Stm32

gazi1669

Üye
Merhaba arkadaslar stm32f407 ve stm32f103 arasındaki farkları biken yazabilirmi? Bu arada stm32f103ü bldc motor kontrol devresi için kullanacağım uygunluğu hakkındada bilgi verirmisiniz?

F1 cortex m3 mimarisi F4 cortex m4 kullanıyor. F4 her yönden çok daha üstün ve daha pahalı. Her ikisiyle de motor sürücüsü yapılabilir. F103 72mhz hıza çıkabilir. BLDC için yeterli.

https://www.codetd.com/en/article/12224676
çok tşk ederim hocam, peki stm32 başlıklı tüm eğitim videolarını izlemem doğrumu yoksa direk stm32f103 adına hazırlanmış eğitimlerimi almam gerikiyor?

Çok fark yapmaz. Kitaplıktaki birçok fonksiyon ikisinde de kullanılıyordur zaten. Arduino ile programlayacaksan hiç farkı yok hatta. Stmcube kullanacaksan cube ide donanıma göre kodları kendi oluşturacaktır. Kısacası istediğin şekilde öğrenebilirsin.

Benim tavsiyem direk olarak cubeide ile başla ve chip olarak f103 kullan.En azından herhangibir şekilde chipi bozacak olursan için yanmaz.
Fakirmaker'ında dedigi gibi f103 yazdıgınızı f4 serisinede adapte edebilirsiniz.
Baslangıc olarak temel uygulamalardan rs232 daha sonra spi,i2c vs ögrenmeye devam et.
Olayları kavramaya başlayınca devamı kendiliginden gelecektir.
Tabii bu dediklerim C programlamayı biliyorsanız geçerli.Bilmiyorsanız öncelik C programlamayı ögrenmek.Özelliklerde C de ki bit işlemleri kavramaya çalışın.
Youtube de oldukca fazla örnek anlatım mevcut ve yeterli.

Benim tavsiyem direk olarak cubeide ile başla ve chip olarak f103 kullan.En azından herhangibir şekilde chipi bozacak olursan için yanmaz.
Fakirmaker'ında dedigi gibi f103 yazdıgınızı f4 serisinede adapte edebilirsiniz.
Baslangıc olarak temel uygulamalardan rs232 daha sonra spi,i2c vs ögrenmeye devam et.
Olayları kavramaya başlayınca devamı kendiliginden gelecektir.
Tabii bu dediklerim C programlamayı biliyorsanız geçerli.Bilmiyorsanız öncelik C programlamayı ögrenmek.Özelliklerde C de ki bit işlemleri kavramaya çalışın.
Youtube de oldukca fazla örnek anlatım mevcut ve yeterli.
Çok tşk ederim verdiğiniz bilgiler için, ben daha önce c çalışmıltım yani bilgim var şuandada python dersi olması hasebiy python çalışıyorum ve stm32 kartıyla bldc motor süreceğim, maksadım bldc sürücü yapacak kadar öğrenmek.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri