Step motordan hareket alamadım.

Resimdeki sürücü ( uyarı üzerine düzetme : interface = arabirim ) gördüğüm kadarı ile miktir moktan bir şey , at onu çöpe.
Çalışsa bile riskli idi.
Paralel port çıkışları doğrudan hiç bir yere gitmemeli en azından >300 Ohm gibi seri dirençle çıkış alınmalı .
Üstleri kazınık chipler büyük ihtimal 7414 gibi bir şeydir.

Sürücü girişleri ,ise genel olarak aşağıdaki gibidir.
Yani bir led ve seri bağlı direnç.
- yazan yer eksiye ( gnd ) bağlandığında + yazan yere +5V geldiğinde led yanar sürücü işaret olarak algılar.

Tam tersini de yapabilirsiniz :
Yani + yazan yeri +5 V ye , - yazan yeri işaret gelen yerin - işaret ucuna bağladığınızda led yanar...fakat bunun için kartın çıkışlarının uygun olması lazım yani interface de ortak uç olmamalı ..

İnterface kart üzerinde her bir sürücü için - + çıkışı olduğuna göre sürücü üzerinde ortak uç bağlamanıza gerek yok.
Muhtemelen interface üzerinde onlardan biri ortak olarak bağlıdır.
Kartın arkası gözükmediğinden bir şey söylemek mümkün değil.

15yuhc1.png

Bu konu daha öncede tartışılmıştı.
Sürücü girişindeki işaretlerin duty cycle dediğimiz periyotlarındaki işaretin olduğu zamanlar olmadığı zamanlara göre daha az olmalıdır...

Kazım abi abi Allah Razı olsun sağolasın. elimdeki kontrol kartı bu şimdilik testleri bunun üzerinde yapıyım demiştim çalıştırabilirsem. Nasip olurda ayın 10-15 gibi tb 6660 almayı düşünüyorum.

Uyarı yerinde teşekkür ederim , düzelteyim , doğrusu interface ( arabirim ).. :confused:

elinde zaten düzgün sürücü var (resimdeki siyah olan)
tb tarzı bütün sürücüleri üstünde lpt kart almana gerek yok

hocam o zaman kontrol kartının cumaya kadar bekleyım gelince tekrar denerim ama yine sonuç alamazsam ne yapmalıyım?

kart bir gelsin de sürücünün ve kartın kablo bağladığın yerlerin resimlerini çek koy yardımcı olalım

eyvallah hocam bende o zamana kadar iyi bi araştırıyım bakalım ne bulacağım

Resimdeki sürücü ( uyarı üzerine düzetme : interface = arabirim ) gördüğüm kadarı ile miktir moktan bir şey , at onu çöpe.
Çalışsa bile riskli idi.
Paralel port çıkışları doğrudan hiç bir yere gitmemeli en azından >300 Ohm gibi seri dirençle çıkış alınmalı .
Üstleri kazınık chipler büyük ihtimal 7414 gibi bir şeydir.

Sürücü girişleri ,ise genel olarak aşağıdaki gibidir.
Yani bir led ve seri bağlı direnç.
- yazan yer eksiye ( gnd ) bağlandığında + yazan yere +5V geldiğinde led yanar sürücü işaret olarak algılar.

Tam tersini de yapabilirsiniz :
Yani + yazan yeri +5 V ye , - yazan yeri işaret gelen yerin - işaret ucuna bağladığınızda led yanar...fakat bunun için kartın çıkışlarının uygun olması lazım yani interface de ortak uç olmamalı ..

İnterface kart üzerinde her bir sürücü için - + çıkışı olduğuna göre sürücü üzerinde ortak uç bağlamanıza gerek yok.
Muhtemelen interface üzerinde onlardan biri ortak olarak bağlıdır.
Kartın arkası gözükmediğinden bir şey söylemek mümkün değil.

15yuhc1.png

Bu konu daha öncede tartışılmıştı.
Sürücü girişindeki işaretlerin duty cycle dediğimiz periyotlarındaki işaretin olduğu zamanlar olmadığı zamanlara göre daha az olmalıdır...

Hocam Merhabalar,
Elimde LPT kartı var 4 eksen, şöyle bir problemim var Mach3 programını çalıştırdığımda LPT kartından 16 pin OUTPUT olarak sinyal gönderiyor ve sürücülere enerji gidiyor, ama RESET yanıp sönüyor RESET'e bastığımda role NO oluyor var sürücü enerjileri kesiliyor.

Mavi ok ile işaretlediğim röle çıkışı NO ama mach3 çalışınca NC oluyor, reset e basınca tekrar NO oluıyor bu durumu nasıl çözebilirim, destek olursanız çok mutlu olurum.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    782.8 KB · Görüntüleme: 10
Hocam kartla ilgili hiç bir döküman bulamadım ama nokta cnc den alınmıs firmayı aradım web sitelerindeki ayar dosyasını indirip kurun yeniden başlatın tum ayarları yapılır dedi. pc yi yeniden kurduktan sonra mac3 yukeldım prot pin numaralrını kaydettim ve ardından dedikleri programı yukledim yeniden başlattım prot pin numararlı değişmişti. ama hala hareket yok sanırım pcı kartından dolayı. elimde desktop pc var ama hiç birinde paralel port yok pcı paralel port kartı var :S
Hocam Merhabalar,
Elimde LPT kartı var 4 eksen, şöyle bir problemim var Mach3 programını çalıştırdığımda LPT kartından 16 pin OUTPUT olarak sinyal gönderiyor ve sürücülere enerji gidiyor, ama RESET yanıp sönüyor RESET'e bastığımda role NO oluyor var sürücü enerjileri kesiliyor.

Mavi ok ile işaretlediğim röle çıkışı NO ama mach3 çalışınca NC oluyor, reset e basınca tekrar NO oluıyor bu durumu nasıl çözebilirim, destek olabilirseniz çok mutlu olurum.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    782.8 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular