ekantarci

Üye
Selamlar.
Hobi amaçlı 5 eksen step motor sürücüsü satın aldım
5 Axis Stepper motor Driver TB6560 1.5A-3A ancak bir
türlü step motoru döndürebilmek nasip olmadı.
İlk önce bilgisayarımda
paralel port çıkışı olmadığından pcı => paralel porta çeviren bir kart alıp
taktım.

Soru1) paralel port kablosunu sürücü kartına takınca, 5 eksene
ait ledlerin tamamı yanık kalıyor, bu normal mi? hiç yanıp söndüğünü görmedim.

Mach3 te ports and pins başlığında port adresime ne yazacağımı bilemedim.

Aygıt yöneticisindePCI_LPT G/Ç aralığı E800 - E807 ile E480 - E487 olarak
gözüküyor. ben

0x387 , 0x800 , 0xE800 , 0x807 , 0xE807 , 0x480 yaparak denedim

soru2)
mach3 e port için
ne yazmalıyım

soru3) mach3 veya sürücü kartı bağlanan step motorun
unipolar mu yoksa bipolar mı olduğunu nasıl biliyor.

soru4) eksenlerin
bir kısmına unipolar bir kısmına bipolar motor bağlayabilir miyim.

soru5) Eski yazıcı motoru
kullanıyorum bunlar 6 volt 0,5 amper civarında bazılarının üstünde
hiç bir şey yazmıyor. Karta giren 12 volt nasıl 6 volta düşer.

soru6)
step motor kablolarının direncini multimetre ile ölçüp bir değer gözüken uçlarından birini xa+ diğerini xa- ye
bağlarken kablo ucundan kıvılcım çıkıyor, motorun milini elimle çeviremiyorum ve
5 dakika civarında böyle
beklerse motor aşırı ısınıyor. sıcaktan elimi motora süremiyorum.
Motor
kablolarını karta her
kombinasyonda bağlamayı denedim bir türlü dönmedi. kıvılcım çıktığında çok küçük
bir oynama oluyor devamı gelmiyor.
port ayarlarında mı sorun var kartta mı
sorun var, yoksa motorda mı (3 farklı motorla denedim)

http://www.marcmart.com/ebay/HY_CD_software/HY-TB5DV-M_5Axis_Driver.doc

kartın kitapçığı bu linkte. Port ve diğer ayarları buraya bakarak yapmaya
çalıştım, olmadı.

Pek cevap vermek isteyen olmamış soruna kardeş 71 kişi bakmış geçmiş gitmis....sonra da cevap verenlere menfaatine engel mi oldum derler....

@mehmetkose , çok sitemkarsın , hemen alınıyorsun.
Forum mantığının temelinde bolca hoşgörü yatar.
Arkadaş saçma sapan işler yapmış.
Temel elektronik bilgisi olmadığıda kesin.

PCMCIA yı laptop nasıl gördü ise onu bulmakla başlamalı.
Mach3 içerisinde port adresini bulan exe var.
Mach3 pdf lerinde nasıl kullanılacağı ve kurulum bilgileri açıkca ve şemalarla gösteriliyor.

Doğru port adresi yazılmadıkça olmaz.
Bazı pcmcia lar yeterli gerilimi veremiyor .
Yaptıklarının gerisine güveniyorsa masaüstü paralel portlu (lpt) bir pc de demek lazım
Onların adreside belli mach3 e ne yazılacağıda , zaten default.

Aldığı kartın verdiği belgeleri içerisinde wiring diagram var.
Gayet açık ve anlaşılır biçimde .
Onların haricinde bağlantı yapamaz.
Bipolar motor unipolar motor gibi çalıştırılamaz.
Daha doğrusu TB6560 pdf okunursa görülürki yalnızca bipolar motor içindir.
Elektronikden birazıcık anlayan biri devrerlerde enerji varken orasını burasını söküp takmaz.
Kıvılcım çıktı çıkmadı ....
Büyük ihtimal entegre içerisindeki köprüler gitmiştir.

Sen elektronikle az çok haşır neşir olmuşsun.
Karta giren 36 Volt un gereken Volta nasıl düştüğünü açıklayabilirmisin ?
TB6560 pdf lerinde gayet net açıklıyor.
Chopper ve pwm anahtar kelimelerdir.

Step motorlar boştada güç çekerler , kilitli kalmaları gerekir.
Kartda bu kilit değerin yani işaret olmadığı zaman ki akım değerinin yüzdeleri filan gayet net açıklanıyor.
TB6560 pdf lerinde de var.
Doğru ayarlanmamışsa ve akım sınırlama (current sense dirençleri) doğru seçilmemişse elbette ısınır çünki motorları ufak.

Bütün bunlar diğer başlıklarda yazılmış çizilmiş.
Biraz araştırma çok şey öğretebilir.
Mesela hiç ihtiyacım olmadığı halde bir başlıkda yazılan 50 küsur sayfayı sıkılmadan atlamadan okudum.
Hem yaptığım işten zevk alıyorum hem bir şeyler öğrenebilirmiyim diyorum hemde başkaları ne yapıyor görüyorum , öğreniyorum.

Taliban talebkar taleb eden isteyen ...
İstediğini elde etmek istiyorsa ona göre davranacak.
Kardeşimiz bu husuda kusur etmemiş.
Gayet güzel süreci açıklamış.
Umarım biraz taşlayarak yazdığım satırlar yardımcı olur.
Taşların bir kaçı @ekantarcı ya bir kaçıda sana.

Benim genel görüşlerim böyle...

Saygılar ve sevgiler sunarım...

Son düzenleme:
@KAZIMUGUR abi zaman ile sende bana hak vereceksindir umarım... çünkü bende bu konuda yazmaya başladığımda @GPEKER in zamanında söylediklerine pek katılmamıştım ama zamanla hak verdim.... farkındasınızdır artık sadece okuyorum yazmıyorum... yazmaya da gerek görmüyorum... herkes menfaati doğrultusunda değer veriyor yazan kişiye onun harici pek ciddiye almıyorlar... ayrıca eleştirilmeyi severim... fakat alıngan değilimdir pek, fakat siz öyle düşünüyorsanız da yaşınız ve kişiliğiniz itibari ile saygım sınırsız size... saygısızlık etti isem cahilliğime sayın lütfen... özürdilerim...

Ben bu işlere başladığımda eskiden kalma freze torna bilgilerim elektrik elektronik makine bilgilerim vardı ama cnc temel mantığını detaylı bilmiyordum.
Step motor sürücüleri ile ilgili , bir mekatronik öğrencisine internetten yardımcı olmaya çalışırken takıldığımız bir ince nokta oldu.
Kocaeli mekatronik öğrencisi arkadaşımız ödevi veren profa sordu .
O kadarını söyleyemem ticari konudur dedi.
O zaman söylediklerimi şimdi burada yazsam banlarlar.
Ahd ettim öğreneceğim ve yayacağım , sok bir tarafını sırrını dedim.
15 gün sonra o konu haloldu.
Daha sonra bu işin detaylarını daha da öğrendim ve o gün bu gündür anlatırım.
Koşulsuz isteyen herkese.
Kendi başına router yapmaya çalışan reklamcılar dahil , makine üreticileri dahil , malzeme satıcıları dahil.
Forumlarda ya da msn den pek çok arkadaşla görüşmelerimiz oldu.
Bazıları zaten üretici olduklarını bazı özellikleri öğrenmek istediklerini belirttiler.
Hiç ücret talebim olmadan limitsiz paylaştım.
Bazı forumlardaki yazıların tarihine bakarsan ne demek istediğimi anlarsın.

Bilgi laylaylom olsun diye öğrenilmez.
Mutlaka bir işe yarayacak kendi kullanacak imal edecek satacak , her ne ise.
Ben den öğrendiği ile dükkan açsa ancak gurur duyarım.
Sonuçta ülkem kazanır dolayısıyla ben kazanırım.
Yaptığı işlerden ilk okul öğretmenine pay ayıran duydun mu ?
İlla yapacaksa bir başkasına da kendi öğretsin aynı hesaba gelir.

Ben böyle düşünüyorum.
Böyle olunca kırılmıyorum üzülmüyorum küsmüyorum.
Ama laf dinlemeyene kızıyorum.
O hakkım baki.

Forumlara gidip gelen çok.
O an muhatap olan değerli olmasada belki başka biri okuyacak yararlanacak .

O yüzden konu güzelse takılmaya devam et , yazmaya devam et , küsmek olgun insanlara yakışmıyor.

X ve Y eksenlerini yapıp, kalemle corel de hazırladığım bir şekli kağıda çizmeyi denedim. Çözünülürlükte bir miktar sorun var. Dairesel şekilleri çizerken çizgiler pürüzsüz değil. Bir de Z eksenini henüz yapmadığım için kalemin havaya kalkması gereken yerlerde de çizgi var. Z eksenini yapınca düzelecek.
Benim sormak istediğim, Yapacağım aleti 1,5 mm kalinliğinda karton kesmek için kullanacağım. Aşağıdaki videolarda olduğu gibi A eksenini nasıl kontrol edeceğim, kartonu kesecek olan bıçağın kendi ekseni etrafında dönmesi gerekiyor.

1. sorum) Settings (Alt-6) başlığı altında Tangential Control seçeneğini seçmem yeterli mi
2. sorum) Bilgisayar kesime başlamadan önce, bıçağın hangi pozisyonda olduğunu nereden biliyor? 0 derecede olduğunu mu varsayıyor. Ne yapmam gerekir.
X,Y,Z eksenleri için Home switch ler var, 5 eksen sürücü kartımda A ekseni için switch seçeneği yok sanırım.
3. sorum) Encoder sürücü kartına mı bağlanır. Benim sürücü kartımda böyle bir özellik var mı?
4.sorum) COMAGRAV oscillating tangential knife Bu linkte sanırım bıçağın titreşerek kestiğinden bahsediyor. Böyle bir aparat nereden temin edilir. Pahalı mıdır. Karton kesmek için gerekli mi? Valiani Computerized Cutting Machines Buradaki makinelerin yaptığı işi yapmak istiyorum. Orjinalinde böyle bir özellik var mı bilmiyorum.

1.5 mm kalınlığında... karton denmez mukavva denir.
A motorunda encoder olmalı ve onu tanıtmalısın.
Bu encoder ile home sw gerekmez.
Evet tangential seçeneği işini görür.
Kartında encoder bağlanacak yer yok ama tadilat yapabilirsin.
Limit sw için olan uçlardan 3 tanesini encoder A-B-Z için ayırmalısın.
Bunun için kartın elektronik devresini bilmen gerek.
Soketleri farklıdır ama devre üzerinde seri bağlıdırlar ve ancak 3 pin kullanır !
Kalın malzeme kesiminde şartları belirleyen malzeme ve bıçaktır.
Evet titreşim şarttır.
Makine kalitesine göre ultrasound ya da mekanik sistem kullanılır.

Kazım Bey, Cevaplarınız için teşekkür ederiz.
Bizlere yol gösteriyorsunuz.

A ekseni için step motor yerine oyuncaklarda kullanılan servo motor bağlayabilir miyim.

3 adet kablosu var.

Birincisi 5 eksen sürücü kartı buna uygun mu?
İkincisi mach 3 te motorlardan bir tanesini servo, diğerlerinin step motor olmasını sağlayabilir miyim.

Eğer olursa encoder sorununu zahmetsiz ve çok ucuza çözmüş olacağım. Benim ihtiyacımdan daha güçlü bir motor sanırım. Elimde bir tane var.

Eğer bu motoru kullanmam mümkün değilse; encoderi, X, Y, Z eksenlerinin limit switch lerinden vazgeçmeden başka nasıl bağlayabilirim.
5. ekseni kullanmayacağım oradaki çıkışa bağlanır mı? Manual interface için ayrılan pinler, ve spindle motor için ayrılan pinler var. bunların hepsi boşta.

Ben yapmaya çalıştığım makinenin manuel olanını kullanıyorum.Valiani Astra manual cutting machine
Kartonu el gücü ele kesiyorum, Keserken zorlanmıyorum. Tabi kaç kiloluk bir kuvvet uyguladığımı tahmin edemiyorum.

5 eksen kartla bu oyuncak servosu sürülmez.
Mach3 de istediğin motoru servo istediğini de step kullanırsın ama TB6560 la olmaz.
Tanjant için servoya gerek yok step motor da kullanabilirsin. Adım ayarlarını dönüş derecelerine göre deneme yanılma ile bulabilirsin.
Kesim için güçlü motora gerek yok. 1-2 nm işini görür.

Tabi Üstad ne der dinlemek lazım :)

Oyuncaklarda kullanılan servo denilen dc motor+dişli sistemi bu tip işlerde kullanamazsın.
Hem 360 derece dönmezler hemde step/dir mantığı ile çalışmazlar(...duty cycle...)
3 eksen için en az 5*2 pin=10 pin kullanılması gerekir.
Bu durumda hem limit sw (1 adet yeterli-home sw değil limit sw)hem encoder kullanacaksan 1+3 etti 13 pin.
Lakin mevcut kartındaki paralel port soketi bu kullanıma uygun dizayn edilmiş değil.

3 eksen bir kart olsa idi x+y+a için daha az uç gerekeceğinden işin kolaylaşırdı(z için sürücü gerekmez aşağıda yukarıda on/off 1 pin yeterli ama bu kadar yaptıktan sonra 3 eksen cnc gibide kullanmak istersen başka).
Ama büyük ihtimal yinede biraz pin giriş çıkışı için tadilat gerekirdi zan ediyorum.
Her şeye rağmen elimde olanlar bunlar bunları kullanacağım diyorsan kartta değişiklik şart.
Port soketi arkasında.
Bilen birine yaptırmanı öneririm.
Ve tabii değişiklik elindeki malzemelere göre yapılacağından tüm sistemi tasarlamış ve temin etmiş olman şart.

----
Servo denince yanlış anlaşılmalar oluyor.
Arkadaşın dediği kontrol açısından evet servo sistemdir.
Ama servo diye özel yapım bilinen 3-5 faz ac motor+enkoder+özelgüzel sürücü kullanan sistemede diyorlar.
Böyle olanlar step/dir mantığı ile de sürülebildiğinden dolayı mach3 de kolayca kullanılabiliyor.
Hatta enkoderi özel olarak kendi sürücüsüne değil mach3 girişine verilebiliyor.
Arkadaşımızınki gariban bir sisteme benzediği için bu göz ardı edilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri