step motor sorunu yine

merhaba arkadaşlar

daha önce step motorla ilgiili forumda bir kaç başlık açtım. artık başlık açmaya yüzüm kalmadı desem doğru olur. neyse konumuza gelecek olursak. step motoru pic ile sürebiliyorum. bunu bdx33c ile yapıyorum. asmbly dilinde yazdım. kodlar çalışıyor. renkler ve ortak uçlara gelecek olursak onlarda da sıkıntı yok. motor tek tek kabloları denediğimde adım atıyor. şimdi soruna gelecek olursak. motor adım atarken bazen geri sekiyor. hani bazı yerlerde. onun dışında motoru hızlı çeviremiyorum gayet yavaş dönüyor. gecikmeyi azalttıgım zaman hiç yakalayamıyor yani bir geri bir ileri yapıyor.. kademeli olarak deniyorum o zaman da herhangi bir değişiklik olmuyor. yani motorun hızı konusunda birşey yapamıyorum. şimdi ben nerede yanlış bir işlem yapıyorum. sizce buradaki yapılan yalnış ne? sizce motor bozuk olabilir mi?

birde unutmadan silecek motoruna direk 12v verdiğimde çalıştıramadım onu nasıl çalıştıracağım bu konuda da yardım ederseniz sevinirim

step motor 6 uçlu kullanıyorum pic 16f877 ile sürüyorum.

saygılar...

Son düzenleme:
Merhaba
Sezgin bey,biryerlerde yanlışlık var galiba normal yavaş olarak dönen(çalışan)bir programda bekleme rutinini azalttığınız zaman hızlanması lazım.Kullandığınız asm yazılımını görürsek daha kolay yardımcı olabiliriz.Not,daha önce de yazdığım gibi motorun max.enerjilenme frekansını bilmeniz ve gecikme rutinini buna uygun şekilde ayarlamanız gerekir.

Merhaba
Sezgin bey,biryerlerde yanlışlık var galiba normal yavaş olarak dönen(çalışan)bir programda bekleme rutinini azalttığınız zaman hızlanması lazım.Kullandığınız asm yazılımını görürsek daha kolay yardımcı olabiliriz.Not,daha önce de yazdığım gibi motorun max.enerjilenme frekansını bilmeniz ve gecikme rutinini buna uygun şekilde ayarlamanız gerekir.
hocam bana kendi yazdığınız bi step motor programı gönderir misiniz acil olarak a0. a bağlı butona bastığımda saniyede en az 1 tur atacak şekilde çıkış olarak portb yada c olur 4mhz 877 ile olacak

Sorun neymiş bu arada ?
gecikme alt programının da ki azalma yeterli değilmiş baya indirmek gerekiyormuş ayarları sayac1 ve sayac2 ye sırası ile 04 ve 52 yüklediğim zaman en hızlı dönmeyi buldum sn de 4 tur atıyor ayrıca videoya filan da çektim inşallah bütün çalışmayı derleyip buraya yükleyeceğim

video eklersen iyi olur . bende ugrasıyorum step motorla. senin calısmanı merak ettim..

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri