Step motor sürekli dönüş yapmıyor, neden ?

hadida

Üye
Merhabalar bir sorum olacak sizlere;

3 eksenli ev yapımı mdfden bi cnc router yaptım (tabiki bu forumdaki üstadlardan esinlenerek) inşallah yakında resimlerini de cekip koyacağım tabi bi kaç videoda.
herşey tamam mach3 ayarlları vs, bi kaç yazı yazma girişimim de oldu başarılıda herşey güzel fakat sorum;
ben klavyenın yön tuşları ile x,y,z eksenlerine hareket veriyorum, lakin bunu kesik kesik yapmam gerekiyor.çünkü örneğin sadece z eksenıne hareket vermek ıstedım, uzun sure basılı tuttugumda motor sadce gürültü yapıyor hareket etmıyor ama mach3 programı hareket ettıgını varsayıp + veya - yönde sayıyı yükseltiyor. benm motorumla özdeş bir motorun sabıt hızla döndüğünü bilioyrum nette videosu var. benım motorlarım tek baslarına uzun sure neden dönmüyor fakat kesik keik verdiğim zaman parça parça hareket ediyor.. 3 eksene aynı anda komut verıncede cok güzel uzun süre dönüyorlar..veya yazı yazarken hiç problem yaşamıyorum ama bir desen buldum o desende sadece z eksenını +20.000 e cekıyor sabit olarak ama tabiki benm motorum dönmuyor dönmedigi için deseni işlemeye baslasada program ben tezgahta bi hareket göremiyorum ve olmuyor..

bilgili ve tecrubeleri değerli forum üyelerinin sorunuma ilgili davranıp cevap vereceklerini ümit ederek şimdiden teşekkürü bir borç bilirim...

(forumdaki ilk konum oldugu için sanırım biraz detaylı anlattım acemiliğime verirsiniz umarım.sürç-i lisan ettiysek affola)

Velocity ayarların yüksek bu nedenle motorun sıkışıyor.
Velocity değerlerini düşürerek denersen başarılı olabilirsin.

Velocity ayarların yüksek bu nedenle motorun sıkışıyor.
Velocity değerlerini düşürerek denersen başarılı olabilirsin.

Çok sağolasın üstad.. motor tuningden oradaki tüm ayarları değiştirdim ve sorunum halloldu.. korktugum kadar bi sorun değilmiş Allah tan. teşekkür ederim ramerturk :)

Merhaba
Videoyu izledim.Sağlıklı çalışıyor.Benim dikkatimi çeken bir durum var bildiğim kadarı ile step motorların start stopları kesin ve net olur sizin videoda motor yavaşlayarak duruyor,göz yanılması olabilir mi?

...göz yanılması olabilir mi?
Hayır Kudret abi , göz yanılması değil.
Motorlara kumanda eden Mach3 programının özelliği.
Ataleti yüksek sistemlerde motor ne kadar güçlü olsada kalkışda ve duruşda step motorların adım kaçırmasını önlemek için " rampa " kullanılır.
Kalkışda puls sıklığı giderek sıklaşır , duruşda ise giderek azalır ve sıfır olur.
Bu rampa değerleri programa bildirilir.
Sisteminizin mekaniğine bağlı olarak seçersiniz.

[video=youtube;Qhdf-hnVc0k]http://www.youtube.com/watch?v=Qhdf-hnVc0k[/video]

Videoda alt tarafta altın rengi kibrit kutusu gibi küçük bir parça var, ototeyplerinin sigortasına benzer bişey. Bu alet nedir acaba bilgisi olan varmı? Driverden çıkan kablo bu parça üzerinden motora gidiyor?

Metal kılıflı(Al)-soğutuculu - taş direnç .
Genelde küçük değerli , 1ohm dan küçük .
Motor akımı bu direnç üzerinden akarken akıma bağlı bir gerilim düşümü oluşturur.
Bu değer kontrolcü tarafından izlenir.
Bu sayede ayarlanan değer kadar akım akar.
Hız arttıkça gerilimin arttırılması momentin sabit tutulması falan filan...
Genel adı current sense ...
Unipolar olduğu için tek , bipolar olsa idi 2 adet olması gerekirdi.
Kaliteli sürücülerde akım sense ucu daha hassas olabildiği için direnç değerinin daha küçük olması ve tabii olarak daha küçük güçlü (Watt) olması sebebi ile böyle soğutma filan gerekmez.
2Watt lık az büyücek direnç yeterlidir.

Merhabalar bir sorum olacak sizlere;

3 eksenli ev yapımı mdfden bi cnc router yaptım (tabiki bu forumdaki üstadlardan esinlenerek) inşallah yakında resimlerini de cekip koyacağım tabi bi kaç videoda.
herşey tamam mach3 ayarlları vs, bi kaç yazı yazma girişimim de oldu başarılıda herşey güzel fakat sorum;
ben klavyenın yön tuşları ile x,y,z eksenlerine hareket veriyorum, lakin bunu kesik kesik yapmam gerekiyor.çünkü örneğin sadece z eksenıne hareket vermek ıstedım, uzun sure basılı tuttugumda motor sadce gürültü yapıyor hareket etmıyor ama mach3 programı hareket ettıgını varsayıp + veya - yönde sayıyı yükseltiyor. benm motorumla özdeş bir motorun sabıt hızla döndüğünü bilioyrum nette videosu var. benım motorlarım tek baslarına uzun sure neden dönmüyor fakat kesik keik verdiğim zaman parça parça hareket ediyor.. 3 eksene aynı anda komut verıncede cok güzel uzun süre dönüyorlar..veya yazı yazarken hiç problem yaşamıyorum ama bir desen buldum o desende sadece z eksenını +20.000 e cekıyor sabit olarak ama tabiki benm motorum dönmuyor dönmedigi için deseni işlemeye baslasada program ben tezgahta bi hareket göremiyorum ve olmuyor..

bilgili ve tecrubeleri değerli forum üyelerinin sorunuma ilgili davranıp cevap vereceklerini ümit ederek şimdiden teşekkürü bir borç bilirim...

(forumdaki ilk konum oldugu için sanırım biraz detaylı anlattım acemiliğime verirsiniz umarım.sürç-i lisan ettiysek affola)
Hocam bende aynı sorunla uğraşıyorum. 2.4 A 3 adet nema 23 kullandım. Tb6600 sürücü ve Arduino Uno kullandım. Akım ayarını en yakın aralık olan 2.0- 2.2 yaptım. Ama y eksenindeki motor takır tukur bir ses çıkarıyor. Sanki motor kitlenmiş gibi oluyor. Mili elimle bile döndüremiyorum. Yaklaşık 10 dk bekledikten sonra motor kendini sıkmayı bırakıyor. Umarım anlatabilmişimdir. 12 volt 14A PC güç kaynağı kullanıyorum. Sorun neden kaynaklanabiliyor olabilir? Tşk.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri