Su değirmeni ile rezistans / indüksiyon çalıştırma

0M42

Katılımcı Üye
Merhaba sayın ustalarım hayırlı kazançlarınız olsun Allah bereket versin.

Bir tanıdığım su değirmeni projesi üzerinde çalışıyor. Değirmen ile rezistans çalıştıracak ancak rezistansı değirmenin çıkışa bağladığında rezistans omajı çok düşük kaldığı için değirmen yüke biniyor. Ve sanıyorum tahrik verdiği suyun miktarıda az olduğu için yeterli debiyi sağlayamıyor değirmen duruyor.

Benden indüksiyonlu bir sistem yapmamı istedi ve bu sorundan bahsetti. Kullanılan rezistans 220vac. 5kw. iç direnç 60 ohm. Aynı güçte indüksiyon devre yapılıp değirmene bağlansa yine bu durum yaşanır mı? İnd. kartın voltaj giriş kısmından omaj ölçünce mohm seviyelerinde görünüyor ancak burada iç direnç mi baz alınmalı yoksa çalıştırmak istenilen sistemin gücü mü alınmalı? Benşm böyle bir tecrübem olmadı değerli fikirlerinizi yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba sayın ustalarım hayırlı kazançlarınız olsun Allah bereket versin.

Bir tanıdığım su değirmeni projesi üzerinde çalışıyor. Değirmen ile rezistans çalıştıracak ancak rezistansı değirmenin çıkışa bağladığında rezistans omajı çok düşük kaldığı için değirmen yüke biniyor. Ve sanıyorum tahrik verdiği suyun miktarıda az olduğu için yeterli debiyi sağlayamıyor değirmen duruyor.

Benden indüksiyonlu bir sistem yapmamı istedi ve bu sorundan bahsetti. Kullanılan rezistans 220vac. 5kw. iç direnç 60 ohm. Aynı güçte indüksiyon devre yapılıp değirmene bağlansa yine bu durum yaşanır mı? İnd. kartın voltaj giriş kısmından omaj ölçünce mohm seviyelerinde görünüyor ancak burada iç direnç mi baz alınmalı yoksa çalıştırmak istenilen sistemin gücü mü alınmalı? Benşm böyle bir tecrübem olmadı değerli fikirlerinizi yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.
Rezistansı kim nasıl besleyecek . Orası muallak da kalmış. Sadece ortada yük var . Birde dönen ve neyi döndürdüğü belli olmayan değirmen.

Aynı güce ihtiyaç varsa ha rezistans ha indüksiyon. Minik farklar olabilir. Rüzgar türbini sistemlerine bakılarak doğrudan tahrik yerine redüktörlü bir sistem tasarlanabilir. Ayrıca türbin yapısı ve su hızı-debisi bu güü fazlasıyla karşılayabiliyor mu hesaplanması lazım!

Suyun debisi düşük yeterince sisteme hareket enerjisi sağlayamıyor ve arttırma şansıda yok. Değirmenden kastım tabiki basit tabir ile dinamo/alternatör zaten başka nasıl olabilir ki. Değirmen dinamoyu çeviriyor, dinamo çıkışında bir regülatör var çalıştırmak istenilen yük regülatöre bağlanıyor.

Haklısınız neticede dinamonun çıkışında öyle yada böyle bir yük olacak. Sanırım bu durumda yapılacak en mantıklı şey üretilen enerjiyi önce aküde depolayıp sonra istenildiği şekilde kullanmak. Ben bu sistemlerden pek anlamıyorum uygulanan teknikler nelerdir bilemedim aramızda bu sistemler ile ilgilenen varsa belki farklı alternatif yöntemler söyleyebilir.

Suyun debisi düşük yeterince sisteme hareket enerjisi sağlayamıyor ve arttırma şansıda yok. Değirmenden kastım tabiki basit tabir ile dinamo/alternatör zaten başka nasıl olabilir ki. Değirmen dinamoyu çeviriyor, dinamo çıkışında bir regülatör var çalıştırmak istenilen yük regülatöre bağlanıyor.

Haklısınız neticede dinamonun çıkışında öyle yada böyle bir yük olacak. Sanırım bu durumda yapılacak en mantıklı şey üretilen enerjiyi önce aküde depolayıp sonra istenildiği şekilde kullanmak. Ben bu sistemlerden pek anlamıyorum uygulanan teknikler nelerdir bilemedim aramızda bu sistemler ile ilgilenen varsa belki farklı alternatif yöntemler söyleyebilir.
En basit bir sistemle kasnak ve kayış düzeneği kursanız onda da devir düşecek. Düşen devirde alternatörü kurtarır mı oda muamma.

Dediğiniz gibi dönen sistemlerin valon mekanizması gibi bir akü grubu sürekli şarj edilebilir ve gerektiğinde güç akülerden çekilebilir. Fakat rezistans sürekli çalışacaksa yine olmaz veya o kadar güce akü dayanmaz.

Yıllar önce bir arkadaşımın uğraştığı sisteme benziyor,
1. Yükünüz sadece rezistif mi? evet ise çözüm daha kolay,
2. Suyun debisine göre "az olduğu zaman az enerjiye" razımısınız.
3.Değirmen ile ilgili bilgi gerekecek , dönen kısmın toplam ağırlığı , su ile temas eden kanatların ölçüsü, suyun akış hızı vs

Evet sadece rezistans çalıştırılacak. Sistemin mekaniği ile ilgili bilgi elde edebilirsem burada paylaşırım teşekkürler bu arada.

Sisteme ekleyeceginiz her türlü dönüştürücü ilave kayıplara sebep olacaktır.
Anladıgım kadarı ile su debisinin gücü rezistansa yetmiyor.
Bana göre yapmanız gereken rezinstansı su debisine göre kademelendirip ona göre sürmeniz.
Yani su debisi az ise 1Kw,su debisi arttıkca sonraki rezistanları devreye sokun.Hatta elektronik bir kontrol yapılarak rezistanslar kademeli olarak da devreye alınabilir.

Sisteme ekleyeceginiz her türlü dönüştürücü ilave kayıplara sebep olacaktır.
Anladıgım kadarı ile su debisinin gücü rezistansa yetmiyor.
Bana göre yapmanız gereken rezinstansı su debisine göre kademelendirip ona göre sürmeniz.
Yani su debisi az ise 1Kw,su debisi arttıkca sonraki rezistanları devreye sokun.Hatta elektronik bir kontrol yapılarak rezistanslar kademeli olarak da devreye alınabilir.
Peki suyu yüksek bir yere depolamak ve oradan ivme almak nasıl bir fikir olur .

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri