Step Motor ve Sürücülerimizi Ne Kadar Tanıyoruz?

Sanırım PSU seçiminde yanlış yapmışım. Sürücüler 6 amper çekiyor 4 adet sürücü 24 amper çekecek benim PSU 25 amper'lik ucu ucuna yetiyor PSU'da aşırı ısınma veya başla sorunlar çıkarabilir. 48 Volt 1500 Watt'lık bir PSU alsaydım 31 Amper olacaktı. Ve 7 amperlik bir boşluk olacaktı. Şimdi ben bu işin içinden nasıl çıkarım. Bankacılık mezunu elektronikle uğraşırsa böyle sorunlar yaşayabiliyo. Ekipman seçimlerini daha ayrıntılı detaylandırabilirsek sıfırdan başlayanlar için daha verimli olacaktır.

Birde aldığım bu PSU'da kenarında Regulate Output Voltage yazan bir ayar düğmesi var, burada 48 volta düşürsem 31 Amper elde edip PSU'nun daha rahat çalışmasını sağlayabilir miyim?
şimdilik bir sorun olacağını sanmıyorum eğer PSU kaliteliyse 4-5 Amper fazlasını çeker ayrıca motorların üzerindeki akım değerleri maksimum yük için geçerli yani sizin motorunuzun üzerinde 10 amper yazıyorsa siz motoru boşta çalıştırdığınızda motorda yük olmadığı için çok düşük akım çekecektir motor kalkışını rampalı kalkış dediğimiz yavaştan hızlıya geçecek şekilde ayarlarsanız daha iyi olur step motor sürücülerinde rampalı kalkış var mı bilmiyorum step motor ve sürücüsü hiç kullanmadım eğer varsa rampalı kalkış olarak motoru çalıştırın

şimdilik bir sorun olacağını sanmıyorum eğer PSU kaliteliyse 4-5 Amper fazlasını çeker ayrıca motorların üzerindeki akım değerleri maksimum yük için geçerli yani sizin motorunuzun üzerinde 10 amper yazıyorsa siz motoru boşta çalıştırdığınızda motorda yük olmadığı için çok düşük akım çekecektir motor kalkışını rampalı kalkış dediğimiz yavaştan hızlıya geçecek şekilde ayarlarsanız daha iyi olur step motor sürücülerinde rampalı kalkış var mı bilmiyorum step motor ve sürücüsü hiç kullanmadım eğer varsa rampalı kalkış olarak motoru çalıştırın
Birde Sürücüleri paralel ve Seri bağlama olayı varmış, bende bir tane PSU var o yüzden Seri bağlamak zorunda kalacağım, bu seferde torktan kayıp oluyormuş. Seri bağlamada daha az akım çekiyormuş. Datasheed'te yeni gördüm zaten max. 60v yazıyor +10 tolerans vermiş dalgalanmalardan dolayı sanırım. Mecbur PSU'yu 48v indirmem gerekecek sanırım. Kullanım klavuzunu ekledim. Hybird diye geçiyor Sürücü ne artısı var bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• HB860H english manual.pdf
    243.7 KB · Görüntüleme: 3
Birde Sürücüleri paralel ve Seri bağlama olayı varmış, bende bir tane PSU var o yüzden Seri bağlamak zorunda kalacağım, bu seferde torktan kayıp oluyormuş. Seri bağlamada daha az akım çekiyormuş. Datasheed'te yeni gördüm zaten max. 60v yazıyor +10 tolerans vermiş dalgalanmalardan dolayı sanırım. Mecbur PSU'yu 48v indirmem gerekecek sanırım. Kullanım klavuzunu ekledim. Hybird diye geçiyor Sürücü ne artısı var bilmiyorum.
Step motorlar ve sürücüleri hakkında bilgim yok Hybrid dedikleri şey bildiğim kadarıyla encoderli step motor buna geri beslemeli motor deniliyor motor konum bilgisini sürücü aracılığıyla control ünitesine bildiriyor step motoru da ben tavsiye etmem servo motor daha sağlam ve daha güçlüdür ama parasıda daha pahalı tabi.
Ben makine elektrikçiğim CNC torna ve freze revizyon işi de yaptım step motor konusunda benden çok bilgili diğer arkadaşlar

Step motorlar ve sürücüleri hakkında bilgim yok Hybrid dedikleri şey bildiğim kadarıyla encoderli step motor buna geri beslemeli motor deniliyor motor konum bilgisini sürücü aracılığıyla control ünitesine bildiriyor step motoru da ben tavsiye etmem servo motor daha sağlam ve daha güçlüdür ama parasıda daha pahalı tabi.
Ben makine elektrikçiğim CNC torna ve freze revizyon işi de yaptım step motor konusunda benden çok bilgili diğer arkadaşlar
Analdım hocam sağol ilgilendiğin için. Multimetre sipariş verdim gelmesini bekliyorum, gelsin ufaktan başlıcam bağlamaya, inşallah sürücüleri yakmam.

Bi video'da gördüm leadshine 86CM85 8.5 Nm. model step motorlarla 3100x2100 cnc router yapıyordu bende ondan esinlenerek bu işe kalkıştım. Çetinkaya trafo kullanmışlar 48V 4 çıkışlı 1 Kw. Ben bulamadım o yüzden Aliexpress'ten Swich Power Supply aldım 60V 1.5 Kw 3 çıkışı var. 25 Amper bu yetersiz kalırmı 4 tane Step motor bağlarsam bu konuda bilgisiz kaldım. Ben 86HB250 156B 12.5 Nm. Step motor kullacağım. Üstelik bunuda Aliexpress'ten getirttim çok zahmetli oldu, 12.5 Nm. olması torkta avantaj sağlarmı onuda bilmiyorum.

bu video'dan bahsediyorum. Sargılı trafo kullanmışlar. Ama Amerika 20x20 sigma profillerle swich power'larla çok cnc router yapan var, ne kadar verim alıyorlar yada reklam amaçlımı yapılıyor bilemem ama iyi kötü bişeyler çıkıyor ortaya ben ahşap işleyeceğim, işimi görür bir süre diye düşünüyorum. Elektronik ve yazılım ucu bucağı olmayan ayrı bir dünya. Evde eski bir kaynak makinesi var üzerinde 160 Amper 4.5 Kw yazıyor galiba 28 volt oluyor bu trafolar 4 tane var içinde, bunları kullansak akımları düşük mü gelir. Bide köprü diyot bağlıcaz sanırım uçlarına.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri