Stop a bastığımızda çalısan kumanda devresi

Otomatik kumanda devresinde;devreye enerji verildiğinde öncelikle starta basılacaktır ama motor çalışmayacaktır.Daha sonra stopa basıldığında isd motor sürekli çalışacaktır.Starta ikinci bir defa bastığımızda ise motor duracaktır. Tekrar stopa bastığımızda sürekli çalışacak ve hemen ardından starta bastığımızda ise motor yine duracaktır. Devre enerjisi kesilene kadar start butonu stop olarak, stop butonu ise start olarak işlem görecektir. Gerekli kumanda devresini çiziniz. (Devrede 2 stop, 1 start ve 4 adet de kontaktör kullanılacaktır. 2.Stop devrenin enerjisini tamamen kesmek için kullanılacaktır. Ayrıca devreye enerji verildiğinde hiç bir kontaktör doğrudan enerjilenmeyecektir.) ACIL CIZIMI LAZIM

siz biraz gayret edin çizin şuralarda takıldım diyin çiziminizi buraya yükleyin tabiki yardımcı olacaklar çıkacaktır ama hep hazırcı olmaz

siz biraz gayret edin çizin şuralarda takıldım diyin çiziminizi buraya yükleyin tabiki yardımcı olacaklar çıkacaktır ama hep hazırcı olmaz
Sınav sorusu olacak 30 puanlık mantık sorusu olarak verdi de yapmaya çalıştım yapamadım saçmaladım karma karışık devre yaptim bu yüzden bazı kişilerin tavsiyesi üzerine buraya yazmaya karar verdim tepkinizler anlıyorum ama ACIL LAZIM çizimi teşekkürler

..burada stop butonundan kasıt nedir?stop butonu normal durumda kapalı olur..start butonuda normalde açıktır..

..yapılabilir basit ama tanımlamalarda anlaşamıyoruz..
kafam karıştı..soru mu yanlış acaba..

Arkadaşlar bir sorum olacaktı yardımcı olabilirseniz 1 start butonu ile 3 motoru kontrol etme
1.start 1.Motor 10 sn gecikmeli 2start basınca 2.Motor 3. Start 3 .Motor 4.start motorların hepsi 15 sn gecikmeli stop edecek .yardımcı olabirmisiniz.zaman röleleri kullanmadan çiziyorumnormaldede devreyi takipte ediyorum olmadı 1 tiyo verirseniz

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri