Step motor surekli ileri geri calisma

system16

Üye
Step motoru belli bir frekansta ve belli bir pulse adedinden sürekli ileri ve geri yapmasını istiyorum. Mantığını kuramadım. SFC ile denedim bi yönde gidiyor. aynı pulse komutu ile diğer stepte geri döndüremiyorum. Kullanılacak komut ne olmalı ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
timer veya step komutuyla bir döngü hazırlarsanız, döngüdeki sonraki adım için m1029 bitini şart koşup Y1 aktif ederseniz zannedersem olur.

timer veya step komutuyla bir döngü hazırlarsanız, döngüdeki sonraki adım için m1029 bitini şart koşup Y1 aktif ederseniz zannedersem olur.

Bende dediğin gibi yapmaya çalışıyorum aslında. step ile döngü kurdum.ileri gidiyor. fakat geri gelmede m1029 biti sıfırlanmadığı için geri step inde pulse çıkışını devreye almıyor.
Ekran Alıntısı.JPG

bir matkap projesinde step komutları arasına timer koyup m1029'u sıfırlayarak çalıştırmıştım, biraz daha algoritma için beyin jimlastiği yaparak çözersin.
1d.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri