STM32 Bilgim yok öneri bekliyorum

Teşekkürler cevaplar için :) bir sorum daha vardı araştırdım fakat bulamadım bu çipin içindeki yazılımı görebilmenin bir yolu var mı? Şuan içinde hazır atılmış bir program var led yak, voltaj değiştirtir ve basılı tutunca kapa şeklinde o yazılımı görüp üzerinde değişiklik yapılabilir mi?

Hayır üzerinde değişiklik yapabileceğin şekilde bir okuma yapamazsın. Eğer okuma koruması yoksa sadece makine kodu okursun. yani 0A856AB452E.... şeklinde olur ve sadece yeni çipe kopyalayabilirsin. Bazı yazılımlar makine kodunu assembly diline çeviriyor ama anlamak çok zor.

st.com sitesinden stmcubeMX programını indir,stm32cubeIDE programını indir,stm32parogrammer programını indir.bir tane 3-5 dolara ST-LINK v2 programlayıcı satın al.yazdıgın chip de dac çıkışı yok,digital çıkışlarla kademe seçimi yapacaksın.
Youtubede stm32 blink led diye arat ve kullanmaya basla.
C programla bilgin varsa işin kolay.
C programlama bilgin yoksada yine youtube de oldukca fazla anlatan var onları aç dinle.
youtubede Coşkun Taşdemir in stm32 ile ilgili anlatımlarını dinle.
yapamadıgın yerleride yaz yardımcı olmaya çalışalım.

Eger mcu seçiminde özgürsen hiç bu mcu ile ugraşma,blue pill denen stm32f103 chipli hazır moduller var al onunla denemelerini yap.Daha sonra yazdıgın programı istedigin chip e kaydırırsın.Arm tabanlı işlemcilerin hemen hemen hepsinin çalışma mantıkları aynı,sadece bazı chiplerde ilave özellikler oluyor.
Merhaba hocam stlinkv2 programlayıcı şimdi elime geçti şimdi direk led yakıp söndürebilir miyim pinlerden birini çıkış yapsam high yapsam onu yakmaya çalışsam led yada çip yanar mı araya direnç falan atmak gerekir mi?

Merhaba hocalarım şimdi burada rst, swclk, swim,swdio diye 4 pin var ve gnd ile voltaj girişleri var ben bendeki çipin hangi bacağına bunları bağlayacağımı çözemedim aslında biraz çözdüm stmcubemx programında çipi buldum swclk ve swdio bacaklarını gördüm orada tanımladım aldıgım programlayıcı ve çipi tekrar atıyorum acil ilermemem için yardım gerekli :(

Ekli dosyalar

• HTB1wcrte8Cw3KVjSZR0q6zcUpXav.jpg
    HTB1wcrte8Cw3KVjSZR0q6zcUpXav.jpg
    119.3 KB · Görüntüleme: 8
  • çip.jpg
    çip.jpg
    51 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
IMG_20210216_155239.jpg
vcc gnd swdio ve swclk yı bağla diğerleri boşta kalsın. Senin entegre 20 bacaklı olduğu için 16 ve 17 numaralı pinleri kullanacaksın.

st-link bağlanmış entegreyi görmüyor. Bağlantılarda bir sorun var demekki. Devre beslemesini hariçten yapmayacaksan vcc nin bağlı olması gerekir.

st-link bağlanmış entegreyi görmüyor. Bağlantılarda bir sorun var demekki. Devre beslemesini hariçten yapmayacaksan vcc nin bağlı olması gerekir.
entegreyi henüz bağlamadım fakat anlamadığım şey şu ben çipi direk çıplak olarak stlinke bağlayacağım yani çipin bacaklarını bağlayacağım programı attıktan sonra çipi söküp direk kullanabiliyor muyum yani örnegin butonla led yakma programı attın yükledim çipi söktüm zaten 3 yada 5 bacak kullanılacak geri kalan bacakları kesip lehimleyip ledi butonu ve pili bağlayıp butonla ledi yakabilir miyim? fazla akım çekme çipi veya ledi yakma durumları olabilir mi?

kardeş temel elektronik konuları bunlar. Mikrokontrolörler kendileri gerektiği kadar akım çeker iç devreleri böyledir. Bir kristal iki picofarad kondansatör bir 100nf bypass kondansatör ve vcc gnd bağlantıları yapılınca (genelde reset uçları da bir 10k dirençle vcc ye bağlanır) çalışırlar. çıkışlarından ne kadar akım çekeceği sana bağlıdır. Ledi dirençsiz bağlarsan yanar illaki. Genelde tek pin 50mA den fazla akım veremez. Sen neden deneme kartlarından başlamak yerine doğrudan entegreden başladın?

kardeş temel elektronik konuları bunlar. Mikrokontrolörler kendileri gerektiği kadar akım çeker iç devreleri böyledir. Bir kristal iki picofarad kondansatör bir 100nf bypass kondansatör ve vcc gnd bağlantıları yapılınca (genelde reset uçları da bir 10k dirençle vcc ye bağlanır) çalışırlar. çıkışlarından ne kadar akım çekeceği sana bağlıdır. Ledi dirençsiz bağlarsan yanar illaki. Genelde tek pin 50mA den fazla akım veremez. Sen neden deneme kartlarından başlamak yerine doğrudan entegreden başladın?
deneme kartlarini arduino gibi daha once kullandim fakat onlar buyuk ve cok yer tutuyor projem icin gerekiyor direk entegreden basit touch butonla ledi on, off yapmam gerekiyor bu cıt cıtlı push butonlardan kullanabilirim ama onlarda cok buyuk projemi gercekten cok zora sokuyor aslinda tek istedigim ledi kucuk bir touch butonla on, off yapmak o yüzden bu yolu sectim

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri