Suçlu monofaze beslemeli UPS mi?

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Kael 308 ile kontrol edilen bir sistemde herşey yolunda gideren 15kVA lık UPS takılmış. Bundan sonra sistem kapasitif yazmaya başlamış. Ama işin garibi ; UPS nin besleme aldığı faz değil başka bir faz cosfi yi - yani kap. gösteriyor...
Ne gibi ölçümler ve gözlemler yapmalıyım ,sizce ... Henüz bugün ilk defa baktım sisteme....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
mrb güzel kardeşim eğer tesisin 3 fazlı bir tesisse yani sayacın 3 fazlı sayacsa ve ups yani güç kaynağın fazını hangi fazdan alırsan al yinede kapasitif yazar bu bi gerçek kapasitifi kayıp etmek içinde gün içerisinde reaktif alıcılar çalıştırmak zorundasın

Arkadaşlar ups denince herkesin aklına hemen capasitif gelir.Ama bu bana göre doğru değil.Tamam ups ler genelde(markadan makaya değişir) capasitif yazar.Fakat mesutelb arkadaşın anlattığı gibi Capasitif gösteren faz Ups in olduğu faz değil diğer faz. Treefaze olan bir işletmeye monofaze bir ups takılırken,mecburen bilgisayar,yazar kasa,bir kaç lamba derken o fazın üzerine yığılma oluyor.Atıyorum ups bağlanan faz 40 a ,diğer fazlar 15-20 a çekiyor.Bu durumda varko 308 röle monofaze kondansatöre göre uyarlı olmadığı için diğer fazların kapasitif yazması normaldir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Arkadaşlar ups denince herkesin aklına hemen capasitif gelir.Ama bu bana göre doğru değil.Tamam ups ler genelde(markadan makaya değişir) capasitif yazar.Fakat mesutelb arkadaşın anlattığı gibi Capasitif gösteren faz Ups in olduğu faz değil diğer faz. Treefaze olan bir işletmeye monofaze bir ups takılırken,mecburen bilgisayar,yazar kasa,bir kaç lamba derken o fazın üzerine yığılma oluyor.Atıyorum ups bağlanan faz 40 a ,diğer fazlar 15-20 a çekiyor.Bu durumda varko 308 röle monofaze kondansatöre göre uyarlı olmadığı için diğer fazların kapasitif yazması normaldir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Evet ,olabilir , bir takibat yapayım birkaç gün , herhalde kael 308 iş görmeyecek orada...

evet faco48 arkadaşımızın dediği gibi doğru ben genel kapasitif üzerine kunuştuğum için o şekilde anlatmaya çalıştım şöyleki ben hemen olayı aydınatim 3 fazdan 1 rinci fazda 20 va lık bir reaktif güç var 2 ci fazdada 23 va lık bir reaktif var ve 3 fazdada 10 valık bir reaktif yük var hal böyle olunca reaktif güç kontrol rölesinin akım tırafosu da 1 rinci ve 2 ci fazda olursa ona göre ölçüm yapacağı için reaktif güç kontrol rölesi 20 va lık bir reaktife göre kondansatör devreye alacak 1 yada 2 fazın cos fisini düzeltecek ama fakat 3 fazın cos fisini bozacak 3 fazdan çekilen reaktif güç az olduğundan ve kapasitif yazmış olacak sen en iyisi 3 fazlı bir röle kullan ve monofaze kondansatörlerde kullandığın zamanda iş çözmüş olursun kolay gelsin

yardımcı olabildiğim için sevindim.Mevcut rölenizi varkombi12 veya diğer markalarda olabilir monofaze kontrollu bir röle ile değiştirirseniz birde yük durumuna göre mofaze kondansatör ilave ederseniz problem kalmayacaktır diye düşünüyorum.

Evet bu şekilde çözümleme olabilecek ancak belki... Bugün 400 W lık bir balast bağladım ,devamlı kapasitif gösteren faza birkaç gün sonra bakacağım... En azından deney amaçlı... Olmazsa Varkombi 12 ile değiştiririm...

Arkadasım bende de aynısıkıntıvar sen sonucu alınca yazarsan sevinirim bende sisteme tekfaz üzerine monifaze kondastör ilave edecegim haberdar edelim sevinirim

evet arkadaşlar reaktiftegüç kontrol rölesinin markası önemli değil sadece 3 fazlı akım tırafolu reaktif güç kontrol rölesi kullandıktan sonra problem çözülür ben mesala entes RG3-12C/S KULLANIYORUM ve çok kullanışlı ve kolay bir röle herkese tavsiye edrim arkaşlar ve ayrıca bi sitede tüm emeği geçen arkadaşlarıma çok teşşekürler ediyorum

sayın ahmet_4189

RG3-12C/S kapasitife yönelik sistemi nasıl düzeltecek onu biraz açarmısınız

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri