STL Programlama

arkadaşlat stl dilini ladder dönüştürmem gerekiyor ama dönüşmüyor. çözüm sunacak arkadaş var mı

menülerden seçerek değişmiyorsa. başka yolu yok mümkün değil dönüştüremezsin. STL mantığı ile ladder standardı dışında yazılmıştır.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaşlat stl dilini ladder dönüştürmem gerekiyor ama dönüşmüyor. çözüm sunacak arkadaş var mı

Arkadaşım, tamamı dönüşmeyebilir. Ama bir network içerisine yazılmış ardışık kısımları başka netwok içerisine kopalayıp parçalayarak dönüştürebilirsin.
Örnegin aşğıdaki gibi

A M0.0
A M0.1
= M 0.2
A M0.2
= M0.3

gibi bir satırı bu haliyle dönüştüremezsin.

Buradaki kodları yorumlayıp iki network içerisine ayrı ayrı copy paste yaparak dönüştürebilirsin. Kodu paylaşmanda sakınca yok ise daha fazla yardımcı olunabilir. Endirect adreslemeyle ilgili ise işin biraz zor.

N1
A M0.0
A M0.1
= M 0.2

N2
A M0.2
= M0.3

uğur bey stl, ladder dan daha düşük seviyeli bir dildir.(pic basic ile assembler gibi düşünebilirsin) bu yüzden stl de yazılmış her program ladder a dönüşemez. fakat ladder her zaman stl e dönüşür. yani stl ladder a göre daha ayrıntılı daha karmaşık daha geniş bir dil

dikkat lütfen okuyun?

stl dilini yavuz eminoğlu kitabında dahha güzel ve pratik olarak öğrenebilirişsniz.Ayrıca arkadaslar bilginiz olsun movicon Scada var bu scada da script bilmeyenler için stl ıl lojik siemensin kulllandığı stl dilinin aynısını kullanarak değişkenleri istediğimiz gibi kullanabiiliriz ve dhaha basit üstelik programda 2 saat runtime da demo çalısıyor ama büütün özelliklerinin sınırsız kullanabilyorsunuz ğeğer merak eden varsa bana özel meil atabilriler ve en önemli özelliği bütün plclri destekliyor schenider siemens s7200-300-400 möller omron yani öyle pc acseess kullanmanıza gerek yok direk haberleşiyor denerseniz cok iyi olur bana meil attabilirseniz sizler yardımcı olabilirim ve pc nizi hiç kasmıyor brden fazla datatbase leri var sql server msaceess gibi merak eden varsa bana meil atsın ve kullananlar gercek bir scadacı ve plc olduyğunu anlayacaklar teşekkür ederim umarım işinize yarar sagılarımla teşeşkkür ederim

Arkadaşlar piyasada iş yapıcaksanız ona bulaşma buna bulaşma yok ; herşeyi iyi üğrenmeniz gerekli uzun yıllar alıyor fakat başka şansımız yok. en azında s7-200 ve 300 de uzmanlaşın fakat omron telemecanique fatek mitsubishi v.s sistemlerden de bi haber yaşamak olmaz. İş hayatımda birsürü uzakdoğu ürünü makine ile karşılaşıyorum müşteriye ben anlamam deyip cekip gitmek olmuyor. Bir şekilde muhakkak problemi çözmem gerekiyor ; bunun için araştırıp inceleyip ögrenip sonuca gidiyorum. Yıllar geçtikce bakıyorsunuz ki baya bi yol katetmişiniz.
Bence zemininiz siemens 200-300 lere kurun sonra geliştirin ve yayılın.

Şunu açıkca söyliyeyim siemens ten daha iyi ürünlere sahip firmalar var. siemensin sadece adı var su anda başka bi özelliği kalmadı bence. s7-300 leri orta ve büyük ölcekli makinelere tavsiye ediyorum. Fakat 1ms altında işlem yapıcaksanız sayet ya s7-200 kullanın yada vipa plc (ekonomik istiyorsanız delta SV serisi cpu) kullanın derim ,arkanıza bakmayın.

Biraz çenem düştü neyse iyi çalışmalar arkadaşlar .

Merhaba,

STL dilini öğrenmek istiyorsan Ladder yada FBD yi bilmen/öğrenmen gerek. FBD/Ladder dilini öğrendikten sonra hazırladığın lojikleri STL ye dönüştürerek incelersen adım adım öğrenmiş olursun. Bence en etkili yöntem bu...

S7-1200 de stl yok bunu boşyere öğrenme ladder öğrenmeni tavsiye ederim.
ayrıca stl yi ladder a çeviremezsin.

ustadlarıma katılıyorum ilk ladder devresi ile mantığı anlamalısın sonrada karsılastırdığında tamamen işi çözmüş olursun

Benim sana tavsiyem LADDER öğren ardından ise FBD yi öğren.İnanıyorum ki FBD yi öğrenince LADDER ve STL yi daha kullanmayı tercih etmeyeceksin. STL ye bulaşma derim ama kafayı taktıysan eğer sen bilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri