Su algılama sensörü

Hocam yani siz şimdi bir kabın içerisine su girdiği anda sinyal göndermesini istediğiniz bir sistem kuruyorsunuz galiba. Bunun için @bolubeyi'nin yöntemini uygulayıp, tabana bakır tel dizip sonrasında bir su algılandığında yapabilirsiniz. Ama bu sizin istediğiniz gibi hassas olur mu bilmiyorum.
evet aynen doğru anladınız peki bakır tel işleminden sonra 2 analog sensör çıkışımı kullanmam gerekir

evet aynen doğru anladınız peki bakır tel işleminden sonra 2 analog sensör çıkışımı kullanmam gerekir
Hayır tek analog yeterlidir. Bunu buton gibi düşünebilirsiniz. Su tespit edildiğince butonu kapattığınızı hayal edin. :)

Ekran Alıntısı.PNG

A noktasındaki gerilimi mikrodenetleyice okutturup veriyi istediğiniz gibi değerlendirin.

bir kutunun içerisine su girip girmediğini kontrol edecek bir sensör arıyorum fakat sıcaklık değeri -32 +55i sağlaması gerekiyor. sıvı seviye sensörü aramıyorum. ortamda su yok su girince tepki verecek bir sensr arıyorum.
teşekküler ama attığınız yöntem se seviyesi için değil mi ben kutumun içinde motorlar olduğu iççin en başında 1 damla su girse bile algılamak istiyorum.

Sistemi siz biliyorsunuz bence projelendirin.

İletkenler arasındaki suyun miktarına göre a noktasındaki voltaj değişkenlik gösterir. Kuruyken lojik 1 alırsınız. Islandıkça voltaj düşme eğilimi gösterir. Bu nedenle yapılan sensörden alınan veri analog veridir. Ancak ıslaklık derecesi önemli değilse lojik olarak da çıkış alabilirsiniz. Islaklık var lojik 0'a ıslaklık yok lojik 1 e tekabül eder. Deneyip bakın işte. Prensip olarak bu şekilde yapılabilir.

İletkenler arasındaki suyun miktarına göre a noktasındaki voltaj değişkenlik gösterir. Kuruyken lojik 1 alırsınız. Islandıkça voltaj düşme eğilimi gösterir. Bu nedenle yapılan sensörden alınan veri analog veridir. Ancak ıslaklık derecesi önemli değilse lojik olarak da çıkış alabilirsiniz. Islaklık var lojik 0'a ıslaklık yok lojik 1 e tekabül eder. Deneyip bakın işte. Prensip olarak bu şekilde yapılabilir.
tamam çok teşekkkürelr

Sorun çözüldü ise başlığı çözüldü diye değiştirirseniz diğer arkadaşlar da konuya gelebilirler. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri