Su Gücü İle Elektrik Üretmek İçin

remziinonu

Üye
Arkadaşlar merhaba ben remzi inönü
Konya nın şirin bir kasabasındanım
kasabamızın ortasından çay akıyor ve bu çayın kenarında market var bu adamlar benden su gücü ile elektrik üretmek için yardım istediler
Aklımda geçenler ise bir tane 4 tonluk tank yapmak ve su ile doldurmak tanziği yükselterek çarka suyu çarptırmak Kayış kasnak ilede deviri yükseltmek istiyorum tasarımı nı ben yaparım tabii...çarkın tasarımını da gerektiği kadar esnek ve salınımınıda artırmayı düşünüyorum..
bu sistemi doldurmak içinde altarnatörden aldığımız elektrik ile dalgıctan sağlamak yeteli olmazsa bir dalgıç daha konulabılır ama bu detay tabi
sistemın yanı başımızda olması bizim faydamıza olacak

sorun şu bu nasıl bir altarnatör seçmeli ki bu altarnatör gerekli elektiriği karşılasın araya transfarmatör gerekirmi nasıl bir hesap yapmalıyım
yardımlarınızı bekliyorum

ilginize şimdiden teşekkür ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sn remziinonu;
yazdıklarınızdan; derede akan suyu dalgıç pompa ile yüksekteki depoya doldurup elektrik ürtmeyi , ayrıca kullanacagınız dalgıç pompa elektrigini elektrik üretimi için kullanacagınız alternatörden karşılamayı planladıgınızı, dogrumumu anladım?

Arkadaşlar merhaba ben remzi inönü
Konya nın şirin bir kasabasındanım
kasabamızın ortasından çay akıyor ve bu çayın kenarında market var bu adamlar benden su gücü ile elektrik üretmek için yardım istediler
Aklımda geçenler ise bir tane 4 tonluk tank yapmak ve su ile doldurmak tanziği yükselterek çarka suyu çarptırmak Kayış kasnak ilede deviri yükseltmek istiyorum tasarımı nı ben yaparım tabii...çarkın tasarımını da gerektiği kadar esnek ve salınımınıda artırmayı düşünüyorum..
bu sistemi doldurmak içinde altarnatörden aldığımız elektrik ile dalgıctan sağlamak yeteli olmazsa bir dalgıç daha konulabılır ama bu detay tabi
sistemın yanı başımızda olması bizim faydamıza olacak

sorun şu bu nasıl bir altarnatör seçmeli ki bu altarnatör gerekli elektiriği karşılasın araya transfarmatör gerekirmi nasıl bir hesap yapmalıyım
yardımlarınızı bekliyorum

ilginize şimdiden teşekkür ederim

Çayın debisi yeterlisi ise elektrik üretebilirsin elbet ,yeterli devir sayısına da ulaşabilmen şartı ile...
Ama...

Ben de yanlış anlamadıysam eğer ;
bu yapmak istediğin elektriğin temel kanunlarına aykırıdır...Ürettiğin enerji ile motor çalıştırıp suyu basmak ve tekrar onunla enerji üretmek...

Tam karşılığı değil belki ama başıma çokça gelen bir olayı anlatayım;

Her yıl birkaç öğrenci , ya da bir kaç yılda bir çıkar:
"Hocam buldum der : Bedava elektrik üretme yöntemi...
Bir motor ile Jenaratörü döndürelim , Jenaratör elektrik üretsin bir kısmını kullanalım -örneğin lamba yakalım- kalan ile motoru döndürelim o da jenaratörü döndürsün"
Aslında bu onun zeki olduğunu en azından bişeylerden çaktığını gösterir. Ama kaçırdığı püf noktası vardır...O nu anlatmakta bize düşer.
Bu yüzden bir düzenek hazırladım ve O depoda durur.Yani iş o na düşünce çıkar...
Bu motor-jenaratör ikilisi Akuple bağlıdır milleri .Önce şebekeden elektriği veririz .motor döner jenaratörü döndürür , jenaratör elektrik üretmeye başla ama motor nominal devrine ulaşınca şebekeden ayırırız...

Sence ne olur?

Eğer bunun cevabını verirsen olayı çözersin...

Son düzenleme:
seçtiğiniz alternatör buradan elde ettiğiniz elektrik ile yapmak istediğinizi karşılayacak kadar büyük ama çarkın (suyun) çevirebileceği kadar da küçük olmalı. Sınırlar bunlar. Çalışır durumda ikinci el jeneratör araştırın derim. Jeneratörün devrini öğrenip o devirde döndürecek kayış kasnak düzeneğini hesaplamalısınız. Bu biraz tecrübe işi olacaktır. Buradan kimse size hesap yapıp değer verebileceğini (en azından benim ) düşünmüyorum. Sonuçları yazarsanız memnun olurum.

arkadaşların da dediği gibi çarkınız güçlü olmsı lazım örneğin altarnatörünüz 1500 devirse çarka bağlayacağınız redüktörün çıkışında 1500 deviri görmeniz gerekir alternatörün çıkışına herhangibir trafo bağlamanıza gerek yok

be tasarımı hazırlasam resmini koysam siz bir inceleseniz olup olmadığını söyleseniz olurmu?

be tasarımı hazırlasam resmini koysam siz bir inceleseniz olup olmadığını söyleseniz olurmu?

Tasarımını bir incelersek olur... Bu senin daha çok ne kadar güç almak istediğine ,suyun debisine bağlı... Ben yazıcıdan söktüğüm DC motoru jenaratör olarak kullanarak 12 Volt elde ederek LED aydınlatma yaptım.. Araya küçük dişli kayış-kasnak sistemi ile yaptık ...Tabii bu küçük bir güç.
Sen önce çarkı monte etmek istediğin yerin bir fotosunu çeksen ve eklesen , yardımcı olmak isteyenlere faydalı olabilir...
Kolay gele...

bir şeyi daha merak ediyorum
bir alternatör ne kadar elektriği karşılar
alternatördeki elektrik de şebekedeki gibi bölünebilirmi
şimdi biz buna birkaç soğutucu bağlasak çekermi acaba

öyle bir soru sormuşsun ki çık işin içinden.kullanmayı düşündüğün alternatörün en azından etiket değerlerini bilsek yorum yapabiliriz.Yoksa herşey havada kalır.Alternatörü 3fazlı seçersen(normali bu olur)şebekedeki gibi alıcılara dağıtabilirsin.Kullandığın alternatörün gücüne göre kaç alıcı kaç kw soruları cevaplanır.
değişik tipli alternatörler var(düşük hızlı yüksek hızlı vb)Kullanmayı düşündüğün alternatörün ihtiyaç duyduğu devri sağlamalısın.Arkadaşlar zaten açıklamış.Dalgıç pompa ile besle sonra kullan olmaz.Verim kayıplarını hesaplarsan zararlı çıkarsın.Şöyle olabilir:
Elektriğin ucuz olduğu gece saatlerinde pompaları çalıştırıp gündüz ve puant saatlerinde kullanırsan iktisadi olabilir.
Yine de bu iş ciddi bir konu.Yasal mevzuatları var.Enerji dağıtım şirketi aracılığı ile bakanlıktan onay almanız gerekecekdir

Yukarıda dediğim gibi yazıcıdan çıkardığım bir DC motoru alternatör olarak kullanarak Parlak ledlerle küçük bir armatür oluşturduk ve bir lamba yaptık...

Daha güçlüsü ile binanın elektriğini karşıla..

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri