STK465 ile bir ampli projesi

o telli 5watt dirençler telli oluyor.

Direnç üzerinden 40W ta 4A geçer.
0.33X4=1.32=1.5W direnç yeterlidir.

DÜZELTME:
Formülde hata yapmışım. (I)kareXR olacaktı. 5W direnç gerekiyor.
Gusura galmayın.

Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM abi daha önce anfi için kutu yaptirmistin bu kutuyu yaptırırken çizimi nasıl yaptın? Bir lazer kesim için konuşacağım çizimi autocad ile istiyor. Sizde hazır çizim varmı?

@Mr_YAMYAM abi daha önce anfi için kutu yaptirmistin bu kutuyu yaptırırken çizimi nasıl yaptın? Bir lazer kesim için konuşacağım çizimi autocad ile istiyor. Sizde hazır çizim varmı?
Firma benden DXF çizimi istemişti.
Ben de program olmadığı için potları ve bazı giriş soketleri gibi parçaları firmaya götürdüm.
Görevlinin elinde zaten kutu ve tüm panellerin kalıpları olduğu için bu kalıplara malzemelere uygun delikler çizdi.
Ön ve arka panel olmak üzere iki proje vermiş oldum.
Kutu çizimi bende olsa bile düğme delikleri uymaz. Çünkü tüm pot düğmeleri panelden içeri giriyor. Yani paneldeki delikler düğme boyutunda.
POWER düğmesini de yanıma almıştım.
Ben zaten çizimde yaklaşık yerlerini tarif etmiştim.
O kutuların tanesi 125TL iken ben iki panel kesimi için 400TL gibi para vermiştim.
Günümüzde kutu fiyatlarını zaten biliyorsun.
Tavsiyem, ya bozuk bir ampli bul, Ya da tüm malzemelerini önceden temin ederek kutuyu ve delikleri hesapla.

Firma benden DXF çizimi istemişti.
Ben de program olmadığı için potları ve bazı giriş soketleri gibi parçaları firmaya götürdüm.
Görevlinin elinde zaten kutu ve tüm panellerin kalıpları olduğu için bu kalıplara malzemelere uygun delikler çizdi.
Ön ve arka panel olmak üzere iki proje vermiş oldum.
Kutu çizimi bende olsa bile düğme delikleri uymaz. Çünkü tüm pot düğmeleri panelden içeri giriyor. Yani paneldeki delikler düğme boyutunda.
POWER düğmesini de yanıma almıştım.
Ben zaten çizimde yaklaşık yerlerini tarif etmiştim.
O kutuların tanesi 125TL iken ben iki panel kesimi için 400TL gibi para vermiştim.
Günümüzde kutu fiyatlarını zaten biliyorsun.
Tavsiyem, ya bozuk bir ampli bul, Ya da tüm malzemelerini önceden temin ederek kutuyu ve delikleri hesapla.

Ben kesimi lazer ile yaptırmayı düşünüyorum. 6 parça kestirip birleştirmeyi planlıyorum ancak son ölçüler belli olmali.

Sanirim bu aşamada erken oluyor. Potlar düğmeler yerleşim planı için projenin tamamlanmış olması lazim.

Neyse bu kutu isi şimdilik beklesin. İkinci el amplilere bakıyorum ama bozuk bile olsa uçuk fiyatlar çekiyorlar. Birkaç soğutucu buldum. Bir tanesi çok büyük ya onu keserek kullanacağım yada daha uygun küçük bir soğutucu bulmalıyım.

Lm317hvt de yok İzmir'de bir arkadaşa söyledim hatfon yada onur çarşısında bakıp bana dönecek.

zamanında eski tüplü şohbenin sac kapağını amfisine kasayapan birini görmüştüm yapabilirsin bence.

Daha işin başında bile değilsin.
Bir ampli çıkış modülü yapman seni hedefe götüremez.
kutu tasarımın hazır bile olsa yapılacak çok işler var.
@sasen1 in ampli projesini inceledin mi.?
En basit haliyle bir ton kontrol ve loudness devresi lazım.

Şu soğutucu nasıl abi. Kesit olarak daha fazla kanat ve kalınlıkta. Boyu da 17 cm

20220826_161202.jpg
20220826_161148.jpg
20220826_161122.jpg

Bu yükseklikteki bir soğutucuyu dikey olarak hiçbir kutuya yerleştiremezsin.
Dikey olarak yerleştirmediğin takdirde yeterli hava sirkülasyonu sağlayamazsın.
Kutular için genel standartlar U1-U2-U3 gibi olup, U1 standardındaki bir kutunun yüksekliği takribi 4cm civarıdır. U2 ise 8cm civarıdır.
Dolayısı ile bu soğutucuyu yatay olarak bile U2 standartlarındaki bir kutuya yerleştiremezsin.
Bu tür soğutucular kanatları dikey yerleştirilecek şekilde imal edilmişlerdir.
Soğutucu yüksekliğini 7cm kadar kesersen kutuya yerleştirebilirsin. Ancak bu sefer de yüzey olarak yeterli gelmeyeceği için kuvvetli bir havalandırma sorunu ortaya çıkacaktır.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/amplim-yandı-hÜkÜmsÜzdÜr.135470/
Resimde benim amplimde görülen soğutucu 135W AMD işlemcilerin soğutulması için tasarlanmış olup bu güç harcaması aynı zamanda minumum 900 RPM lik bir FAN ile dengelenmektedir. Bu soğutucu ile kullanıldığında STK düşük güçlerde ve yaklaşık 300-400 RPM ile dönen küçük bir fan ile ideal sıcaklıklarda çalışmaktadır. Ancak ampliden max'a yakın güç çekildiğinde takribi 15 dk ila 30 dk zarfında fan yüksek hıza geçmektedir.
Yaptığım testlerde bu soğutucuyu kutunun en arkasına ve dışarı monte ettiğimde (Tamamen hava içerisinde) ampli sıcaklığı takribi 70'C lerde dengelenmekte olup uzun süreli max kullanımlarda STK tehlikeye girmekte idi.
Özellikle günümüz üretimleri STK ların kaliteli olmadıkları da göz önünde bulundurulması halinde soğutma konusunun önemi daha da elzem olmaktadır.
Son tasarımım olan ve kötü üretim STK lar için temin ettiğim bu bakır soğutucu, tam sirkülasyon için 200W civarı soğutma gücüne sahip bir soğutucudur.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/mamfi.135642/
Bu soğutucu SERVER PC lerde kullanılan soğutucu olup hava sirkülasyonu için özel bir havalandırma sistemi gerektirmektedir. Ancak STK nın güç harcaması 60-80W civarı olduğu hesaba katıldığında küçük bir sirkülasyon ile soğutma sağlanabilmektedir.

Kartın yüksekliği uygun ise şöyle bir soğutucu genel anlamda kullanılabilir.
https://tr.aliexpress.com/item/1005002293312366.html
Yine de böyle bir soğutucu kullanımı için hava sirkülasyonun iyi olması şarttır. Kutu altı ve kutu üstü büyük hava delikleri olması koşulu ile bu soğutucu yeterli olacaktır.

NOT:
Bunları anlatma sebeplerim bir amplinin montaj şeklinin bile tasarımda büyük öneme sahip olmasından kaynaklanmaktadır.
STK465 te şaseye ilişkili iki adet GROUND bağlantısı bulunmaktadır.
Bu bağlantılar tasarımımda titizlikle incelenmiş ve üst seviye GROUNDING tasarımı yapılmıştır.
Buna rağmen bu kuralın bozulabilmesi son derece kolaydır. Bu sebepledir ki benim tasarımlarım kolay kolay kopya edilememektedir.
Ayrıca tasarımda diğer devrelerin de ilişkileri söz konusu olduğu için tüm cihazı bir bütün olarak düşünmemiz gerekmektedir. Bu bütünlükte soğutucunun GROUND PLANE'e montajı bile belli hassasiyet gerektirmektedir.

O zaman 6 cm lik yukseklige sahip bir soğutucu arayışına gireyim. Linkteki ornekteki gibi. Ben sadece soğutucu arayışında idim. Bir kaç tane daha soğutucu buldum ama bu standartlarda değil.

En olmadı yurt dışından getireyim diyorum ama zıkkım gümrük sikinti çıkartıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri