Stop a bastığımızda çalısan kumanda devresi

..yapılabilir basit ama tanımlamalarda anlaşamıyoruz..
kafam karıştı..soru mu yanlış acaba..
Soru doğru çizimi de var ama mantık sorusu işte sınavda çıkacak

merhaba arkadaşlar ekts de çizdim simülasyonda çalışıyor
ters çalışma.JPG

merhaba arkadaşlar ekts de çizdim simülasyonda çalışıyor
ters çalışma.JPG
Peki stopa bastik enerji geldi ama sis açık olduğundan enerji geçmez ki

Devrenin açık ve EKTS çizimi... Devre 3 kontaktör ile çalıştırılabilir, 4. kontaktöre gerek yoktur. İlla kullanmak istenirse keyfe keder herhangi bir amaç için devreye eklenebilir.

Buna örnek olarak devrenin 4 kontaktör kullanılmış halini de ekledim.
Ekli dosyayı görüntüle 50597Ekli dosyayı görüntüle 50597Ekli dosyayı görüntüle 50598Ekli dosyayı görüntüle 50598
A ve b ucu aćık üç diğer kontaktorler enerjilerlenmez.

Otomatik kumanda devresinde;devreye enerji verildiğinde öncelikle starta basılacaktır ama motor çalışmayacaktır.Daha sonra stopa basıldığında isd motor sürekli çalışacaktır.Starta ikinci bir defa bastığımızda ise motor duracaktır. Tekrar stopa bastığımızda sürekli çalışacak ve hemen ardından starta bastığımızda ise motor yine duracaktır. Devre enerjisi kesilene kadar start butonu stop olarak, stop butonu ise start olarak işlem görecektir. Gerekli kumanda devresini çiziniz. (Devrede 2 stop, 1 start ve 4 adet de kontaktör kullanılacaktır. 2.Stop devrenin enerjisini tamamen kesmek için kullanılacaktır. Ayrıca devreye enerji verildiğinde hiç bir kontaktör doğrudan enerjilenmeyecektir.) ACIL CIZIMI LAZIM

Devrenin açık ve EKTS çizimi... Devre 3 kontaktör ile çalıştırılabilir, 4. kontaktöre gerek yoktur. İlla kullanmak istenirse keyfe keder herhangi bir amaç için devreye eklenebilir.

Buna örnek olarak devrenin 4 kontaktör kullanılmış halini de ekledim.
stopa basınca çalışan devre.png
stopa basınca çalışan devre.png
stopa basınca çalışan devre1.png
stopa basınca çalışan devre1.png

Ekli dosyalar

• stopa basinca çalışan motor.esc
    17.3 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar ekts de çizdim simülasyonda çalışıyorEkli dosyayı görüntüle 50593
Sayın boyluposlu, start'a ilk basıldığında kontaklar yer değişinceye kadar motor ilk hareketi alıp duruyor...

A ve b ucu aćık üç diğer kontaktorler enerjilerlenmez.
Bilerek mi bilmeden mi yazıyorsunuz? EKTS'de devreyi çalıştırın. Hata oluşursa ona göre yazın.

buda benden olsun

Ekli dosyalar

• stra.esc
    22.7 KB · Görüntüleme: 3

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular