Stm8s003f3p6 ile Stm8s103f3p6 ile entegresi arasındaki fark nedir?

lugerr

Üye
Merhaba,
Bu iki entegre de voltmetrelerde kullanılıyor gibi. Ama bir gariplik var, neden 2 farklı numara olsun.
İkisininde bacak sayısı 20 ve tıpatıp aynılar. Bacak isimlendirmeleri bile aynı.
Peki fark nedir?

Bunlar mikrodenetleyici yani programlanabilir entegreler denebilir.
Yada halk tabiriyle yazılım atmadan çalışmayan entegreler diye düşünebilirsin.

Arabalardaki full paket gibi bu entegrelerdede bazı özellikler var.
Hangisinde ne özellik var hangisinde yok datasheetlerinde yazar.
Üretici farklı özellikteki benzer cihazlar için farklı model numaraları verir.

Tabloda eeprom boyutları farklı olduğu görülüyor:
https://hackaday.io/project/16097-e...fference-between-stm8s003f3p-and-stm8s103f3p6

Ayrıca STM8A6223 ilede karşılaştırılabilir.

Son düzenleme:
Bunlar mikrodenetleyici yani programlanabilir entegreler denebilir.
Yada halk tabiriyle yazılım atmadan çalışmayan entegreler diye düşünebilirsin.

Arabalardaki full paket gibi bu entegrelerdede bazı özellikler var.
Hangisinde ne özellik var hangisinde yok datasheetlerinde yazar.
Üretici farklı özellikteki benzer cihazlar için farklı model numaraları verir.
Bu 20 bacaklı arkadaşa nasıl peki yazılım atılıyor? Bu arkadaşlar katot, anot display sürebiliyolar anladığım kadarıyla. Mesela Stm8s003f3p6 entegresi diyebilir mi ben 3 digit 7 segment katot display sürüyorum, Anot display sürmem diyebilir mi? (Sürmek için yazılımımı değiştir derse bu entegre, onu 500 derecede yağda kaynatırım :) Hayata mutlu bakamaz hale gelir.)

Sadece yazılım atmakla olmuyor bazen herşey.
Süreceğin yola göre aracın lastiklerinide değiştirmen bazen zincir takman gerekir.

Yazılım için bu mcu(mikrodenetleyici) nun üreticisi ST firmasının CubeIde adında bir geliştirme ortamı var, youtube da birçok video anlatım bulabilirsin.
Veya ST nin CubeIde den bir önceki sistemi CubeMx ortamı ve Keil Mdk Arm ile program yazılabilir.
PC de geliştirilen bu yazılım, StLink denen programlayıcı cihaz ile pc den mcu ya aktarılıyor.

ST nin Stm32F103 blupill diye geçen modeli için arduino desteği var. Arduino elektronikçi olmayanların kolaylıkla programlama işini çözmeleri için bir ortam.

Son düzenleme:
Diğer konunda ortak anod ve ortak katod 7 segment süren modellerinde bu iki farklı mcu var demişsin.
Anod veya katod sürmek için gerekecek bir fark değil eeprom.
Bu iki mcu çoğu durumda birbirinin yerine kullanılabilir.
Üretim esnasında hangisini uyguna bulabildiyse kullanmıştır üretici.

Diğer konunda ortak anod ve ortak katod 7 segment süren modellerinde bu iki farklı mcu var demişsin.
Anod veya katod sürmek için gerekecek bir fark değil eeprom.
Bu iki mcu çoğu durumda birbirinin yerine kullanılabilir.
Üretim esnasında hangisini uyguna bulabildiyse kullanmıştır üretici.
Ben sadece şey düşünmüştüm, sürülen anot displayların sayısı 1 değilde, 1 den fazla olursa yazılımı büyütmek mi gerekmiş veya ondan mı eeprom boyutu artmış demek istemiştim.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri