Su borusu onarımı..

elek

Profesyonel Üye
tmp-cam-1550035817.jpg

..sağdaki boru sağ içe doğru çatlamış..talihsizlik delik önde değil.
Önde olsaydı tamir ucu ile kaynatıp kapatabilirdim..sanırım aşağıya doğru daha fazla kırmam gerekecek değilmi..esnemesi için ve iki ucu ayrı ayrı ısıtmam lazım çünkü geriye doğru çekme imkanı yok..bu da dezavantaj.
Daha önce 2 noktada delinen boruyu kaynaklamıştım ama onlar açıktaydı ve oynama payı vardı...
kıl bir durum:)

4 adet dirsek ve az bir boruyla yapilan bir yöntem var ama size uyar mi bilmem.

Kırık boruyu biraz kesin ornek veriyorum 10 cm kadarini kesip oralara ayni Yöne bakan birer dirsek atin. Diger iki diresegi de aynı yöne bakacak sekilde kestiğiniz yere uyacak sekilde oarca boruyla kaynatın. Sonra kaynattiginiz dirsekli boruyu tamir edeceğiniz yere kaynatın.

Baska yöntemler de gelecektir. Bekleyin biraz zamanınız varsa. Basit sekilde çizeyim asagiya da

sketch-1538031084305.png

Ekli dosyayı görüntüle 48146
..sağdaki boru sağ içe doğru çatlamış..talihsizlik delik önde değil.
Önde olsaydı tamir ucu ile kaynatıp kapatabilirdim..sanırım aşağıya doğru daha fazla kırmam gerekecek değilmi..esnemesi için ve iki ucu ayrı ayrı ısıtmam lazım çünkü geriye doğru çekme imkanı yok..bu da dezavantaj.
Daha önce 2 noktada delinen boruyu kaynaklamıştım ama onlar açıktaydı ve oynama payı vardı...
kıl bir durum:)
Geçmiş olsun resim küçük kalmış şahsen sıkıntıyı anlamadım.

@karadvt
yöntem ilginç ama çalışma mesafesi çok dar ve açısı uygun değil..
@bylent
sorun şu..araya ek kaynatacağım ama boruda esneme ve ileri geri oynama mesafesi yok..bende borunun çıktığı koridor tarafını kırdım.. diğer tarafta boru açıkta..
çalışma daha kolay oldu..
içerden aşağı tarafa doğru kırma yapıp delik boruyu esnetsem bile bu sefer uçları ayrı ayrı ısıtmak gerekecekti..bunu aslında tesisat tamircileri zorunda kalınca yapıyor..

..bu onarımlarla ilgili başka yöntemler nedir..
piyasada tamr seti diye satılan ısıtma ucu var ..matkapla delik açıp plastik çubuk
kaynatıyorsunuz.kaynaksız ekleme apartları varmış bir de..

Dış tarafta çatlak olsaydı belki eritme ısıtma vs ile de çözülürdü ama zor gibi görünüyor. Kesip makinesiyle bahsettiğim yöntemle olur gibi geliyor. Başka yöntem gelmedi aklıma.
Ustalar da yerden geçen hatlarda fazla beton kırmamak için o yöntemi kullanıyor diye biliyorum. Başka türlü esnetme yapmak için zemini boydan boya kırması gerekir.

adsfsadfsdfs.jpg

su tesisatı arızaları nerde cins yer var orda olur elektrik olsa sigorta attı niye attı filan dersin bulursun

işçiliğim iyi dersen araya Pp oynar başlı çift yönlü küresel vana koyabilirsin ama iyi bi işçilik lazım

Kayar manşon ve 2 kelepçe ile çok kırmadan tamir edilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri