steteskop casus mikrafon ve anfi

DGN FRT

Usta Üye
Arkadaşlar kusura bakmayın. Bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Fakat sucuları ilgilendiren bir mesele olmasına ragmen işin içine anfi felan girdiği için soruyorum. Doktorların kullandıgı stetoskopun diyaframı içerisine casus mikrofan koyulup anfi de bağlanarak oluşturulan bu cihaz su kaçağını bulmaya yarayabilir mi? Bir kişiden böyle bir uygulama yaptıgı ve su kaçaklarını nokta atışı yaparak buldugu duyumlarını aldık. Veya steteskop tek başına su kaçagını bulabilir mi? Cevaplarınız için saolun...

googleda electronic sthetescop diye aratın daha önce okumuştum bir de yıllar önce antrak.org.tr sitesinde benzer bi devre paylaşılmıştı :)

sadece mikrofon ve anfi katı bu iş için yeterli değil. anfiden önce mikrofon için preanfi gerekir. preanfi çıkışındada ayarlanabilir hem geniş band hemde dar bandlı filtrelerede ihtiyaç var. (notch filter) çentik filtresi dediğimiz filtre dinlenilen noktada sabit frekansta bir gürültü var ise bu filtre ile sadece bu frekansı elimine etmeniz gerekir. filtre çıkışları bir diğer filtreye kaskad bağlanır. en son arındırılmış ses sinyali bir kulaklık anfisine girer.preanfi çıkışına aynı zamanda bir vumetre yada birkaç frekansı gösteren birden çok vumetre bağlanırsa hem görsel hemde işitsel olarak kaçağı bulmak daha kolay olur.

sadece mikrofon ve anfi katı bu iş için yeterli değil. anfiden önce mikrofon için preanfi gerekir. preanfi çıkışındada ayarlanabilir hem geniş band hemde dar bandlı filtrelerede ihtiyaç var. (notch filter) çentik filtresi dediğimiz filtre dinlenilen noktada sabit frekansta bir gürültü var ise bu filtre ile sadece bu frekansı elimine etmeniz gerekir. filtre çıkışları bir diğer filtreye kaskad bağlanır. en son arındırılmış ses sinyali bir kulaklık anfisine girer.preanfi çıkışına aynı zamanda bir vumetre yada birkaç frekansı gösteren birden çok vumetre bağlanırsa hem görsel hemde işitsel olarak kaçağı bulmak daha kolay olur.
sadece stetoskapla olur mu hocam..bir sucu arkadaş bana olur demişti..kendisi de aynı teknikle buluyormuş...

olabilir belki denemek lazım.ben işi profesyonel yapmanız için yukarıdakileri önerdim. sadee steteskop ile olacaksa steteskopun kalitesi,ortamın gürültüsü,kulağın iyi işitmesi gibi bir sürü değişken faktöre bağlı.

olabilir belki denemek lazım.ben işi profesyonel yapmanız için yukarıdakileri önerdim. sadee steteskop ile olacaksa steteskopun kalitesi,ortamın gürültüsü,kulağın iyi işitmesi gibi bir sürü değişken faktöre bağlı.
hımm...teşekkürler ustam diline sağlık....

Merhaba,
Bahsettiginiz ürün piyasada kullanılmakta ve satılmakta zaten.Googleden bakarsanız modelleri ile karşılaşabilirsiniz.

Merhaba,
Bahsettiginiz ürün piyasada kullanılmakta ve satılmakta zaten.Googleden bakarsanız modelleri ile karşılaşabilirsiniz.
hocam o ürünleri biliyorum zaten..bizimkisi biraz ekonomik olsun dedim...stetoskopu merak ettim ve arkadaşlar gereken cevabı verdiler...

Kacagın oldugu bölgeyi steteskopla nasıl buluyosunuz ki?
dinleyerek tabiki de...bu benim yöntemim değil..tecrübeli bir sucu ustasından duydum....nokta atışı yaparak bulduğunu söyledi ve ben de böyle bir konu açarak ustalarımızın fikrini alıyorum...

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri