STK4241 ile 8 Ohm 120 W Stereo Amfi Devresi yardım !

elegance54

Üye
Arkadaşlar bi sitede bunu gördüm bende bi anfi yapmak istiyorum ve kolonlarımın her biri 6 ohm 60 watt iki kolon var . Bu devre işimi görürmü görürse devresini paylaşabilir misiniz ? Bulamadım da .
Birde bu devre olmazsa kolonlarıma göre bi devre verip yardım edermisiniz pc ye bağlıcam teyp kolonları bunlar acil yardım bekliyorum artık .

ben devre şeması demiştim ama :S

Ever datasheetlerin içinde devre şemaları var zaten.üstelik basitçe çizilmiş bir baskı devre örneği bile var.
Yalnız ben size bu anfiyi pek tavsiye etmem. Birçok kez stk ile anfi yaptım ve gayet iyi çalıştı hatta seside çok iyi yalnız piyasada orjinalini bulmak imkansız ve çok aşırı hassass en küçük hatada bile direk yanıyor.Yanmaklada kalmıyor çıkışa direk dc veriyor.Bu yüzden daha yeni entegrelere yönelmenizi tavsiye ederim.

ya benim hoparlörlerime göre bi devre verseniz peki siz ? ister tek tek yapar bağlarım istek 2x bağlarım

Ekli dosyalar

• 2xLM3886 ile HiFi amfi.rar
    289 KB · Görüntüleme: 6
ya benim hoparlörlerime göre bi devre verseniz peki siz ? ister tek tek yapar bağlarım istek 2x bağlarım

Hoparlör empedans değeri (Ohm) ile amfinin çıkış gücü arasında her zaman bir ters orantı bulunur.Siz empedansı daha düşük ve yüksek olan(60 watt,4 ohm ; 60 watt 6 ohm),fakat watt değerleri ayni olan 2 adet hoparlörden,ancak empedansı daha düşük olan (ohm.lu) olanıyla (Yani 4 ohm.lu olanıyla)daha yüksek bir güç çıktısını net olarak alabilirsiniz.Örneğin,TDA7850,4 x 50 W MOSFET quad bridge power amplifier entegresinde de, çeşitli hoparlör kombinasyonlarında,değişen çıkış güçleri datasheetinde 4 ohm.da 4*50 watt.iken,bu değer 2 ohm.da 4*80 watt değerinde olmaktadır.

Hoparlörünüzün güç değerine en uygun olabilen bir amfi(6 ohm.empedanslı hoparlörler çok da yaygın olarak kullanımda değildir) en ideal 70 watt.lık ve 4 ohm çıkış değerinde hoparlörle kullanılan bir amfi entegresi tipi olacaktır.Kanaatimce de bu empedans yüksekliği amfi gücünün biraz yüksek seçimiyle kolayca da dengelenmiş olacaktır.Ama çıkış gücü belki net olarak 2*60 watt olmasa da,en az 2*55-58 watt aralığında kesin olacaktır.Bu nedenle size tda 1562,70 watt.lık güçteki amfi entegresini öneriyorum.2 ayrı çıkış için,2 adet ve ayrı ayrı montesini yaparak,hoparlörlerin empedansı sebebiyle de, 2*60 watt.lık bir çıkış değerini,2 entegreyi uygun büyüklükte bir soğutucuya da bağlamak suretiyle(Ayni soğutucuya vidalayıp bağlarken de,araya ped koyarak,elektrik izole edici ve ısı transferini kolaylaştırıcı amaçlı) olarak rahatça da elde edilebilir.Benim kişisel önerim 70 watt.lık amfi entegresi seçimiyle yapılmış olanıdır.Kolay gelsin.

http://www.electronica-pt.com/datasheets/tda1562q.pdf

Son düzenleme:
Bu entegre evde kullanıma bence pek uygun değil hem yüksek ısı veriyor hem 24tl çok pahalı.Evde simetrik beslemeli devreleri tercih ederim.

Hoparlör empedans değeri (Ohm) ile amfinin çıkış gücü arasında her zaman bir ters orantı bulunur.Siz empedansı daha düşük ve yüksek olan(60 watt,4 ohm ; 60 watt 6 ohm),fakat watt değerleri ayni olan 2 adet hoparlörden,ancak empedansı daha düşük olan (ohm.lu) olanıyla (Yani 4 ohm.lu olanıyla)daha yüksek bir güç çıktısını net olarak alabilirsiniz.Örneğin,TDA7850,4 x 50 W MOSFET quad bridge power amplifier entegresinde de, çeşitli hoparlör kombinasyonlarında,değişen çıkış güçleri datasheetinde 4 ohm.da 4*50 watt.iken,bu değer 2 ohm.da 4*80 watt değerinde olmaktadır.

Hoparlörünüzün güç değerine en uygun olabilen bir amfi(6 ohm.empedanslı hoparlörler çok da yaygın olarak kullanımda değildir) en ideal 70 watt.lık ve 4 ohm çıkış değerinde hoparlörle kullanılan bir amfi entegresi tipi olacaktır.Kanaatimce de bu empedans yüksekliği amfi gücünün biraz yüksek seçimiyle kolayca da dengelenmiş olacaktır.Ama çıkış gücü belki net olarak 2*60 watt olmasa da,en az 2*55-58 watt aralığında kesin olacaktır.Bu nedenle size tda 1562,70 watt.lık güçteki amfi entegresini öneriyorum.2 ayrı çıkış için,2 adet ve ayrı ayrı montesini yaparak,hoparlörlerin empedansı sebebiyle de, 2*60 watt.lık bir çıkış değerini,2 entegreyi uygun büyüklükte bir soğutucuya da bağlamak suretiyle(Ayni soğutucuya vidalayıp bağlarken de,araya ped koyarak,elektrik izole edici ve ısı transferini kolaylaştırıcı amaçlı) olarak rahatça da elde edilebilir.Benim kişisel önerim 70 watt.lık amfi entegresi seçimiyle yapılmış olanıdır.Kolay gelsin.

http://www.electronica-pt.com/datasheets/tda1562q.pdf
usta tda75xx serisi 4 ohm 28 watt sinüs anca verir. sonrası kare dalga. aynı şekilde 1562 de 18 v de55 üzeri kareye geçirir. ki bir anahtarla ayarlanmalı da.
neyse nerelerdesin sen :)
geçen aylarda sorduğum bir kysho japan teyp vardı ya başardım sonunda yaptım :) bir ara sana videosunu atim. ve soruyim 8 ohm 50 watt rms subwoofer ve 2 tizli-biri kağıt konik tiz öbürü piezo tweeter- bir kolona veriyor sesi. yalnız tizlerin kondansatorü patlamış. bundan dolayı tizler devre dışı kalındca hoparlöre tiz gidip hoparlörü mahvetmiş. bir de tasarım nedeni ile stk nın kazancı sınırlanmamış bu da kötü bir etken :)
8 ohm 80 watt 30 hz bir hoparlörüm var. ancak onları da zıplatıyor. bana 30 hz dip frekans, 8 khz üst frekans yapacak bir filtre hesaplayabilir misin? ve tabi tweeter için de 9-30khz olsun. arada 1 khz olsun ki frekanslar karışmasın

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri