Step Motordan Gelen Ses

hkn_blt

Üye
iyi günler. elimde 1.8 derece 4a olan step motor var ve bunun için m542 microstep driver kullanıyorum. driverin beslemesini 24V bagladım(20v-50v) arası baglantı yapılasbılıyor. plc ile gerekli baglantıları yapıyorum çalışmada ve adımlarda herhangi bi sıkıntı yopk ama motordan çok hafif ses geliyor. bu ses normalmıdır yoksa herhangi bişeyi gözden mi kaçırıyorum ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
step surucunun beslemesı 48v ıle yapılıyor bır uygulamada basıma geldımı 2 motor tek surucu motorların bırınden ses gelıyordu guc kaynagını uzerındekı trımpot acarak 50 v cıkartmıstım.ayrıca surunun uzerınde kırmızı led yanıyor mu sızde?

20v-50v arasında herhangi bir gerilimle çalıştır. Bu aralıktaki gerilimle çalışma veya çalışmama motorun ses çıkarmasın yol açmaz.

1- Motor dönerken ses geliyorsa, PLC pals frekansı aralık dışındadır. Genelde maksimum 35 KHz ile sürülür. Ben 120 KHz ile sürdüm. Fakat mikrostep ayarını azaltmıştım (1/128 gibi bir ayar). Sürme pals frekansı büyükse, step motor belirli bir pozisyondan sonra takılıyor, frekansı yakalayamıyor.
2- Sürücüye enerji verir vermez motordan ses geliyorsa, bence sürücü arızalıdır. Yada bağlantı hatası vardır.
3- Micro Step ayarların 1/2, 1/4, 1/8 ise motor doğal olarak sesli çalışıyor. Sesli çalışma düşük frekanslarda fazla, yüksek frekanslarda az oluyor. Motor dururken yine hiç ses çıkmaması gerekiyor.

Hatam varsa lütfen düzeltiniz. Benim tecrübelerim bunlardır.

20v-50v arasında herhangi bir gerilimle çalıştır. Bu aralıktaki gerilimle çalışma veya çalışmama motorun ses çıkarmasın yol açmaz.

1- Motor dönerken ses geliyorsa, PLC pals frekansı aralık dışındadır. Genelde maksimum 35 KHz ile sürülür. Ben 120 KHz ile sürdüm. Fakat mikrostep ayarını azaltmıştım (1/128 gibi bir ayar). Sürme pals frekansı büyükse, step motor belirli bir pozisyondan sonra takılıyor, frekansı yakalayamıyor.
2- Sürücüye enerji verir vermez motordan ses geliyorsa, bence sürücü arızalıdır. Yada bağlantı hatası vardır.
3- Micro Step ayarların 1/2, 1/4, 1/8 ise motor doğal olarak sesli çalışıyor. Sesli çalışma düşük frekanslarda fazla, yüksek frekanslarda az oluyor. Motor dururken yine hiç ses çıkmaması gerekiyor.

Hatam varsa lütfen düzeltiniz. Benim tecrübelerim bunlardır.

Hocam PAls sinyali aralık dışındadır diyorsunuz Biz L297 ve L298 kullanıyoruz bu ayarları nasıl yapacağız MAch3 için bilginiz varmıdır konu hakkında ? saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri