g 9,81 n türbin verimi o,6 al devri de hesaplaya bilirsin P = 2 π n M P güç watt köşeli n pi sayısı 3,14 n devir sayısı M moment momentini de sen hesapla artık (ejektörlü pompa da olur)

sayın bodo bey ilginize çok teşekkür ederim ama ben mi yanlış anlıyorum bilmiyorum ama bizim mevcut suyumuz var. bu suyun çıkışına 15 kva lık jeneratör takıp evin elektrik ihtiyacını karşılamak istiyorum.
bu takacağım jeneratörün mevcut bulunan suyu ne kadar azaltacagını ve suyu bize sağlayan dalgıç pompayı ne kadar zorlayacağını merak ediyorum.
bu konuda yardımcı olurmusunuz
mümkünse fazla formül olmasın :)

su yukardan aşağı düşer hesaplarıda ona göre verdim sen suyu kuyudan mı? çekiyorsun 75hp dalgıç pompa 55kw yapar 15 kva jeneratör çalıştırmak için 25kw den fazla güç lazım 55 kw gücü nerden pompaya veriyorsun ve 20 kw güç bu pompayı çalıştırmaz baraj gibi suyun düşmesi lazım ki kinetik enerjisini kullanalım yada linke bak belki soruna cevap olur mevzu basınç değil suyun kinetik (hareket) enerjisi basınç biraz değişik bir sistem ihtiyaç arzeder

ilgilendiğin için teşekkür ederim zaten halı hazırda kuyudan tarlayı suluyoruz ben bu akan sudan elektrik üretip evin ihtiyacını karşılıyayım istiyorum. sorum şu bu generatörü taktığımızda daha önce aldığımız suda ne kadar bi düşüş olur 110 m3/h gibi bi su alıyoruz sistemi kurunca yine bu suya yakın bi su alırmıyız teşekkür ederim

ilgilendiğin için teşekkür ederim zaten halı hazırda kuyudan tarlayı suluyoruz ben bu akan sudan elektrik üretip evin ihtiyacını karşılıyayım istiyorum. sorum şu bu generatörü taktığımızda daha önce aldığımız suda ne kadar bi düşüş olur 110 m3/h gibi bi su alıyoruz sistemi kurunca yine bu suya yakın bi su alırmıyız teşekkür ederim
mutlaka bir düşüş olur ama çok fazla olacağını zannetmem. zaten suyu boşa akıtmayacaksın. alternatörden suyu tekrar kuyuya gönder.

mutlaka bir düşüş olur ama çok fazla olacağını zannetmem. zaten suyu boşa akıtmayacaksın. alternatörden suyu tekrar kuyuya gönder.

kuydan suyu 55kwlık dalgıç pompa ile çekiyoruz onu tekrar kuyuya göndermek olmaz çünkü tarla sulanıyor. sorum bu aldığımız su altarnatör takılınca su ne kadar düşer ve kaç d/dak altarnatör takmalıyız ki 380v 50 hz alalım

türbinden geçen suyu tarlaya verirsen düşüş olmaz hatta fazla suyu ne yapacağını bilemezsin türbin deli su ister 15 kw demek bir saat te 54,75 ton (metreküp) su demek

Arkadaşlar merhaba ben remzi inönü
Konya nın şirin bir kasabasındanım
kasabamızın ortasından çay akıyor ve bu çayın kenarında market var bu adamlar benden su gücü ile elektrik üretmek için yardım istediler
Aklımda geçenler ise bir tane 4 tonluk tank yapmak ve su ile doldurmak tanziği yükselterek çarka suyu çarptırmak Kayış kasnak ilede deviri yükseltmek istiyorum tasarımı nı ben yaparım tabii...çarkın tasarımını da gerektiği kadar esnek ve salınımınıda artırmayı düşünüyorum..
bu sistemi doldurmak içinde altarnatörden aldığımız elektrik ile dalgıctan sağlamak yeteli olmazsa bir dalgıç daha konulabılır ama bu detay tabi
sistemın yanı başımızda olması bizim faydamıza olacak

sorun şu bu nasıl bir altarnatör seçmeli ki bu altarnatör gerekli elektiriği karşılasın araya transfarmatör gerekirmi nasıl bir hesap yapmalıyım
yardımlarınızı bekliyorum

ilginize şimdiden teşekkür ederim
Merhaba :)
Uzun süreden beri sahip olduğumuz tarihi (koruma altına alınmış)değirmenimizde artık normal un üretme faaliyeti yapmıyoruz..Burada un öğütmek için kullandığımız güç ile elektrik üretmeyi planlıyoruz...Bir fikir edinebilmeniz için geğirmene gelen su kanalını ve havuzun resmini göndermeye çalışacağım....Ayrıca koruma altında olmasının umursamayacağız...şikayet edilmediği sürece sıkıntı olmuyor...
ama basitçe verebileceğim veriler
havuzlar 80 er metre küp ve bu 80 metre küp suyun basıncı8-10 cm. çapında bir delikten akarak değirmenin çarkını döndürüyor..Değirmen taşının kalınlığı en az 15 cm...çapı 1 m. belki az daha fazla......çok lazımsa bunları net ölçebilirim de....Değirmenin çarkı yere paralel şekilde ve son derece verimsiz çalışıyor bence...Biz ona hazır bulabilirsek hazır,,yoksa bir şekilde bizim yaptıracağımız salyangoz tipli bir çark ile çalıştırmayı düşünüyoruz......Amacımız evlerde ısıtma dahil elektrikle çözmek..Çünkü kışın burada odun-kömür bir eziyete dönüşüyor....Sizce kaç kw.lik alternatör kullanmalıyız..?...Bize tavsiye edebileceğiniz bir salyangoz çark var mı?....Bir elektrik mühendisi arkadaşım frekans düşürücünün lazım olacağını söylemişti 5 yıl evvel...Lazım mıdır?.....380 volt-ve 220 volt elektrik aynı anda olur mu?....Burası Bartın Karabük arasında bir yer...gerçekten anlayan bir kişi yol parası ve konklamayı karşılamamız durumunda gelebilir mi?.....amacımız en az 5 evin ısınma dahil elektrik ihtiyacını çözmek......değerli bilgilerininz için şimdiden teşekkürler...resimlerde içerisi şu anda yok...ama yakında isterseninz yüklerim...havuda sadece şelale gibi köpürerek akan bir su görünüyor...O havuz 80 metre küp su ile tam dolacak...ve hep dolu olduğu halde bu su 8-10 cm. çapındaki bir delikten çok basınçlı bir şekilde akacak....o çap 1 cm. değiştiğinde havuz dolu duramıyor..o derece fark ediyor..yani 8-10cm. çapında bir borudan 80metre küp suyun basıncı ile su geliyor olacak...
20180122_132701.jpg
20180122_132846.jpg
20180122_132615.jpg
20180122_132606.jpg

Ekli dosyalar

• 20180122_132704.jpg
    20180122_132704.jpg
    533.3 KB · Görüntüleme: 1

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar