Step motordan hareket alamadım.

Websense:)Evden bakacaz artık.Peki kartla size verilmi bir manuel yokmu?Orada hatta kartın üzerinde girişler yazar.Bu girişlere göre siz lpt kablosunun pinlerinin Mac3 Port setting'den atayacaksınız.
Örnek : X ekseni için Motor output:
Enable ()
Step pin:3
Dir pin:4

Output signal:

X enable()
Port Pin number:6
Deneyebilirsiniz.Ama öncelikle desktop pc ve onboard lpt tavsiye diyorum

Hocam kartla ilgili hiç bir döküman bulamadım ama nokta cnc den alınmıs firmayı aradım web sitelerindeki ayar dosyasını indirip kurun yeniden başlatın tum ayarları yapılır dedi. pc yi yeniden kurduktan sonra mac3 yukeldım prot pin numaralrını kaydettim ve ardından dedikleri programı yukledim yeniden başlattım prot pin numararlı değişmişti. ama hala hareket yok sanırım pcı kartından dolayı. elimde desktop pc var ama hiç birinde paralel port yok pcı paralel port kartı var :S

Hocam kartla ilgili hiç bir döküman bulamadım ama nokta cnc den alınmıs firmayı aradım web sitelerindeki ayar dosyasını indirip kurun yeniden başlatın tum ayarları yapılır dedi. pc yi yeniden kurduktan sonra mac3 yukeldım prot pin numaralrını kaydettim ve ardından dedikleri programı yukledim yeniden başlattım prot pin numararlı değişmişti. ama hala hareket yok sanırım pcı kartından dolayı. elimde desktop pc var ama hiç birinde paralel port yok pcı paralel port kartı var :S

Eğer sürücüye sadece karttan çıkan puls ve dır kablolarını bağladıysan çalışmaz. Kartın puls sinyallerini - olarak gönderiyorsa karttan 5v çıkışından sürücünün dır + ve puls + girişlerinede bağlaman lazım. Kart pul sinyallerini + olarak gönderiyorsa tam tersini yapman lazım

Konyada motor supapları yapan bi fırmada çalısıyorum şimdilik. Paralel prot pcı kartının adresinı değiştiridim şimdi cıkısları da denedim ama bi ses yok. sürücünün kartla olan bağlantılarını firma ile teyt ettim ama bi sonuc yok tekrar arıcam su nokta cnc yi

blitzkrieg eyvallah hocam ama zaten o kaynaktan yola cıktım. yine de cok teşekkür ederim ilginiz için

motorlardan hareket aldım arkdaşlar. paralel port kablosunda ve kontrol kartın direnclerinden birisinde sorun vardı. motora yön verdiğim zaman ekranada z eksenı hareket ediyor fakat motor bir veya yarım tur dönup duruyor. reste basıncada motorda bi hareket eder gibi ses gelip gidiyor neden olabilir.d

sürücü bağlantılarını ve motorun sürücüye bağlantısını kontrol et hatalı bağladın galiba

motorun bağlantılarını internettn aldıgım pdf dökümüne göre yaptım. aşağıdakı resimdeki gibi
sürücü ve kontrol kartı bağlantısınıda;
Sürücü - Kontrol kartı
Dır- A dır+
Dır+ xyza com
Pul- A- step
Pul+ xyza com bu şekilde yaptım
dnL2XV.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837