step motorların ısınması yardım

srkn43

Üye
merhaba arkadaşlar benim sorunum şu .y eksenindeki step motor aşırı ısınıyor.neredeyse alimi yakıyor yarım saat çalışınca ısınma ve eksende sapmalar oluyor.kartım tb6560 diger motorlar normal.acaba karttamı motordamı problem olabilir tevrübe eden arkadaşlardan yardım bekliyorum

kartta problem olsa motor yarım saat doğru çalışmaz. motorunuz kaç uçlu. 6 uçlu ise, motor sargılarının ortak uçlarını kullanmış olabilirmisiniz.

Karttaki akım ayarlarını kontrol ettiniz mi? Isınan Step Motoru Başka bir kanalda (X - Z) deneyebilirsiniz, nasılsa bağlantı klemensleri kolay sökülebilir. Kart beslemesi açıkken KESİNLİKLE step motorlarını söküp takmayın entegreler gider !!!

Step motorların ortak sorunu dur bu ISINMA. Çünkü kullanılan sürücüler chopepr sürücü olmadıgından motorun durdugu vede çalıştığı zamanlardaki akımlar birbirinden farklı oluyor akımı çalışma moduna göre ayarlayınca durdugunda motordan daha yüksek akım geçiyor ve ısınma yapıyor.

kartta problem olsa motor yarım saat doğru çalışmaz. motorunuz kaç uçlu. 6 uçlu ise, motor sargılarının ortak uçlarını kullanmış olabilirmisiniz.

İlginiz için teşekküeler motorum 4 uç lu bağlantıda problem yok .tekrar tekrar kontrol ettim eksenler durduğunda motordan hışıldama geliyor.mach3 ten reset yapınca ses kesiliyor ama durma pozisyonunda hışıldama var bu normalmidir.

Karttaki akım ayarlarını kontrol ettiniz mi? Isınan Step Motoru Başka bir kanalda (X - Z) deneyebilirsiniz, nasılsa bağlantı klemensleri kolay sökülebilir. Kart beslemesi açıkken KESİNLİKLE step motorlarını söküp takmayın entegreler gider !!!
Eksenlerin yerini değiştirip denedim bu sefer taktığım eksendeki motor ısınıyor demekki motorda problem yok ne olabilir acaba configrasyon ayarlarınıda kontrol ettim herşey normal.bir fikriniz varmı

arkadaşlar yokmu bir bilen.z ekseni durduğu yerde ısınıyor neredeyse üzerinde yumurta pişireceğim.diger motorlar normal .ama hep z ekseninde yapıyor .mesela x i çıkarıp z ye takıyorum aynen o motoruda ısıtıyor. yani z ye hangi motoru takarsam takayım aşırı ısınıyor hemde durduğu yerde.yokmu bir bilen

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar yokmu bir bilen.z ekseni durduğu yerde ısınıyor neredeyse üzerinde yumurta pişireceğim.diger motorlar normal .ama hep z ekseninde yapıyor .mesela x i çıkarıp z ye takıyorum aynen o motoruda ısıtıyor. yani z ye hangi motoru takarsam takayım aşırı ısınıyor hemde durduğu yerde.yokmu bir bilen

TB6560 üzerindeki 3 ekseninde ayar jumperleri aynımı? Eğer Z ekseni farklı ise ondan yapıyor olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri